Švicarska radio-televizija (SRF) objavila je tekst pod na slovom: Je li Mađarska htjela pomoći osuđenom političaru da pobjegne?
SFR piše kako je Mađarska navodno poslala policajce u Bosnu i Hercegovinu da pomognu u evakuaciji kontroverznog političara Milorada Dodika. Zamjenik ministra vanjskih poslova Mađarske se ne slaže.
Naime, Milorad Dodik je sve više izoliran otkako mu je u veljači najviša sudska instanca u BiH izrekla prvostupanjsku presudu.
SAD, NATO i mnoge europske države demonstrativno su podržale nacionalne institucije BiH. Od njega se okrenula i većina stranaka u Republici Srpskoj, dijelu zemlje kojim Dodik upravlja.
Milorad Dodik je predsjednik Republike Srpske. Ovaj većinski srpski dio zemlje jedan je od dva entiteta države Bosne i Hercegovine, od kojih oba imaju široka prava autonomije. Dodik godinama prijeti izdvajanjem ovog dijela države kojim upravlja iz države Bosne i Hercegovine. Stoga je u stalnom sukobu s nacionalnim institucijama koje sustavno nastoji minirati. Ovaj sukob sada je došao do vrhunca kada je Vrhovni sud osudio Dodika, piše SFR.
Ako presuda postane pravomoćna, prijeti mu višegodišnja zabrana obnašanja dužnosti. Dodik je na presudu odgovorio s nekoliko dekreta, a sve su imale za cilj zabranu državnih institucija iz Republike Srpske. Zbog ovih de facto secesionističkih koraka i protiv njega se sada vodi istraga i za njim je raspisana tjeralica.
Zbog toga su preostali prijatelji još važniji. Uz Srbiju i Rusiju, prije svega Mađarska demonstrativno podržava osuđenog političara.
Mađarska sebe vidi kao protutežu. “Podržavajući Dodika, mi djelujemo kao protuteža Zapadu koji na njega vrši pritisak”, pojasnio je za SRF stajalište Mađarske zamjenik ministra vanjskih poslova Levente Magyar.
Ne vidi problem ni u stalnim Dodikovim prijetnjama otcjepljenjem koje imaju destabilizirajući učinak na Bosnu i Hercegovinu. Naprotiv, tvrdi, politika Zapada tjera bosanske Srbe u secesiju.
Zamjenik mađarskog ministra vanjskih poslova potpuno zanemaruje činjenicu da ni Zapad ni Vrhovni sud u Sarajevu ne dovode u pitanje opsežna autonomna prava Republike Srpske. Nego, Dodik je taj koji je svojim djelovanjem prekršio Ustav Bosne i Hercegovine i zbog toga je osuđen, piše dalje SFR.
Mađarski policajci u Bosni
Na dan izricanja presude u veljači, u Bosni je bilo oko 70 mađarskih policajaca. Službeno, trebali su održati zajedničku vježbu s policijom Republike Srpske. Ali prema istraživanju jedne istraživačke platforme, ovi su policajci imali drugačiju misiju: pomoći Dodiku da pobjegne ako sud naredi njegovo uhićenje.
Levente Magyar potvrdio je SRF-u prisutnost policijskih službenika. No, on negira optužbe, kaže da je to šala. Vlasti BiH, međutim, optužbe ne smatraju šalom i od veleposlanika su zatražile objašnjenje. Ministar obrane BiH također je rekao da ima vjerodostojne informacije da Dodik pokušava izbjeći uhićenje bijegom u Mađarsku.
Borba za vlast se nastavlja
Ostaje za vidjeti je li to doista tako. Dok je mađarska policija bila u zemlji kada je objavljena presuda, još nije bio izdan nalog za uhićenje. Eventualni bijeg stoga nije bio potreban.
Ovo se sada promijenilo. Dodik je na presudu reagirao nizom navodno neustavnih uredbi. Kada su ga vlasti htjele ispitati o tome, on je to odbio. Otuda i nalog za uhićenje.
Međutim, to još nije provedeno. Prevelika je zabrinutost da bi uhićenje moglo dovesti do nasilja između državnih snaga sigurnosti i policije Republike Srpske. Stoga se nastavlja borba za vlast između institucija središnje države i predsjednika entiteta kojim dominiraju Srbi, piše SFR.
Švicarska radio-televizija (SRF) je švicarska medijska tvrtka koja je nastala 2011. godine spajanjem Švicarskog radija DRS i Švicarske televizije. Nova korporativna jedinica SRG SSR tako je postala najveća elektronička medijska tvrtka u njemačkom govornom području Švicarske. SRF ima tri glavna studija: po jedan u Baselu, Bernu i Zürichu.