Donald Trump je regrutiran kao sredstvo Moskve, kaže bivši šef špijuna KGB-a.
Alnur Musajev, bivši šef kazahstanske sigurnosne službe, koji je napredovao u sovjetskom KGB-u, tvrdi da je Moskva njegovala Trumpa pod pseudonimom “Krasnov” 1987. godine.
Američki predsjednik Donald Trump pripreman je prije 37 godina kao potencijalna sovjetska prednost, prema Alnuru Musajevu, bivšem šefu kazahstanskih sigurnosnih službi, koji je u to vrijeme bio časnik KGB-a u Moskvi.
U objavi na Facebooku, Musajev je pokušao rasvijetliti Trumpovu često zbunjujuću spremnost da odobrovolji Putina: “1987. sam služio u 6. upravi KGB-a SSSR-a u Moskvi”, napisao je Musajev 20. veljače, objašnjavajući kako je “najvažniji smjer rada 6. uprave bilo regrutiranje poslovnih ljudi iz kapitalističkih zemalja.”
Dodao je: “Te je godine naša administracija regrutirala 40-godišnjeg poslovnog čovjeka iz Sjedinjenih Država, Donalda Trumpa pod pseudonimom ‘Krasnov’.”
Od svog prvog predsjedničkog mandata, Trump se sumnjiči da je, ako ne ruski adut, onda barem gaji pretjerane simpatije prema Vladimiru Putinu i Rusiji, piše Kyiv Post.
Godine 2017., baš kad je Trump preuzimao dužnost nakon što je pobijedio Hillary Clinton na predsjedničkim izborima, u javnost je izašlo izvješće koje je sastavio bivši britanski obavještajac Christopher Steele. Dokument, koji su isprva naručili Trumpovi republikanski protivnici, a kasnije ga je preuzela demokratska oporba, sadržavao je sramotne optužbe navodnih ruskih obavještajnih operativaca koji su tvrdili da Moskva ima kompromat (kompromitirajući materijal) o Trumpu koji datira iz njegovih raznih posjeta Rusiji – uključujući zloglasnu i nikad potkrijepljenu videokasetu “zlatnog tuša” s Trumpom i prostitutkom u moskovskom hotelu.
Iako je vjerodostojnost “dosjea Steele” žestoko osporavana od strane Trumpovih pristaša, posebno zbog korištenja anonimnih izvora, Musajev potvrđuje postojanje kompromata za Trumpa. U objavi na Facebooku od 18. veljače 2018., bivši kazahstanski šef špijuna koji sada živi u Beču, Austrija, napisao je:
“Donald Trump je na udici FSB-a i guta mamac sve dublje i dublje. O tome svjedoče brojne neizravne činjenice objavljene u medijima. Postoji takva stvar kao što je regrutabilnost objekta. Na temelju mog iskustva operativnog rada u KGB-KNB-u [kazahstanski nasljednik KGB-a], mogu sa sigurnošću reći da Trump spada u kategoriju idealno regrutivnih ljudi. Ne sumnjam da Rusija ima kompromat za američkog predsjednika, da je Kremlj godinama promovirao Trumpa na mjesto predsjednika glavne svjetske sile.”
Musajev je već prije sedam godina rekao da vladajuća elita u SAD-u dobro razumije da je njihov predsjednik duboko ovisan o Kremlju, ali da to ne želi otvoreno priznati kako ne bi ugrozio status SAD-a kao jedine supersile. Predvidio je razne pokušaje uklanjanja Trumpa s vlasti.
Izlizane optužbe
Musajevljeve tvrdnje nipošto nisu jedine od bivših časnika KGB-a.
U “American Kompromat”, knjizi Craiga Ungera iz 2021., bivši časnik KGB-a Juri Švec tvrdi da je Trumpa regrutirala Moskva 1980-ih.
“Donald Trump kultiviran je kao rusko bogatstvo… i pokazao se toliko voljnim reproducirati antizapadnu propagandu da se u Moskvi slavilo”, rekao je Švec za Guardian 2021.
Švec je bio bojnik KGB-a tijekom 1980-ih s prikrivenim poslom dopisnika iz Washingtona za sovjetsku novinsku agenciju TASS. Za stalno se preselio u SAD 1993. i dobio američko državljanstvo. Radio je kao korporativni sigurnosni istražitelj i bio je partner Aleksandra Litvinenka, koji je ubijen u Londonu 2006. godine, navodi Guardian.
