Kalinjingrad gori: Hrvatska pobjeda protiv Nigerije

Hrvatska nogometna reprezentacija u subotu je krenula u još jedno Svjetsko prvenstvo, svoje peto po osamostaljenju.

HRVATSKA – NIGERIJA 2:0 (1:0)
Svjetsko prvenstvo, Skupina D, 1. kolo.
Stadion Kalinjingrad, Kalinjingrad.

Sudac: S. Ricci (Brazil)

Strijelci: 1:0 – Etebo (32′ – ag), 2:0 – Modrić (72′ – 11m)

Žuti kartoni: Rakitić (30′), Ekong (70′), Brozović (89′)

Hrvatska: Subašić, Strinić, Vida, Lovren, Vrsaljko, Modrić, Rakitić, Perišić, Kramarić (60′ Brozović), Rebić (78′ Kovačić), Mandžukić (86′ Pjaca). Izbornik: Z. Dalić.

Nigerija: Uzoho, Shehu, Balogun, Ekong, Idowu, Ndidi, Etebo, Mikel (88′ Nwankwo), Moses, Iwobi (62′ Musa), Ighalo (73′ Iheanacho). Izbornik: G. Rohr.

Trećeg dana Svjetskog prvenstva u Rusiji na teren su izišli i najbolji hrvatski nogometaši, kako bi odmjerili snage s nacionalnom selekcijom Nigerije, svojim prvim suparnikom u Skupini D svog ukupno desetog velikog natjecanja.

Na dosadašnje četiri svjetske smotre, Hrvatska je u prvim kolima igrala s Jamajkom (3:1), Meksikom (0:1) te dva puta Brazilom (0:1, 1:3), a izabranike Zlatka Dalića na ruskim travnjacima čekaju još Argentina (21. lipnja, Nižnji Novgorod) te Island (26. lipnja, Rostov na Donu).

Hrvatska u okršaj s Nigerijcima ulazi u punom sastavu, bez ozlijeđenih i suspendiranih igrača, a izbornik Dalić potvrdio je dan uoči utakmice kako je sve spremno za početak utakmice:

“Znam prvi sastav, što i kako ćemo igrati. Hrvatska ima svoj stil i mora ga se mora držati, s tehnički savršenim posjedom lopte. imamo sjajnu generaciju i možemo do velikog rezultata, moramo pokazati svoju kvalitetu”.

Protiv Nigerije, jedne od najboljih i najatraktivnijih afričkih reprezentacija, Vatreni još nisu igrali, a momčad njemačkog izbornika Gernota Rohra trenutačno zauzima 48. poziciju na Fifinoj ljestvici najboljih. Ofenzivci poput Mosesa, Iheanacha, Iwobija, ili kapetana Mikela koji dirigira veznim redom, dobro su poznati svjetskoj nogometnoj javnosti.

“Poznamo njihove kvalitete, igraju brz i okomit nogomet, imaju vrlo brze napadače. U prvim utakmicama nema velikih favorita, bit će to dosta izjednačeno i tako ćemo se postaviti. Međutim, dobar smo spoj mladosti i iskustva te s pravom nacija ima velika očekivanja. I sami očekujemo mnogo od sebe, možete biti sigurni da je tako”, poručio je hrvatski kapetan Luka Modrić.

Pravdu u Kalinjingradu je dijelio brazilski sudac Sandro Ricci, a u drugoj utakmici Skupine D sastali su se Argentina i Island, u Moskvi i odigrali 1:1.

Hrvatska nogometna reprezentacija po prvi je puta nakon 1998. godine pobijedila u svojoj prvoj utakmici na Svjetskom prvenstvu. U Kalinjingradu je nadjačala reprezentaciju Nigerije rezultatom 2:0.

Utakmica

Perišić i Kramarić otvorili su susret dobrim udarcima tik iznad i pored gola, a do vodstva su Vatreni stigli u 32. minuti. Modrić je izveo korner, Mandžukić pokušao glavom, a Etebo skrenuo loptu u vlastitu mrežu. Prije odmora još je jednu priliku imao Kramarić, također glavom.

Početkom drugog poluvremena Nigerija je krenula po izjednačenje, no hrvatski je blok u nekoliko navrata dobro reagirao, a nigerijskim je napadačima nedostajalo preciznosti.

Igrala se 70. minuta kada je Mandžukić izborio kazneni udarac, a kapetan Modrić mirno matirao Uzoha za udvostručenje hrvatske prednosti.

Do kraja susreta Nigerija je zaprijetila preko Baloguna i Ighala, a u samoj završnici veliku je priliku za treći pogodak Hrvatske imao Kovačić, no Uzoho je obranio.

HRVATSKA: Subašić, Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinić, Rakitić, Modrić, Rebić, Kramarić, Perišić, Mandžukić

NIGERIJA: Uzoho, Idowu, Ndidi, Ekong, Balogun, Etebo, Ighalo, Mikel, Moses, Shehu, Iwobi

Vatreni, sretno!

Hrvatska-Nigerija 2:0

———————————————————————————————-

90+4 Kraj, pobjeda 2:0

90+2 Kovačić promašuje zicer, s pet metara puca u golmana

90′ Igra se 4 minute sudačke nadoknade

89′ Brozović žuti

86′ Pjaca ulazi, Mandžukić van

80′ Modrić izvodi slobodni udarac, golman Nigerije hvata loptu

79′ Mateo Kovačić umjesto Rebića.

77′ Nigerija u napadu, Iheanacho promašaj

71′ Modrić puca jedanaesterac i 2:0 Goooooool!!!!!!!

70′ Korner izvodi Modrić, stoperi na skoku, faul na Mandžukiću – jedanaesterac za Hrvatsku. Ekongu žuti.

63′ Rakitić izvodi korner, Mandžukić glavom pored vrata

60′ Brozović ulazi, Kramarić na klupu

59′ prvi udarac Nigerijaca u okvir vrata, zaustavlja Subašić

55′ Rebić u stopostotnoj prilici na ubačaj Perišića s pet metara promašuje…suđeno je ipak zaleđe

51′ Nigerija je uspostavila ravnotežu na terenu, ali zasad jalovo

50′ Rakitić s više od trideset metara puca iznad gola

49′ Moses puca pokraj gola

47′ dva kornera za Nigeriju

46′ Hrvatska kreće u drugo poluvrijeme

———————————————————————————————–

45+2 Kraj, na poluvrijeme idemo s 1:0

39′ Rakitić savršeno proigrao Kramarića koji puca glavom iznad grede

32′ Mandžukić nakon kornera se odbija od nigerijskog igrača Eteba i Goooool!!!!!!

32′ Rebić puca, od bloka u korner

30′ Rakitić na sredini terena zaradio žuti, Brazilac sudi kao da se igra košarka

22′ Korner za Nigeriju, Vrsaljko izbacuje….

20′ 59 posto lopta u nogama Hrvatske

19′ Slobodni udarac Modrić na drugu vratnicu, golman Nigerije hvata

18′ Modrić izvodi korner na prvu, prenisko

16′ Kramarić je odapeo s 25 metara, malo pored gola

14′ Perišić silovito s dvadeset metara malo preko grede

9′ Korner za Hrvatsku, ali se spetljalo…

7′ početno ispitivanje snaga

2′ Stadionom odjekuje U boj, u boj…. Nigerijci zaprijetili iz prekida koji je na 30-ak metara od našeg gola skrivio Lovren, no obrana je to otklonila

1′ počela je utakmica