U jeku najjačih napada na pojas Gaze iz zraka i s kopna Opća skupština UN-a usvojila je rezoluciju kojom se traži “trenutačno, trajno i održivo humanitarno primirje” u Gazi. Ali pošto se u dokumentu imenom ne spominje Hamas, protiv je bilo 14 zemalja, među njima i Hrvatska.
Dokument, sastavljen pod sponzorstvom Jordana i arapskih zemalja, stavljen je na glasanje na izvanrednoj sjednici Općoj skupštini UN-a na kojoj se raspravljalo o gotovo trotjednom ratu između Izraela i Hamasa u Gazi, koji je započeo nakon brutalnog napada militanata Hamasa na izraelske civile 7. listopada.
Za usvajanje rezolucije bila je potrebna dvotrećinska većina. Na kraju je 120 zemalja glasalo za, 14 protiv, a 45 ih je bilo suzdržano. Hrvatska je glasala protiv, kao i Izrael, SAD, Austrija, Češka, Mađarska… Velika Britanija je bila suzdržana.
U dokumentu se osuđuju svi zločini protiv izraelskih i palestinskih civila i njime se poziva na “trenutačno, trajno i održivo humanitarno primirje koje vodi do prekida neprijateljstava” i zahtijeva “nesmetano pružanje osnovnih dobara i usluga” Gazi.
⚡️⚡️ UN General Assembly adopts resolution on "protection of civilians and upholding legal and humanitarian obligations" on the ongoing Gaza crisis.
FOR: 120
AGAINST: 14
ABSTAIN: 45 pic.twitter.com/4SNbSpFXSr— NEXTA (@nexta_tv) October 27, 2023
Međutim, budući da se u dokumentu imenom ne spominje Hamas niti se imenom ne osuđuju njegovi zločini protiv izraelskih civila, usvajanju su se žestoko usprotivile Sjedinjene Države i Izrael.
‘Stidite se’
– Stidite se. Ovo je mračan dan za UN i čovječanstvo. Ova smiješna rezolucija ima obraza pozivati na primirje. Njezin cilj je da se Izrael prestane braniti od Hamasa kako bi nas mogao žive zapaliti, rekao je Izraelski veleposlanik pri UN-u Gilad Erdan.
Američka veleposlanica Linda Thomas-Greenfield kazala je da se dokumentom daje legitimitet Hamasovoj brutalnosti, piše vijesti.hrt.hr.
Francuska, Irska i Belgija ‘za’
Četrnaest zemalja glasalo je protiv tako sročene rezolucije. Uz Izrael i SAD, među njima je bila i Hrvatska. Od članica EU-a pridružile su im se Austrija, Mađarska i Češka. Većina članica EU-a bila je suzdžana, ali to nije spriječilo Francusku, Irsku i Belgiju da budu “za”.
– Rezolucija šalje snažnu poruku da je stvarno bilo dosta. Ovaj rat mora stati, pokolj protiv naših ljudi mora prestati, a humanitarna pomoć mora početi ulaziti u Pojas Gaze, rekao je palestinski izaslanik pri UN-u Rijad Mansur novinarima.
Rezolucija je usvojena u vrijeme pojačanih izraelskih napada na Gazu koje mnogi vide početkom kopnene invazije na to područje.