Hrvatska danas
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • Tech
  • Život i zabava
  • Kolumne
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • Tech
  • Život i zabava
  • Kolumne
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
Hrvatska danas
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate

Hrvatska danas > Najnovije > Hrvatska > Škola dobila račun od 27.000 eura! Gradonačelnik Bjelovara: ‘Opcija je i online nastava’

Škola dobila račun od 27.000 eura! Gradonačelnik Bjelovara: ‘Opcija je i online nastava’

17. siječnja 2023.
u Hrvatska
škola klupe

Ilustracija Unsplash fotografija je ilistrativna

Podijelite na FacebookuPodijelite na Whatsappu

Zbog pat pozicije u kojoj tvrtka Međimurje-plin ne želi raskinuti ugovore s bjelovarskim školama kako bi prešle na jeftinijeg opskrbljivača, školama stižu enormni računi koji su i četiri puta veći nego lani. Hrebak kaže da Grad ima snage podmirivati te iznose još neko vrijeme, a onda da će na stol staviti i drastične odluke

“Uštedjeli smo na desetke tisuća kilovata plina, svi smo se uključili u tu borbu već mjesecima. Jedan smo mjesec uštedjeli troduplo, ali računi za plin su ogromni. Snizili smo temperaturu za stupanj ili dva, ali radi se o velikom kompleksu, imamo 800 učenika, u našoj dvorani trenira dva prvoligaška kluba. Ne želim ni zamisliti scenarij da zbog računa prijeđemo moramo razmišljati o radikalnim potezima, ali znam da je i to moguće. Vjerujem da će se uspjeti naći rješenje”, rekao je za RTL Danas ravnatelj bjelovarske IV. osnovne škole Nikola Margetić.

Naime, u toj školi primili su račun za plin u iznosu od 26.885,89 eura (ili 202.559 kuna), a lani za isti mjesec račun je bio 8879 eura ili 66.893,10 kuna. Riječ je o računima za prosinac i ravnatelj kaže da je problem golem.

“Uredno i dalje plaćamo račune Međimurje-plinu, iz Grada Bjelovara su u kontaktu s njima, pregovori su u tijeku, ali cijena je ove godine i četiri puta viša nego lani. Nadam se da će Grad i Međimurje-plin naći rješenje”, rekao je Margetić.

Screenshot RTL DANAS

za RTL Danas su dobili na uvid njihove račune iz kojih se vidi da su prošli prosinac potrošili čak manje plina nego godinu ranije, ali račun je ipak višestruko veći jer je cijena plina više od četiri puta veća.

Bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak već je više puta istupao i prozivao Međimurje-plin zbog visokih cijena, ali uzaludno. Mjesecima upozorava da jedino Međimurje-plin, od 11 takvih tvrtki, nije poslušalo sugestiju Vlade da dozvole da javne ustanove (škole, vrtići, bolnice) raskinu ugovore kako bi prešli na HEP Plin koji ustanovama od javnog značaja daje jeftiniji plin.


Imaju snage za ‘mjesec ili dva’

“Ovo je ogroman udar plinare na školu. U proračunu Grada osigurali smo 30 posto više sredstava za plin, ali već sad pojedine škole plaćaju i četiri puta veću cijenu nego lani. Ovo nije igra, ne radi se samo o Bjelovaru i našim školama. Ta tvrtka ima preko 1000 potrošača koje opskrbljuju plinom. Gdje su oni, te bolnice i škole u drugim gradovima? Zašto šute? I njima su računi veći”, proziva Hrebak, piše Danas.hr.

Nastavlja da Grad još može plaćati tolike troškove, izdržat će još mjesec ili dva, a onda…

“Razmišljat ćemo o online nastavi. Imamo tri škole koje Međimurje-plin opskrbljuje, tu je i I. osnovna škola, a računi su enormni. Kad dođe račun od 200.000 kuna za jednu školu, u četiri mjeseca to je milijun kuna. Grad te novce nema”, rekao je za RTL gradonačelnik.

Ravnatelj škole Margetić kaže da ne želi ni pomišljati na opciju online nastave, ali da je svjestan koliko je situacija teška.

Hrebak, pak, kaže problemi su nastali kad su bjelovarske škole potpisale ugovor s Međimurje-plinom, bilo je to tijekom prošlog ljeta. Nastavlja, na javnom natječaju oni su bili jedini ponuđači i prihvatili su ih i to su napravile škole u suglasju s gradom. “No kasnije se pojavilo rješenje da škole, vrtići i bolnice mogu prijeći na HEP Plin koji je jeftiniji, svi su to dozvolili osim tvrtke Međimurje-plina”, rekao je Hrebak za RTL.

