Britanski biznismen i istraživač Hamish Harding nestao je u podmornici koja je bila u ekspediciji OceanGatea oko olupine Titanika. Njegov posinak, Brian Szasz, na društvenim mrežama je objavio sljedeće: “Moj očuh Hamish Harding nalazi se u ovoj podmornici. Neka vaše misli i molitve budu uz moju obitelj”.
Bostonska obalna straža trenutačno provodi misiju spašavanja grupe OceanGate Expeditions, koja vodi istraživače u dubine Atlantika za 250.000 dolara po osobi.
Harding, predsjednik tvrtke Action Aviation koja kupuje i prodaje zrakoplove, u subotu je na Facebooku napisao kako je “brod napustio St John‘s u Newfoundlandu u petak te da tim planira započeti ronjenje u nedjelju u 4 ujutro po lokalnom vremenu”.
– Grupa se sastoji od nekoliko legendarnih istraživača – dodao je.
U nedjelju se na Twitteru oglasila i kompanija Action Aviation napisavši: “Podmornica je imala uspješno lansiranje i Hamish trenutačno roni”.
Nestali Harding prošle godine sudjelovao je i u petom letu Blue Origina u svemir u organizaciji Jeffa Bezosa. Osim toga, on drži i Guinnessov svjetski rekord za najbrži obilazak Zemlje preko Sjevernog i Južnog pola u zrakoplovu – za taj podvig trebalo mu je 46 sati, 40 minuta i 22 sekunde.
All stations ready
Titan begins its journey.
Splash! Adventure starts.Diving can turn us all into poets…
Join us this summer: https://t.co/F7OtKI0En7 #InternationalHaikuPoetryDay #Titanic pic.twitter.com/IYugFJA16j
— OceanGate Expeditions (@OceanGateExped) April 17, 2023
Zasad još nije poznato koliko ljudi je bilo u podmornici u trenutku kad je nestala, ali ona inače ima kapacitet za njih petero.
Turistička podmornica nestala je u sjevernom Atlantiku dok je bila na ronjenju kako bi pregledala olupinu RMS Titanica. Misija potrage i spašavanja bila je u tijeku u ponedjeljak ujutro, doznaje se od bostonske obalne straže, javlja BBC.
Podmornicom upravlja OceanGate Expeditions, tvrtka koja nudi posjete olupini, koja leži na dnu oceana ispod 3810 metara vode oko 600 km od obale Newfoundlanda.
Titanic, britanski putnički brod koji je bio reklamiran kao “nepotopiv”, potonuo je na svom prvom putovanju, od Britanije do SAD-a 1912. godine, nakon što ga je probila santa leda. Olupina luksuznog broda pronađena je tek više od sedam desetljeća kasnije.
Kako navodi britanski Guardian, OceanGate je prije dvije godine počeo primati male posade u mini podmornicu za pet osoba po cijeni od 125.000 dolara po osobi.
Tijekom osmodnevnog putovanja, svaki gost ima barem jednu priliku provesti dan istražujući lokaciju olupine iz podmornice, izvijestio je Frommers 2020.
Osnivač OceanGatea, Stockton Rush, rekao je ovoj publikaciji da je oko polovice njegovih kupaca opsjednuto Titanicom, dok su ostali ljubitelji dubokih oceana.
“U vakuumu svemira”, rekao je za publikaciju, “po definiciji ne postoji ništa. Ali ima više neotkrivenog života u oceanu nego što smo ga otkrili na površini planeta”.
Kupcima se nude “rijetki pogledi izbliza na potopljeni brod kroz okrugli prozor i suvremene kamere, a može se vidjeti stotine morskih vrsta koje sad žive na trupu i polje krhotina posuto po Titanicovim instalacijama, kao i osobne stvari putnika”, navodi se u izvješću.
“Jedno od pitanja koje su arheolozi postavili”, rekao je Rush Frommersu, “jest što je osoba u trećem razredu nosila kao donje rublje? Znamo stvari o bogatašima, ali život običnog čovjeka nikad nije dokumentiran. Što je imigrant ponio kad je napuštao Stari svijet? Koji su bili ključni predmeti?“.
“Nisi mogao napisati bolju priču“, kaže on.
“Imate bogate i siromašne. Imate raskoš. Imate oholost. Imate tragediju. Imate i smrt”, piše The Guardian, prenosi Jutarnji list.