Kako je licemjerna EU dopustila Mađarskoj uvoz ruske nafte: Europa ne može parirati Orbanu

Photo by Zbynek Burival on Unsplash

Nakon što je ljetos Ukrajina zabranila protok ruske nafte naftovodom Družba, ovih dana postignut je dogovor koji omogućuje njezin dolazak u Mađarsku i srednju Europu. Naime, na granici Rusije i Ukrajine ta sirovina formalno će postati vlasništvo MOL-a i tako neometano stići do rafinerija u Mađarskoj i Slovačkoj. Iako se očekivalo da će se MOL zbog ukrajinskih zabrana okrenuti JANAF-u, to se ipak nije dogodilo, piše HRT.

I ovaj put Mađarima je pošlo za rukom zaobići europske sankcije i nastaviti uvoz ruske nafte kopnenim putem preko Ukrajine.

Novi dogovor pruža održivo rješenje za transport sirove nafte naftovodom Družba. Smatram ovo velikim postignućem jer omogućuje MOL-u da nastavi, s pomoću najučinkovitije i pouzdane tehnologije, prerađivati sirovu naftu u rafinerijama u Mađarskoj i Slovačkoj te u konačnici pridonosi sigurnosti opskrbe u obje zemlje, priopćio je Gabriel Szabó izvršni potpredsjednik MOL grupe.

Odluku Ukrajine da u srpnju zabrani protok ruske nafte mnogi su vidjeli kao priliku za JANAF.

– Mislim da su Mađari opet na svoj uobičajeni način lobirali u Europi na temelju optužbi da JANAF traži previše novaca, preveliku tarifu za prijevoz nafte prema Mađarskoj i s tim su onda vjerojatno uspjeli nagovoriti činovnike u Europskoj uniji da im dozvole da uzimaju rusku naftu, smatra energetski analitičar Davor Štern.

U JANAF-u kažu da njihove cijene nisu problem.

– JANAF je apsolutno konkurentan naftovod jer, vjerujte mi, da naši poslovni partneri ne bi bili i privatne integrirane kompanije da je bilo što sporno u metodologiji izračuna naših cijena, kako za transport nafte tako i za skladištenje nafte, istaknuo je Vladislav Veselica, član Uprave JANAF-a.

Također, tvrde da njihovi kapaciteti premašuju potrebe Mađarske, Slovačke i Češke. Testiranja naftovoda, zajedno s mađarskom stranom, provedena su prije 20 dana.

– Sve je to legitimno, kad su poslovni odnosi u pitanju, da se jedna strana želi proglasiti nestabilnom. Ali u principu brojke su egzaktne, konstatirane od predstavnika MOL-a i JANAF-a, upoznata je Vlada Republike Hrvatske, koliko znam, i premijer je o tome obavijestio i europske partnere. Prema tome mi smo spremni, a sad u poslovne odluke trećih strana mi ne možemo ulaziti, rekao je Veselica, član Uprave JANAF-a.

JANAF s MOL-om posluje već 12 godina, a sljedeći tjedan trebaju započeti pregovore o budućoj suradnji.

Umićević: Ne zna se cijena po kojoj MOL kupuje rusku naftu

Energetski stručnjak Jasminko Umićević gostujući u središnjem Dnevniku HTV-a komentirao je europsku odluku da se dopusti protok ruske nafte u Europu, ali uz uvjet da ona prije ulaska u Ukrajinu promijeni vlasnika te je li to pomalo licemjerno i veliki ustupak mađarskom premijeru Viktoru Orbanu.

– To je i licemjerno i ustupak Orbanu jer je Europa već do sada pokazala u nekoliko navrata da mu jednostavno ne može parirati zbog toga što onda on može u suprotnom blokirati neke druge odluke. Možda je jedino što iz ovoga dobro proizišlo da se zapravo otvaranjem tog pitanja i blokiranjem Lukoila, Lukoilovog transporta kroz Ukrajinu, zapravo utvrdilo da MOL ni ne kupuje izravno od Lukoila nego preko raznih off-shore tvrtki posrednika pa to je možda jedna velika korist iz tog svega, smatra Umićević.

Komentirao je i optužbe mađarske strane prema JANAF-u koje traju već dulje vrijeme. Vjeruje da su to sve radili da bi im se i dalje dopustio uvoz ruske nafte.

