Ministar obrane i potpredsjednik Vlade RH Ivan Anušić izjavio je iz Den Haaga, gdje sudjeluje na NATO summitu, kako je donesena ključna i jednoglasna odluka svih 32 članice Saveza o povećanju obrambenih izdvajanja na ukupno 5 % BDP-a do 2035. godine, javlja MORH.
„Ova odluka predstavlja značajan korak u jačanju sigurnosti i obrambene sposobnosti Europske unije i NATO-a“, izjavio je Anušić.
Prema usvojenoj NATO deklaraciji, ulaganja će se dijeliti u dvije kategorije: 3,5 % BDP-a za osnovne vojne sposobnosti i ciljeve i1,5 % BDP-a za jačanje otpornosti, zaštitu kritične infrastrukture i inovacije.
Tri smjera učinkovitog upravljanja troškovima
Ministar je upozorio na brzi rast cijena vojne opreme, te predložio tri smjera kako bi se ulaganja učinila održivima:
Unutarnji dogovor unutar NATO-a za jači pritisak na obrambenu industriju, razvoj domaćih proizvodnih kapaciteta, uključujući planove da Hrvatska proizvodi dio vlastitog naoružanja i opreme, te otvaranje prema konkurentnijim tržištima, posebno Južnoj Koreji i Indiji, gdje su cijene niže, a isporuke brže.
Hrvatska ostaje predana NATO-u i interesima svojih građana
Ministar Anušić naglasio je da će Hrvatska ispuniti svoje obveze, ali uz transparentno i racionalno upravljanje sredstvima, štiteći interese građana.
„Sigurnost Europe mora doći iznutra. Ne možemo očekivati da će nas uvijek netko braniti preko Atlantika. Vrijeme je da preuzmemo odgovornost“, poručio je.
Podrška Ukrajini i budući summiti
Deklaracija potvrđuje i dugoročnu potporu Ukrajini, uključujući uključivanje izravnih doprinosa ukrajinskoj obrani u nacionalne vojne izdatke.
Sljedeći NATO summit održat će se 2026. u Turskoj, a potom u Albaniji.
NATO lideri: Do 2035. ulažemo 5% BDP-a u obranu. Ukrajina ostaje prioritet. Rusija je prijetnja







