U riječkom islamskom centru vjernici se pripremaju za sutrašnji najznačajniji blagdan – Kurban-bajram.
– Kurban bajram ili Hadži bajram direktno je vezan za obred hodočašća. Svim muslimanima tijekom života je propis, ako im materijalne mogućnosti dozvoljavaju, hodočastiti u Meku jednom u životu i nudi im se mogućnost oprosta svih grijeha, rekao je Hidajet Hasanović, glavni imam riječki.
Istaknuo je kako muslimani na taj događaj u povijesnom smislu prinose žrtvu u smislu životinje, a druga dimenzija sutrašnjeg blagdana je socijalna dimenzija.
– Muslimani su dužni podijeliti minimalno 2/3 životinje koju su žrtvovali rodbini, prijateljima, poznanicima, ali i onima koji su u potrebi, rekao je riječki imam.
Pojasnio je i postojanje dva bajrama: Ramazanskog i Kurban.
– Ramazanski-bajram vezan je za mjesec posta kada se muslimani u jednomjesečnom postu od zore do zalaska sunca svakodnevno odriču hrane i pića i drugih poroka i prohtjeva, a Kurban-bajram vezan je za hodočašće u Meku, rekao je riječki imam.
Zbog koronavirusa, ove godine održat će se samo jedna molitva u riječkoj džamiji u 6.10 uz izravni prijenos na Hrvatskoj radioteleviziji, piše HRT.