Povjerenstvo za unutarnji nadzor bolnice Sveti Duh utvrdilo je propuste u postupanju prema tijelima preminulih pacijenata, navodi su u priopćenju koje je poslala Klinička bolnica “Sveti Duh”.
“Uprava Kliničke bolnice Sveti Duh, zgrožena javno objavljenim snimkama preminulih pacijenata na podu mrtvačnice Zavoda za patologiju KBSD, pokrenula je proceduru unutarnjeg nadzora zbog povrede dostojanstva preminulih, remećenja mira pokojnika i uznemiravanja njihovih obitelji te uništavanja reputacije bolnice. Događaj koji je potresao javnost Uprava KBSD prijavila je Policijskoj upravi i DORH-u.
Istraga Povjerenstva za unutarnji nadzor Bolnice ukazala je na nesukladnost u izjavama odgovornih osoba – pročelnika Zavoda za patologiju i citologiju te pomoćnika glavnog obducenta, koji su prvotno izjavili da se „Pravilnik o postupku s umirućim i umrlim bolesnicima te o postupku obdukcije“ poštivao, a potom da se tijekom unatrag više od dva desetljeća „znalo događati da broj pokojnika premaši kapacitet mrtvačnice te da se pokojnici u nedostatku raspoloživih mjesta nažalost polažu na pod“.
Na tragu nepoštivanja Pravilnika koji su se evidentno povremeno događali, a o čemu Uprava KBSD nije imala saznanja, Ravnateljica Kliničke bolnice „Sveti Duh“, prof.dr.sc. Ana-Maria Šimundić je donijela Odluku o razrješenju Pročelnika Zavoda s dužnosti te Odluku o pokretanju procedure izvanrednog otkaza ugovora o radu za Pročelnika Zavoda i pomoćnika obducenta. Odluka će se provesti poštujući proceduru koju propisuju Zakon o radu, Kolektivni ugovor i Pravilniku o radu bolnice.
U ime bolnice i svih njenih djelatnika, Uprava KBSD se ispričava obiteljima pokojnika čije je dostojanstvo, na ovaj način povrijeđeno. Uprava KBSD je poduzela sve mjere kako se takvo što više nikada ne bi ponovilo.”, prenosi n1.
Podsjetimo, gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević i obrani rukopoložene ravnateljice Sv. Duha iznio je bolesnu tezu o tome da je netko namjerno poslagao po podu mrtvace i snimio ih, kako bi naudio kadru gradske vlasti.
“Postavlja se pitanje koje je nevjerojatno i zvuči morbidno: je li moguće da je riječ o režiranoj situaciji? Bolnica je podnijela kaznenu prijavu da se utvrdi je li netko vadio tijela iz rashladnih uređaja da bi napravio tu snimku”, naveo je zagrebački gradonačelnik 29. travnja.
Naglašava da je bitan kontekst koji je, kako Tomašević kaže, takav da žene nisu mogle obaviti pobačaj na Svetom Duhu, a nova je ravnateljica to promijenila i zbog toga je naišla na otpor i dobila 10 anonimnih prijava.
“Zvuči nevjerojatno i morbidno… Iz tog kontkesta, je li takvo što moguće, teoretski je i na policiji je da to istraži”, istaknuo je gradonačelnik.
“Stvar je tajminga”
“Stvar je tajminga – snimka se pojavljuje na dan kad se odlučuje o nagradama grada Zagreba za 15 pojedinaca i grupa, među kojima je i ravnateljica Svetog Duha. S druge strane, Državna inspekcija je bila nenajavljeno, krivo je govorio tajnik ministarstva zdravstva – inspekcija je bila nenajavljeno u ožujku, travnju i jučer i nije našla apsolutno ništa što bi bilo protivno pravilniku. Što se tiče mrtvačnice zavoda za patologiju, nije”, istaknuo je Tomašević.
“Netko mora odgovarati!”, poručio je Tomašević.
Istaknuo je da je u slučaj uključena i policija. “Sad je to stvar i policijske istrage jer ako je netko to u stanju napraviti, to je kazneno djelo. To nije za otkaz nego je to kaznena odgvornost.”.
Tomašević: Zvuči morbidno, ali moguće da je situacija u Svetom Duhu režirana