U knjizi, koja se uvelike oslanja na Švecova sjećanja, Unger opisuje kako je Trump prvi put privukao pozornost Rusa 1977. kada se oženio svojom prvom suprugom Ivanom Zelničkovom, češkom manekenkom. Godine 1979., nakon što se udala za Donalda Trumpa, već poznatog američkog mogula nekretninama, češka tajna služba špijunirala je Ivanu u zemlji i inozemstvu, a navodno je ispitivala njezina oca o paru nakon njegovih putovanja Sjedinjenim Državama. Trump je postao meta špijunske operacije koju je nadzirala čehoslovačka obavještajna služba u suradnji s KGB-om.
Tri godine kasnije, Trump je otvorio svoju prvu veliku nekretninu, hotel Grand Hyatt New York blizu kolodvora Grand Central. Trump je kupio 200 televizora za hotel od Semjona Kislina, sovjetskog emigranta koji je bio suvlasnik Joy-Lud electronics na Petoj aveniji, u blizini hotela.
Švec je za Guardian rekao da je Joy-Luda kontrolirao KGB, a Kislin je radio kao takozvani “spotter agent” koji je identificirao Trumpa, mladog poduzetnika u usponu, kao potencijalnu prednost. Kislin je negirao da je imao vezu s KGB-om.
Tada su 1987. godine Trump i Ivana prvi put posjetili Moskvu i Sankt Peterburg. Švec je rekao da su Trumpa KGB-ovi operativci hranili pričama i da su mu KGB-ovi operativci laskali idejom da bi trebao ići u politiku.
Politicov članak Lukea Hardinga iz 2017. tvrdi da su “prema dosjeima u Pragu, s kojih je skinuta oznaka tajnosti 2016., češki špijuni pomno pratili par na Manhattanu.”
Harding dodaje da su agenti koji su preuzeli ovaj zadatak imali kodna imena Al Jarza i Lubos.
“Otvorili su pisma koja je Ivana slala kući svom ocu Milošu, inženjeru. Miloš nikada nije bio agent ili regrut službe. Ali imao je funkcionalan odnos s češkom tajnom policijom, koja bi ga pitala kako mu je kći u inozemstvu, a zauzvrat bi joj dopustila posjete kući. U Sjedinjenim Američkim Državama postojao je periodični nadzor obitelji Trump. A kad su Ivana i Donald Trump, Jr., posjetili Miloša u Čehoslovačkoj Socijalističkoj Republici, slijedilo je daljnje špijuniranje, odnosno ‘pokrivanje’.”
Unger je, međutim, brzo istaknuo da je proces angažiranja Trumpa bio gotovo slučajan. “Bio je prednost”, rekao je Švec o Trumpu. “Nije bio veliki, genijalni plan da ćemo razviti ovog tipa i 40 godina kasnije on će biti predsjednik. U vrijeme kada je to počelo… Rusi su pokušavali regrutirati kao ludi i jurili su na desetke i desetke ljudi.”
Švec je primijetio da je Trump savršena meta: “Njegova taština, narcizam učinili su ga prirodnom metom za regrutiranje. On je kultiviran tijekom razdoblja od 40 godina, sve do njegovog izbora”, rekao je, misleći na izbore 2016. godine.
Neočekivani promatrač na mirovnim pregovorima u Rijadu
Slike sa sastanka u Rijadu 18. veljače između ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova i njegovih američkih kolega prikazuju ruskog biznismena Dmitrija Ribolovljeva kao člana izaslanstva Kremlja i nazočnog na razgovorima, koji sjedi dalje od glavnog stola. Ribolovljev je ruski oligarh odgovoran za pomoć Trumpu da izađe iz dužničke krize kupnjom nekretnine Trump Palm Beach procijenjene na 40 milijuna dolara za 95 milijuna dolara 2008. godine.
Sada, dok Trump neprestano povlači poteze – posebno u pogledu Rusije i njenog brutalnog rata protiv Ukrajine – koji bi, čini se, koristili samo Moskvi, bivši regruteri KGB-a poput Musajeva uvjereni su da je američki predsjednik “sve dublje i dublje” na udici, piše Kyiv Post.