U ponedjeljak je u Gospiću potpisan Ugovor o sufinanciranju javne usluge u cestovnom prijevozu putnika na području Ličko-senjske županije, čime se otvara novo poglavlje u prometnom povezivanju ovog pretežno ruralnog dijela Hrvatske. Ugovorom je osigurano 27,5 milijuna eura za razdoblje od 2025. do 2032. godine, a sredstva će pokriti do 75% troškova organizacije javnog prijevoza na području županije.
Ugovor su, temeljem odluke Vlade Republike Hrvatske, potpisali potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković te ličko-senjski župan Ernest Petry.
„Još 2021. godine pripremili smo sve potrebne odluke kako bi javna usluga prijevoza mogla krenuti u svim dijelovima Hrvatske, a posebice ondje gdje nema komercijalnog interesa prijevoznika – u ruralnim područjima poput Like. Projekt će ovdje imati najbolji učinak, jer se radi o županiji koja čini 10% teritorija države, a ima niz teško dostupnih mjesta“, poručio je ministar Butković.
Ličko-senjska županija prethodno je izradila detaljnu analizu potreba za javnim prijevozom te definirala mrežu autobusnih linija. Nakon provedenog javnog natječaja, odabrana je zajednica ponuditelja Autotrans d.d. i Prijevoz Knežević d.o.o., koji će obavljati uslugu prijevoza u sklopu projekta pod nazivom LIKALINE.
Projektom se uvodi 25 autobusnih linija unutar županije, uključujući prijevoz prema obalnim područjima i otoku Pagu. Osobita pažnja posvećena je redovitom prijevozu učenika srednjih škola, ali i pristupačnosti za umirovljenike i druge građane kojima je potreban dolazak u županijska središta, poput Gospića.
„LIKALINE je još jedan u nizu infrastrukturnih i razvojnih projekata koje Ličko-senjska županija provodi na dobrobit svojih građana. Omogućit će bolju prometnu povezanost svih dijelova naše županije“, naglasio je župan Petry.
Početak prometovanja unutar projekta planiran je za srijedu, 14. svibnja 2025. godine, kada bi prve linije trebale krenuti s prometovanjem.









