U Puli se održava 9. međunarodna znanstvena konferencija o opasnim olujama. O toj sve učestalijoj pojavi, njezinom praćenju te prilagodbi rizicima raspravlja gotovo 300 stručnjaka iz Europe i svijeta.
Čak je i znanstvenike iznenadila učestalost ekstremnih vremenskih prilika koje su Hrvatsku zadesile prvih 15 dana rujna. I nema odmora. Već večeras i noćas slijede nam nove jače oborine, barem što se Istre i Kvarnera tiče, čulo se u Puli. A koliko će litara kiše pasti i gdje točno, znali bismo kad bismo imali radare diljem Jadrana, no nemamo ih, kažu meteorolozi. Krivci za ekstreme su ljudi sami, doveli su do globalnog zatopljenja atmosfere.
Američki znanstvenici u šali kažu da im ponestaje imena za oluje i uragane. Ove sezone već su imenovali 13. oluju, a za koji dan očekuju treći razorni uragan. Sve točnija vremenska prognoza jedina je preventiva, kažu.
Glavne teme konferencije su aspekti opasnih konvektivnih oluja, njihova dinamika, mikrofizika, elektrifikacija, prognoza, detekcija te praćenje oluja radarima i satelitima, a bit će obrađene i klimatologija opasnih vremenskih pojava, njihov socioekonomski utjecaj te prilagodba rizicima.
Intenzivne konvektivne oluje često su potencijalna opasnost za čovjeka i materijalna dobra, a vrijeme, mjesto njihova nastanka i intenzitet još je teško predvidjeti te su time jedan od najvećih izazova u prognozi vremena. Stoga će sudionici konferencije predstaviti svoja najnovija dostignuća i rezultate istraživanja.
Na konferenciji u organizaciji Europskog laboratorija za opasne oluje i Državnog hidrometeorološkog zavoda, koja traje do 22. rujna, sudjeluju stručnjaci iz više od 15 zemalja Europe i svijeta, govorila je i ravnateljica DHMZ-a dr. sc. Nataša Strelec Mahović, koja je jutros gostovala u emisiji Studio 4, javlja HRT.