Liječnici otkrivaju kako smanjiti rizik od srčanih bolesti: Evo na koliko stepenica dnevno se trebate popeti

Foto: Unsplash

Istraživači kažu da bi penjanje po stepenicama moglo biti posebno korisno za ljude koji se ne mogu baviti drugim tjelesnim aktivnostima

Penjanje po 50 stepenica dnevno smanjuje rizik od srčanih bolesti, pokazuje studija. Ako se osoba popne na više od pet stepenica, tako si za petinu smanjuje šanse za smrtni ishod, otkrili su američki istraživači.

Brzo i lako rješenje za bolesnike
Dr. Lu Qi, sa Sveučilišta Tulane u New Orleansu, rekla je da se penjanje stepenicama može pokazati brzim rješenjem za ljude koji ne vježbaju dovoljno, prenosi Net.hr.

“Kraće penjanje stepenicama visokog intenziteta vremenski su učinkovit način za poboljšanje kardiorespiratorne kondicije i lipidnog profila. Ovo je osobito slučaj među onima koji ne mogu odraditi preporučene tjelesne aktivnosti. Ova otkrića naglašavaju potencijalne prednosti penjanja po stepenicama kao primarne preventivne mjere za aterosklerotsku kardiovaskularnu bolest u općoj populaciji”, rekla je doktorica Lu Qi.

Srčane bolesti uzrokuju smrt
Bolesti srca ili krvožilnog sustava uzrokuju četvrtinu svih smrti u zemlji, povećavajući rizik od srčanog i moždanog udara.

Aterosklerotska kardiovaskularna bolest uzrokovana je zadebljanjem ili otvrdnjavanjem arterija, obično zbog nakupljanja plaka. Stručnjaci preporučuju da se građani bave nekom vrstom tjelesne aktivnosti svaki dan, dok odrasli trebaju raditi vježbe snage barem dva puta tjedno. Trebali bi pokušati raditi dva i pol sata tjedno aktivnosti umjerenog intenziteta – poput brzog hodanja.

Prethodna istraživanja pokazuju da hodanje od 6000 do 9000 koraka dnevno smanjuje rizik od srčanih bolesti do 50 posto u usporedbi s hodanjem od samo 2000.

Preporučuje se svakodnevno penjanje
Najnovija studija, objavljena u časopisu Atherosclerosis, proučavala je kako penjanje stepenicama utječe na izglede ljudi za aterosklerotsku kardiovaskularnu bolest. Istraživači su pregledali podatke 450.000 Britanaca koji su praćeni u prosjeku oko 12 i pol godina. Pitali su ih po koliko se stepenica dnevno penju, a izračunat je i njihov rizik na temelju genetskih faktora i obiteljske povijesti. Ljudima koji su se prestali svakodnevno penjati stepenicama povećao se rizik od aterosklerotičnih kardiovaskularnih bolesti za trećinu.

Dr. Qi je rekla: “Ova studija pruža nove dokaze o zdravstvenim učincima penjanja stepenicama za rizik od aterosklerotičnih kardiovaskularnih bolesti. Ovo je osobito bio slučaj kod osoba s više čimbenika rizika od aterosklerotičnih kardiovaskularnih bolesti”, piše The Sun.

Share This Article