Prema medijskim izvješćima, njemačka obavještajna služba BND s velikom je vjerojatnošću pretpostavila da je koronavirus nastao u laboratoriju u Kini tijekom pandemije.
No, kaže se da je Ured kancelarke zatajio ovu procjenu, a smatra da je uzrok globalne pandemije koronavirusa nesreća u laboratoriju u Wuhanu.
Prema informacijama Süddeutsche Zeitunga i Zeita, njemačka obavještajna služba do te je ocjene došla još 2020. godine.
Osim analize javnih podataka, procjena se temelji prvenstveno na materijalu dobivenom u sklopu obavještajne operacije kodnog naziva “Saaremaa”, kako prenose mediji. Prema izvješćima, to uključuje znanstvene podatke kineskih istraživačkih institucija, uključujući Institut za virusologiju Wuhan.
Laboratorijski rad s 80 do 95 posto vjerojatnosti
Taj intitut smatra se jednom od vodećih kineskih institucija za istraživanje virusa – tamo su također provedena istraživanja o koronavirusima.
Osim dokaza o riskantnim eksperimentima u kojima su prirodni virusi bili umjetno modificirani, materijal “Saaremaa” navodno dokazuje i brojna kršenja sigurnosnih propisa u laboratoriju. Prema izvješćima BND-a, laboratorijska teorija procijenjena je s vjerojatnošću od 80 do 95 posto. Druga teorija, prema kojoj je virus prirodnog podrijetla, poput one epidemije SARS-a 2002./2003., stoga se smatrala manje vjerojatnom.
Pod ključem?
Međutim, ured kancelarke Merkel je ovu procjenu odlučilo zadržati u tajnosti, piše SZ. Na pitanje medija bivša kancelarka Angela Merkel nije željela komentirati je li upoznata s incidentom. Tadašnja šefica ureda kancelarke Helge Braun i državni tajnik odgovoran za obavještajne službe Johannes Geismann također su odbili komentirati. Odmah nakon promjene vlade s Merkel na Olafa Scholza, šef BND-a Bruno Kahl ponovno je obavijestio Kancelarsku službu. Međutim, parlamentarni kontrolni odbor Bundestaga, koji je odgovoran za nadzor obavještajnih službi, nije bio obaviješten, kao ni Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Savezna vlada šuti o izvješćima
Prema izvješću, krajem prošle godine njemačka vlada odlučila je angažirati vanjske stručnjake da pregledaju nalaze BND-a. Od prošlog prosinca visoki vanjski znanstvenici ispituju valjanost nalaza BND-a u ime Ureda kancelara. U skupini su bili predsjednik Instituta Robert Koch Lars Schade i berlinski virolog Christian Drosten. Konačni rezultat još nije dostupan. Odgovarajući na detaljan popis pitanja, glasnogovornik vlade rekao je medijima: “Kao stvar načela, ne komentiramo javno obavještajna pitanja.” BND također ne komentira.
Američka vlada također istražuje pitanje podrijetla
Nova američka vlada pod Donaldom Trumpom – čije je postupanje s pandemijom u to vrijeme izazvalo mnogo kritika – također ponovno slijedi ovu teoriju. Novi direktor američke vanjske obavještajne agencije CIA, John Ratcliffe, promijenio je procjenu svoje agencije o podrijetlu koronavirusa u siječnju kao jedan od svojih prvih službenih poteza, rečeno je da je izvor pandemije Covid-19 povezan s istraživanjem vjerojatniji nego prirodni. Međutim, postoje znatne nesigurnosti u ovoj procjeni i rad na istraživanju podrijetla se nastavlja. Prethodno je CIA zauzela stav da nema dovoljno informacija za procjenu je li virus prešao sa životinje na ljude ili je rezultat kvara u kineskom laboratoriju Ratcliffe je prethodno podržao laboratorijsku teoriju i optužio Peking za prikrivanje podrijetla virusa.
Virolozi su skloni teoriji prirodnog porijekla
Jedan od argumenata koji su iznijeli zagovornici laboratorijske teorije jest da je inače Kina odavno mogla i trebala dati znanstvene dokaze o prirodnom podrijetlu virusa.
“Kineski znanstvenici imaju sve tehničke mogućnosti za to”, rekao je virusolog Christian Drosten za novine taz u siječnju. Očekivao je i takve studije – ali ih nije bilo. Što više vremena prolazi, postaje sve skeptičniji.
“Zabranjuje li državna politika rad na ovome? Možda. Drugo objašnjenje bi bilo da uopće nije bilo prirodnog virusa.” Drosten još uvijek smatra vjerojatnim prirodno podrijetlo SARS-CoV-2 – “i gotovo svi znanstvenici koji rade na ovoj temi također pretpostavljaju.”
Na temelju trenutačno dostupnih – iako slabih – podataka, može se pretpostaviti da je do prijenosa na ljude došlo preko međudomaćina, na primjer na životinjskim farmama, rekao je Fabian Leendertz, direktor Instituta Helmholtz za jedno zdravlje u Greifswaldu, pitanje podrijetla virusa do danas ostaje misterij. Istraga je otežana jer kineska vlada blokira istrage WHO-a. Nema dokaza ni za jednu od ovih teorija, piše Tagesschau.