Ovisnost o igricama Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je bolešću. Koliko se ljudi zabavlja na taj način, najbolje pokazuje podatak da je industrija video igara veća od filmske industrije.
Svjetska zdravstvena organizacija ovisnost o igricama uvrstila je u mentalne bolesti.
“Među 100 ljudi koji igraju igrice dvoje ili troje ljudi, prema gruboj procjeni, ima poremećaj. Ova klasifikacija će nam pomoći da poboljšamo brigu o zdravlju i prikupimo više podataka”, rekao je Shekar Saxena iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
Podaci iz Hrvatske kažu da pet posto ljubitelja igara pred ekranom dnevno provede više od osam sati. Psiholozi kažu da puno vremena provedenog u igranju ne znači nužno da je osoba ovisna. Naime, bitno je koliko je zaokupljena igrom.
“Treba se uzeti u obzir je li to emocionalni način samoregulacije, suočavanja s problemima ili se koristi samo za zabavu. Treba se uzeti u obzir koliko osoba može kontrolirati svoje ponašanje, to jest može li se pridržavati odluke da neće igrati”, objasnila je psihologinja Mia Roje.
Ima i protivnika odluke WHO-a. Neki psiholozi tvrde da je ovisnost o igrama tek sekundarna dijagnoza jer mnogi koriste igrice za suzbijanje depresije i anksioznosti.
“Po našim iskustvima, to najčešće nije primarni problem. Dakle, uvijek postoji neki razlog koji se tiče djeteta, koji se tiče obitelji i njegovog života zbog čega dijete bježi u video igre”, rekla je Roje.
I sama Svjetska zdravstvena organizacija ističe da mali broj ljudi koje vrijeme provode uz igrice o njima ovisno, piše Zimo.










