Istarska policija demantira navode iz procurjelog emaila, kažu da Istra i Pula nisu meka kriminalnih klanova, a sigurnosna situacija je stabilna.
Nakon medijskih napisa koji se pozivaju na internu korespondenciju djelatnika Policijske uprave istarske, iz policije su objavili priopćenje u kojem snažno demantiraju tvrdnje iznesene u javnosti i ističu da one ne odgovaraju stvarnom stanju sigurnosti na području Pule.
Prema pojašnjenju PU istarske, riječ je o internom emailu kojim je rukovoditelj jedne policijske postaje izrazio nezadovoljstvo rezultatima jedne operativne akcije u ugostiteljskom objektu. Akciju nije samostalno provela ta postaja, već je bila dio šire koordinirane aktivnosti Policijske uprave, u koju je bilo uključeno više policijskih jedinica.
“Informacije iz poruke ne predstavljaju stvarnu sliku sigurnosti u Puli. Stanje sigurnosti je stabilno, a to potvrđuju i brojke: u prvoj polovici godine zabilježeno je 29% manje kaznenih djela i 35% manje prekršaja protiv javnog reda i mira”, navodi se u priopćenju.
Policija dodaje kako nije bilo težih kaznenih djela koja bi uznemirila građane ili narušila sigurnost, a istovremeno se bilježi porast preventivnih i pozitivnih sigurnosnih aktivnosti.
“Svaka informacija o protupravnom ponašanju se obrađuje i prema njoj se djeluje – lokalno, nacionalno, pa i međunarodno – ovisno o težini slučaja. Svaka postaja ima podršku sustava i nijedna nije prepuštena sama sebi”, poručuju iz policije.
Na kraju, policija oštro odbacuje navode da su Pula i Istra postale centar za djelovanje kriminalnih klanova.
“Pula i Istra nisu postale meka za bilo kakve kriminalne klanove. Te informacije ne odgovaraju stvarnom sigurnosnom stanju na području PU istarske”, zaključuje se u priopćenju.
Eksplozivan interni dopis pulske policije: Istra pod pritiskom organiziranog kriminala? Policija tvrdi – sigurnosna situacija je stabilna
Portal Istra24 objavio je sadržaj internog dopisa visoko pozicioniranog djelatnika pulske policijske postaje u kojem se dramatično opisuje rastući utjecaj organiziranih kriminalnih skupina u Puli i Istri. Autor dopisa upozorava da je situacija izmakla kontroli, navodeći prisutnost “svirepe zločinačke skupine” povezane s osobama s područja Srbije, kao i s balkanskim kriminalnim klanovima – škaljarskim i kavačkim.
Optužbe: reket, prijetnje, brisanje dokaza, infiltracija u institucije
Prema sadržaju dopisa, skupina predvođena nedavno uhićenim Denisom Vojnikovićem godinama djeluje u Puli bez ozbiljnijih posljedica. Spominju se brojne kaznene radnje – reketarenje ugostiteljskih objekata, zapošljavanje neregistriranih redara, svakodnevno nasilje, zastrašivanje svjedoka, uništavanje video dokaza te čak posjedovanje informacija o policijskim akcijama unaprijed.
Navodi se i više konkretnih incidenata, među kojima je deložacija iz objekta u Poreču gdje su napadnuti policajci i sutkinja, a članovi skupine bacali suzavac i prijetili iz fantomki. Autor dopisa upozorava kako su pripadnici skupine “dobro organizirani, fizički nadmoćni i nemaju strah ni pred kim”, a posebnu zabrinutost izaziva njihovo fiktivno zapošljavanje i navodna povezanost s pravosuđem.
Cijeli tekst portala Istra24 je OVDJE.









