Upala gušterače ili pankreatitis zahvaća organ koji je vrlo važan za funkcioniranje organizma. Najčešći simptom je bol u trbuhu, a najčešći uzroci su žučni kamenci i pretjerana konzumacija alkohola. Kronična upala gušterače opasna je bolest pa je važno liječenje početi na vrijeme, pri čemu pravilna prehrana igra važnu ulogu.
Što je gušterača?
Žlijezda gušterača iznimno je važna za održavanje zdravog i uravnoteženog metabolizma, a njezino ugrožavanje može uzrokovati ozbiljne medicinske komplikacije. Nalazi se iza želuca i blizu početnog dijela tankog crijeva, točnije u gornjem dijelu trbušne šupljine. Ona izlučuje probavne sokove u tanko crijevo kroz kanal gušterače, a oni pomažu u probavi hrane.
Druga važna funkcija gušterače je oslobađanje hormona inzulina i glukagona u krvotok. Ovi hormoni pomažu tijelu da kontrolira kako se hrana iskorištava za energiju. Do upale dolazi kada probavni enzimi počnu probavljati samu gušteraču, piše magazin.hrt.hr.
Koji su uzroci i simptomi upale gušterače?
Postoje dvije vrste upale gušterače, akutna i kronična.
Akutna upala dolazi naglo i traje kratko. Upala obično nestaje samo nekoliko dana nakon liječenja, ali kod težih oblika bit će potrebna hospitalizacija.
Postavlja se pitanje zašto dolazi do akutne upale gušterače. Uzroka je mnogo, a među njima su dva najčešća, to su žučni kamenci i alkohol.
– Oni nose otprilike 70 posto svih uzroka. Među svim ovih drugim uzrocima kojih ima jako puno, počevši od uzimanja lijekova, djelovanje nekih toksina, traume gušterače, neke nasljedne bolesti, imunološke bolesti – sve su značajno rjeđe, rekao je gastroenterolog prof. dr. sc. Ivica Grgurević u emisiji Dr. Beck.
Simptomi akutne upale gušterače su: temperatura, brzi otkucaji srca, mučnina i povraćanje, natečen trbuh, bol u gornjem dijelu trbuha koji se širi i na leđa, a koji se može pogoršati nakon jedenja, posebice nakon konzumacije masne hrane.
Kronični pankreatitis je dugotrajno, progresivno stanje koje se s vremenom pogoršava.
– Ona je, osim u rijetkom postotku povezana je s genetikom i nasljeđem, a ipak je dominantno posljedica pretjerane konzumacije alkohola, istaknuo je Grgurević.
Simptomi su vrlo slični akutnoj upali, samo što se u ovom slučaju osjeća stalni bol u gornjem dijelu trbuha. Drugi simptomi su proljev, gubitak težine te razvijanje dijabetesa jer se mogu oštetiti stanice gušterače koje proizvode inzulin.
Prehrana kod upale gušterače
Svaki organ u tijelu treba dovoljne količine hranjivih tvari, vitamina i minerala kako bi pravilno funkcionirao, pa tako i gušterača. Ona pomaže regulirati način na koji vaše tijelo prerađuje šećere. Osim toga, služi važnoj funkciji u oslobađanju enzima i pomaže probaviti hranu. Budući da je gušterača toliko usko vezana uz probavne procese, na nju utječe izbor prehrane.
U slučajevima akutnog pankreatitisa, upala gušterače često je izazvana žučnim kamencima. Međutim, u slučajevima kroničnog pankreatitisa, u kojem se pogoršanja s vremenom ponavljaju, prehrana može biti velik uzrok problema.
Kada je u pitanju upala gušterače, prehrana mora biti uravnotežena i s iznimno niskim udjelom masti što je od krucijalne važnosti za njezin oporavak. Nacionalna zaklada za gušteraču (https://pancreasfoundation.org/patient-resources/nutrition-cookbook/) preporučuje konzumaciju do 20 grama masti na dan, izbjegavanje alkohola i mnogo vode za hidrataciju.
Piletina i riba izvrstan su obrok jer sadržavaju manje masti nego ostalo meso. Svakodnevno unošenje raznovrsnog voća i povrća osigurava dovoljnu količinu potrebnih tvari za održavanje zdravlja vašeg tijela, a samim tim i gušterače.
– Ako govorimo o povrću bitno je staviti naglasak na povrće koje sadrži što više fitonutrijenata. Blitva, matovilac, mrkva bogati su karotenoidima koji je bitan zbog aktioksidativnog statusa. Borovnice su kao jedna zlatna riznica polifenola, imaju protuupalno i na kraju krajeva antimikrobno djelovanje – u obliku soka ili kašice pomiješane sa svježim posnim sirom osiguravaju jedan lijepi obrok, objasnila je Jelena Pugelnik, magistra nutricionizma.
Prehrana puna povrća, voća, cjelovitih žitarica, mlijeka s malo masti ili nemasnog mlijeka poput bademova ili lanena mlijeka dobra je za zdravlje gušterače. Zdrave su i namirnice bogate antioksidansima kao što su tamno, lisnato povrće, crveno bobičasto voće, borovnice, batat, grožđe, mrkva, orasi i šipak.
Stavljanje fokusa na ove namirnice ograničava se unos kolesterola i povećava unos vlakana. To smanjuje rizik od razvoja žučnih kamenaca ili visokih triglicerida, koji su među vodećim uzrocima akutnog pankreatitisa. Antioksidansi se bore protiv slobodnih radikala u tijelu, pomažući u smanjenju upale.
Različiti začini kao što su kurkuma i origano djeluju kao antioksidansi te popravljaju oštećenja koja su uzrokovana oksidacijom. Poželjno je imati 4-6 manjih obroka. Na taj način gušterača ne mora izlučiti velike količine svojih sokova odjednom.
Namirnice koje treba izbjegavati
Kad god je moguće, treba izbjegavati prženu ili punomasnu hranu, kao i hranu bogatu šećerom. Važno je ograničiti unos crvenog mesa, iznutrica, pomfrita i čipsa od krumpira, punomasnih mliječnih proizvoda, kolača i slatkih pića. S obzirom na to da gušterača obrađuje većinu masti, ako više jedete, ona će više i raditi. Hrana bogata mastima i jednostavnim šećerima također povećava razinu triglicerida. To povećava količinu masti u krvi i povećava rizik od akutnog pankreatitisa. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji prerađeno meso i crveno meso povećavaju rizik od raka gušterače.
U konačnici, kontroliranje prehrane često je učinkovit način da zaštitite gušteraču. Bez obzira je li upala akutna ili kronična, potrebno je minimizirati njezino dodatno opterećenje, piše magazin.hrt.hr.
Novi trend: Roditelji plaćaju odrasloj djeci da ostanu s njima i ništa ne rade