Ipak, rekao je da mora biti korektan i reći da su i ovako uvećani računi ipak daleko manji od onoga koliko bi mogli biti. Naime, tvrtka je izašla u susret i zaračunava im plin po varijabilnoj, a ne fiksnoj cijeni koju su ugovorili, a u međuvremenu je plin pojeftinio.

Resorni ministar Davor Filipović više puta javno prozivao ovu tvrtku što ne odustaje od svog stava da neće jednostrano i bez penaliziranja raskidati ugovore sa školama, vrtićima i drugim ustanovama koje bi time dobile priliku prijeći na opskrbljivača u javnoj usluzi koji plin daje po netržišnoj i zajamčenoj cijeni od 41 eura za MWh.

Iz izvora bliskih Vladi RTL doznaje da država u tom odnosu ne može ništa, odnosno nitko ne može prisiliti Međimurje-plin da raskida ugovore, pa tako ni sa školama. I dalje smatraju da se radi o “profiterima koji na račun porasta cijena zarađuju na ustanovama od javnog značaja” te da jedino vlasnici mogu natjerati upravu tvrtke da raskine ugovor. A vlasnici su jedinice lokalne samouprave.

Za RTL danas su pitali za komentar Ministarstvo gospodarstva te Međimurje-plin o svemu, jesu li u međuvremenu promijenili stavove, možda našli rješenje i za školu i tu tvrtku no odogovore još nisu dobili, piše Danas.hr.

PovezaneObjave

Srušio se žirokopter kod Vrsara: Pilot pokušao okrenuti letjelicu nakon problema pri polijetanju
Hrvatska

Srušio se žirokopter kod Vrsara: Pilot pokušao okrenuti letjelicu nakon problema pri polijetanju

FOTO Tomaševićevi radikalni komunalni redari lijepe kazne ljudima koji nemaju gdje parkirati. Potpisuje se peticija
Hrvatska

FOTO Tomaševićevi radikalni komunalni redari lijepe kazne ljudima koji nemaju gdje parkirati. Potpisuje se peticija

Jako pijana Slovenka autom udarila pješakinju Austrijanku. Obje su kažnjene
Hrvatska

Tragedija u Istri: Automobilom probio ogradu mosta. Završio u moru i poginuo

Novi prometni kaos kod Vjesnika: Pokvario se specijalni bager za grickanje. Slavonska ostaje zatvorena
Hrvatska

Novi prometni kaos kod Vjesnika: Pokvario se specijalni bager za grickanje. Slavonska ostaje zatvorena

Vozač zaspao za volanom pa prevrnuo cisternu s plinom na A4
Hrvatska

Vozač zaspao za volanom pa prevrnuo cisternu s plinom na A4

Najnovije

  • Aktualno
  • Gospodarstvo
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Kolumne
  • Sport
  • Tech
  • Život i zabava
Splitska policija objavila važne obavijesti pred derbi na Poljudu
Sport

VIDEO Pogledajte kako je Dinamo najavio povratak velikog miljenika Dinamove publike

Porezna uprava odgovorila Sandri Benčić: Fiskalizacija 2.0 funkcionira. Nema kaosa i još nitko nije kažnjen
Aktualno

Sandra Benčić: Rekla sam HDZ-u da su stoka…

VIDEO Ne diraj lava dok spava! Bačić: Ne ljutiti Bošnjake u BiH da ne bi opet izabrali svoga Hrvatima….
Aktualno

VIDEO Ne diraj lava dok spava! Bačić: Ne ljutiti Bošnjake u BiH da ne bi opet izabrali svoga Hrvatima….

VIDEO Benčić teško optužuje Plenkovića i Turudića: DORH nije nepristran. Premijer se politički upliće i HDZ pokušava kontrolirati institucije
Aktualno

VIDEO Sandra Benčić poručila kolegama: Stoka! Ostaje pitanje jesu li samo HDZ-ovci to?

Monstrum iz Prečkog doveden na sud: Tereti se za teško ubojstvo djeteta i još 54 kaznena djela. Zatvoreno je za javnost….
Aktualno

Udruga hrvatskih sudaca (UHS) pokušava priopćenjem obraniti neke od kritike Udruge Franak

USB LIJEPA NAŠA: PER ASPERAM AD ASTRA
Impressum

© 2025 Hrvatska danas

Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Tech-SCI
  • Gospodarstvo
  • Život i zabava
  • Kolumne

© 2025 Hrvatska danas

Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.PrihvaćamPročitaj više