Fox News piše o realnosti nuklearnog EMP napada, te zašto SAD treba biti spreman.
Donald Trump je, naime, naredio izgradnju naprednog proturaketnog obrambenog štita sličnog izraelskoj Željeznoj kupoli.
Udar nuklearnim elektromagnetskim pulsom (EMP) mogao bi mjesecima onesposobiti američku električnu mrežu, komunikacije, transport i drugu kritičnu infrastrukturu, upozorio je stručnjak.
Povjesničar William Forstchen, autor bestselera New York Timesa i stručnjak za EMP, raspravljao je s Fox News Digitalom o tome kako se SAD – i obični Amerikanci – mogu pripremiti za “egzistencijalnu prijetnju” koju napad predstavlja.
“Ovo je vrlo stvarna prijetnja”, rekao je.
“EMP nastaje kada se malo nuklearno oružje, 40 do 60 kilotona ili otprilike tri puta veće od bombe na Hirošimu, detonira 200 milja u svemiru iznad Sjedinjenih Država. Postavlja elektrostatičko pražnjenje koje kaskadno pada na površinu Zemlje, ubacuje se u milijune milja žica koje postaju antene, dovodi to u električnu mrežu, preopterećuje mrežu i diže je u zrak.”
Forstchen je, citirajući izvješća Kongresa iz 2002. i 2008., rekao da bi 80%-90% Amerikanaca bilo mrtvo godinu dana kasnije ako bi se dogodio EMP udar, piše Fox News.
Dok se EMP napad na prvi pogled čini više znanstvenom fantastikom nego činjenicom, Forstchen je rekao da je potencijal za takav napad prepoznat prije nekoliko desetljeća.
“Nit EMP-a je prvi put uočena tijekom nuklearnog pokusa Starfish Prime na velikim visinama 1962. Ono što se dogodilo je da je zahvatio oko 500 milja od Havaja i 200 milja gore”, rekao je. “Uspjeli su vratiti sustav u roku od nekoliko dana, ali kako bi bilo da je za popravak trebalo mjesec, šest mjeseci, godinu ili pet godina?”
Pokojni Peter Pry, stručnjak za nuklearno oružje i bivši direktor osoblja Kongresne komisije za EMP, složio se. Prije svoje smrti 2022., Pry je upozorio da je Kim Jung Un-ovo lansiranje balističke rakete na velikim visinama bio test EMP sposobnosti Sjeverne Koreje protiv Sjedinjenih Država.
“Automobili bi bili paralizirani”, rekao je Pry za Fox Business’ Lou Dobbs Tonight u svibnju 2017. “Avioni bi mogli pasti s neba. Imali biste eksplozije plinovoda, preopterećenja nuklearnih reaktora. I što je najgore, ako biste imali dugotrajni nestanak struje, to bi bila ozbiljna prijetnja opstanku američkog naroda.”
Prijetnja EMP-a potaknula je predsjednika Donalda Trumpa, tijekom njegovog prvog mandata 2020., da objavi studiju s Ministarstvom obrane (DOD) i Ministarstvom domovinske sigurnosti (DHS).
“Samo u posljednjih nekoliko dana, Trumpova administracija ponovno govori o izraelskoj Željeznoj kupoli, ali u Sjedinjenim Državama”, rekao je.
Forstchen je označio tri načina na koje bi se SAD mogle pripremiti za potencijalni EMP napad.
Ažurirajte električnu mrežu
Nazivajući trenutnu električnu mrežu “zastarjelom”, Forstchen je tvrdio da je treba ažurirati za 21. stoljeće.
“Strašno je shvatiti da se gotovo sva naša električna energija crpi iz sustava starih 30, čak 40 godina”, rekao je.
Joseph J. Brettel, komunikacijski konzultant i bivši glasnogovornik za energetiku, napisao je u članku mišljenja Fox News Digitala da električna mreža “očajnički treba ulaganja i modernizaciju”.
“Ovo nije samo infrastrukturni problem; to je ekonomska prilika”, napisao je. “Oslobađajući goleme resurse i odlučnost u rješavanju problema prema mreži, predsjednik bi mogao riješiti izazov dug desetljećima, istovremeno stvarajući tisuće izravnih i neizravnih radnih mjesta.”
Napravite američku željeznu kupolu
Slično Izraelu, SAD treba Željeznu kupolu, rekao je Forstchen.
“Ronald Reagan to je predložio 80-ih, bilo je poznato kao Ratovi zvijezda”, rekao je. “Ali to je tada bilo nemoguće, no s tehnologijom koju imamo danas i tipovima poput [Elona] Muska, vrlo je moguće da bismo mogli napraviti jednu za relativno male troškove u usporedbi s nekim drugim stvarima.”
Trump je naredio izgradnju naprednog proturaketnog obrambenog štita sljedeće generacije za zaštitu Sjedinjenih Država od zračnog napada. U siječnju je potpisao izvršnu naredbu koja zadužuje ministra obrane Petea Hegsetha da izradi planove za izgradnju “Željezne kupole za Ameriku” koja će štititi Amerikance od prijetnje projektila koje lansira strani neprijatelj.
Time je Trump održao obećanje iz predizborne kampanje da će prioritet dati raketnoj obrani.
“Do sljedećeg mandata izgradit ćemo veliku Željeznu kupolu nad našom zemljom,” rekao je Trump tijekom događanja u West Palm Beachu 14. lipnja. “Zaslužujemo kupolu…to je proturaketni obrambeni štit, a sve će biti napravljeno u Americi.”
Spremite zalihe za hitne slučajeve
Forstchen je poticao ljude da se pripreme za potencijalnu prijetnju gomilanjem potrepština.
“Pozivam svakog američkog građanina da ovo shvati ozbiljno i da se malo pripremi. Ne govorim o pretvaranju svog doma u tvrđavu”, rekao je. “Kažem da imate pri ruci zalihe za hitne slučajeve u vrijednosti od mjesec ili dva.”
Kao stanovnik Ashevillea u Sjevernoj Karolini, Forstchen je rekao da je razaranje nakon uragana Helene bilo “užasno”, ostavivši neke bez domova mjesecima nakon prirodne katastrofe.
“A ovo je mali regionalni događaj, zamislite da su to cijele Sjedinjene Države”, rekao je.
Fox News Digital obratio se Ministarstvu domovinske sigurnosti i Ministarstvu obrane za komentar.