Birači odlučuju hoće li u idućih pet godina na čelu države biti Kolinda Grabar-Kitarović ili Zoran Milanović. Pravo glasa ima 3.860.000 birača u Hrvatskoj i inozemstvu, gotovo 5. 400 više u odnosu na prvi izborni krug.
Kao i u prvom krugu, birači će moći glasovati na ukupno 6. 533 biračkih mjesta – u Hrvatskoj ih je 6.409, u inozemstvu, odnosno u 47 država, 124, od čega trećina (44) u Bosni i Hercegovini.
Istočna Australija prva je otvorila birališta za izbore, u subotu u 21 sat po hrvatskom vremenu, posljednji će to učiniti Los Angeles u u 16 sati po našem vremenu.
Drugi krug sedmih predsjedničkih izbora pratit će rekordnih 24.333 promatrača, 63 više nego u prvom izbornom krugu, piše N1.
Predsjednička kandidatkinja Kolinda Grabar-Kitarović glasala je u drugom krugu predsjedničkih izbora.
Predsjednički kandidat Zoran Milanović glasao je u drugom krugu u OŠ Petra Zrinskog u Krajiškoj ulici 9. Nakon toga na vratima ga je doćekao nezadovoljni birač:
Osim u nekoliko slučaja needuciranosti i neprofesionalnosti biračkih odbora, prema dojavama neanonimnih građanki i građana Gongu, izborno jutro drugog kruga predsjedničkih izbora protječe mirno.
Gongovo priopćenje prenosimo u cijelosti:
“Nekoliko biračica i birača požalio nam se da su birački odbori od njih tražili potvrde, iako to nije bilo potrebno jer su na vrijeme promijenili biračka mjesta i već su bili na biračkom popisu. Informirale smo nadležna gradska izborna povjerenstva kako bi članove biračkog odbora obavijestila o ispravnoj proceduri i omogućila glasanje tijekom dana tim biračicama i biračima koji su na vrijeme tražili glasanje izvan njihovih biračkih mjesta.
Tijekom trajanja izborne šutnje građani i građanke prijavljivali su nam da su se u Zadru dijelili letci usmjereni negativno na jednog kandidata, a u Splitu na kandidatkinju. Dojavljen nam je i slučaj načelnika općine koji je pozivao na glasanje za jednu kandidatkinju, što je nakon reakcije DIP-a uklonjeno. Tijekom izbornog jutra prijavljen nam je i slučaj agitiranja svećenika za jednu opciju na biračkom mjestu u Petrinji.
U BiH zabilježene su gužve na biračkim mjestima u Mostaru, no za sada nemamo dojava o nepravilnostima. S obzirom na dojave o organiziranom prijevozu na birališta u BiH, Gong podsjeća da su troškovi prijevoza birača i biračica do birališta zapravo troškovi izborne promidžbe kandidata ili kandidatkinje. To se ne bi trebalo tako tretirati samo ukoliko, kako je to DIP utvrdio na prethodnim predsjedničkim izborima, na autobusima nema oznaka kandidata, a uslugu prijevoza mogu „koristiti svi birači pod jednakim uvjetima“.
VIDEO Opća mobilizacija u Mostaru, birači organizirano stižu, velike su gužve
Gong poziva biračke odbore da izađu u susret zahtjevima biračica i birača koji ne mogu pristupiti biračkom mjestu, tako da se odazovu na njihov pravovremeni poziv da ih posjete u vlastitom domu. Birač_ica o svojoj želji da glasa trebao_la bi obavijestiti birački odbor do 12:00 sati. O tome da birački odbori tijekom prvog kruga izbora redovno nisu mogli izaći na adresu, svjedočili su deseci poziva Gongu pa ponovno apeliramo na omogućavanje ustavnog prava glasanja svima.
Gong tijekom izbornog dana pruža informativnu podršku biračicama i biračima i zaprima neanonimne dojave o uočenim nepravilnostima kako bi reagirao na njih. Gong se može kontaktirati putem e-maila gong@gong.hr, telefona 01-4825-444 te Facebook i Twitter profila.
Detaljnije informacije dostupne su na www.gong.hr.
Na kraju, podsjećamo da je za organizaciju i provođenje izbora odgovorno Državno izborno povjerenstvo kojemu se svi sudionici_e izbora mogu obratiti putem telefona 01-4569-712 i 01-4569-713 te e-maila dip@izbori.h”, javili su iz Gonga.
Drugi krug predsjedničkih izbora pratit će rekordnih 24.333 promatrača, 63 više nego u rekordnom, prvom izbornom krugu, 22. prosinca.
Za promatranje rada izbornih povjerenstava i biračkih odbora u Hrvatskoj prijavljeno ih je 24.112, a za promatranje rada biračkih odbora u inozemstvu 215 promatrača, izvijestilo je u petak Državno izborno povjerenstvo.
Rad izbornih povjerenstava promatrat će 24 promatrača, s tim da su pojedini promatrači istovremeno prijavljeni i za promatranje rada izbornih tijela u Hrvatskoj i/ili u inozemstvu i/ili rada DIP-a.
Najviše je HDZ-ovih promatrača – 14.718, SDP-ovih je gotovo 9 tisuća, HSS-ovih 344.
Uzme li se u obzir da će se na izbornu nedjelju u Hrvatskoj otvoriti 6.409 biračkih mjesta, svako će, u prosjeku, promatrati 3, 7 posto promatrača. U inozemstvu, gdje će se glasovati na 124 birališta, svako će, u prosjeku, promatrati 1, 7 promatrača.
Prije pet godina, izbore za predsjednika pratilo je tada rekordnih 22 tisuće promatrača, ovogodišnji su u oba kruga nadmašili, piše N1.