– Oni imaju dugogodišnje odnose, to svi sad već znaju i ne trebate biti ni stručnjak ni geopolitički stručnjak, rekao je misleći na Mađarsku i Rusiju.

– Te su veze neprirodne, a zapravo bliske u posebno ratnim okolnostima između Orbana i Putina, a ovo sve je zapravo posljedica. Mi ne znamo pošto MOL kupuje rusku naftu. Kada bi kupovao preko jadranskog naftovoda tamo su cijene transparentne i publiciraju se na dnevnoj osnovi, zna se tko su dobavljač. A ovdje se ne zna ništa i pitanje je po kojim cijenama zapravo MOL kupuje rusku naftu. Sad smo vidjeli i da je hrpa posrednika između MOL-a i ruskog dobavljača Lukoila, pojasnio je Umićević.

Istaknuo je da se onda u takvim okolnostima traži netko tko je kriv. Onda se okrivi JANAF jer kao nema tehničkog kapaciteta, što nije istina. JANAF ima više kapaciteta, rekao je.

– Možda da kažem radi gledatelja da znaju. Za destinaciju od Omišlja do glavne MOL-ove rafinerije u Budimpešti je veći kapacitet iz JANAF-a do Budimpešte nego od ukrajinske granice do Budimpešte. Optužbe nemaju nikakvog smisla, JANAF-om se može transportirati minimalno 12 milijuna tona, dok je tamo maksimum 8,5-8,6 milijuna tona. Onda se manipulira, najlakše je da kažete laž, 100 puta ponavljate, uvijek nađete krivca, istaknuo je Umićević.

Dodao je kako su prije kod INA-e pronalazili krivca i krivili hrvatsku državu.

– Ovdje su sada našli razlog da kao JANAF nema kapaciteta, da im je to preskupo. Izjava ministra njihovih vanjskih poslova Sijarta koji kaže da JANAF treba uložiti 200 milijuna dolara kako bi modernizirao je zapanjujuća, bezobrazna i suluda, naglasio je Umićević.

Ministar vanjskih poslova Mađarske Peter Szijjarto Hrvatsku naziva nepouzdanim partnerom, a odgovorio mu je Gordan Grlić Radman da je to politički uvredljivo. Upitan kako bi se Hrvatska tu trebala postaviti Umičević je rekao kako se Hrvatska može teško postaviti u ovim okolnostima.

– Orban nema utjecaj u Europskoj uniji onaj koji je imao i koji bi možda i mogao imati. Nema utjecaj za pozitivno, ali ima za negativno jer je njegov glas je bitan u puno drugih stvari, rekao je.

Naveo je kako Mađari ističu da je Hrvatska nepouzdana, a kako su se baš MOL i Mađari pokazali kao nepouzdani te naveo primjere.

– Obećavali su modernizaciju rafinerije Rijeka, do danas to nije završeno. Zatvorili su rafineriju Sisak i rezerve plina su nam pale za 70%, a rezerve nafte za 60% zato što nisu ulagali. Zatvorili su srce svake naftne kompanije, Naftaplin više ne postoji (a koji je bio srce INA-e, op. a.). Znači oni su baš netko na koga se može osloniti, rekao je sarkastično Umićević.

MOL je suvlasnik INA-e, a pokrenuo je brojne tužbe protiv Hrvatske.

– Sada su pokrenuli još dvije arbitraže protiv Hrvatske, to je sada četvrta arbitraža. Na temelju koruptivnih ugovora stekli su određene uvjete i prednosti, ostvarili sve ovo što su ostvarili sebi za korist, dominiraju energetskim tržištem Hrvatske, a onda još tuže RH da je povećala rudarske naknade. Pa Hrvatska ih je povećala u skladu s odredbama i pravilima EU-a, a oni se sada pozivaju na koruptivne ugovore koje su potpisali s ranijom vladom.

Spomenuo je još jednu situaciju.

– Imate situaciju koja je još najveći apsurd, ako je to istina. Prema javnim podacima, pokrenuli su arbitražu protiv Hrvatske zbog toga što je hrvatska Vlada da bi zaštitila najšire slojeve građanstva i najugroženije, blokirala cijene plina. To su radile Njemačka, Francuska, a i Mađari su to isto radili, ali MOL nije tužio mađarsku državu, ali tužio je Hrvatsku, rekao je Umićević, piše HRT.

Share This Article