Dina Dogan prozvala je Grad Zagreb zbog zapošljavanja bivšeg zastupnika Možemo: Uredno i pošteno nisu isto.
Gradska zastupnica Dina Dogan kritizirala je novo zapošljavanje u gradskoj upravi, ustvrdivši da slučaj prijma bivšeg zastupnika Možemo Svibora Jančića u Zagrebački energetski centar otvara pitanja o transparentnosti natječajnog postupka.
Prema njezinim navodima, 27. srpnja doneseno je rješenje o prijmu Jančića na radno mjesto stručnog savjetnika. Ističe kako se na natječaj prijavilo 23 kandidata, dok ih je na testiranje pristupilo četvero.
Dogan tvrdi da je Jančić na pisanom dijelu testiranja ostvario drugi rezultat, dok je jedan kandidat bio uspješniji. Navodi kako je konačan poredak promijenjen nakon intervjua, na kojem je Jančić dobio maksimalnih 10 bodova, dok je kandidat s najboljim rezultatom na pisanom testu osvojio 8,5 bodova.
“Ono što me zasmetalo jest da je upravo intervju, dio postupka koji ocjenjuje povjerenstvo, odlučio pobjednika. Na kraju je razlika iznosila svega pola boda”, poručila je Dogan.
U objavi je povukla usporedbu s praksama iz vremena bivše gradske vlasti, ustvrdivši da, prema njezinu mišljenju, nije promijenjen model zapošljavanja, već samo politička opcija koja ga koristi.
Naglasila je kako ne tvrdi da je natječaj bio nezakonit, već da smatra kako postoje razlike između formalno zakonite procedure i percepcije pravednosti.
“Ovaj slučaj pokazuje da alat koji je omogućavao takva zapošljavanja nije uklonjen, nego je samo promijenio boju stranke koja ga koristi”, napisala je Dogan.
U objavi je spomenula i ranije slučajeve zapošljavanja pojedinih osoba povezanih s platformom Možemo, zaključivši kako, prema njezinu mišljenju, građani imaju pravo propitivati kriterije prema kojima se popunjavaju radna mjesta u gradskim ustanovama.
Dina Dogan, zagrebačka zastupnica:
“Ljeto je, sunce prži, i dok svi razmišljaju o moru, Grad Zagreb tiho je riješio JOŠ jedno radno mjesto. 27. srpnja potpisano je rješenje o prijmu Svibora Jančića, bivšeg zastupnika Možemo u Gradskoj skupštini i bivšeg predsjednika Vijeća gradske četvrti Maksimir, na mjesto stručnog savjetnika u Zagrebačkom energetskom centru.
Prijavilo se 23 ljudi. Na testiranje je došlo četvero. Već tu se vidi koliko je taj natječaj realno bio otvoren za konkurenciju. 🤔
Ono što me stvarno zasmetalo je sljedeće. Na pismenom testu, dijelu koji se boduje po jasnom ključu i gdje nema prostora za tumačenje, Jančić je bio drugi. Netko drugi imao je bolji rezultat. Onda dolazi intervju, dio koji ocjenjuje povjerenstvo koje imenuje pročelnica, i odjednom Jančić dobiva maksimalnih 10 bodova, a onaj tko je bio bolji na testu pada na 8,5. Na kraju cijela razlika ispadne pola boda, i baš na dijelu koji se ne može provjeriti kao što se provjerava test.
Ovo mi zvuči poznato. Bandić godinama nije trebao kršiti zakon da bi namještao poslove. Trebalo je samo imati dio procedure gdje odlučuju ljudi, a ne ključ, i tamo se uvijek nekako sve posloži kako treba. Tomašević je došao s pričom da je to gotovo, da se u Zagrebu više ne zapošljava po stranačkoj liniji nego po zasluzi. Ovaj slučaj pokazuje da alat koji je to omogućavao nikad nije uklonjen, samo je promijenio boju stranke koja ga koristi. 🤮
Ne kažem da je nezakonito. Zakonito je, papirologija je uredna. Ali uredno i pošteno nisu isto, i ljudi to znaju prepoznati kad vide da netko iz stranke na vlasti završi na mjestu gdje je pobjeđivao na dijelu ocjenjivanja koji nema nikakav javni kriterij.
Dakle, umjesto misica i tajnica sad imamo udrugare čije se radno iskustvo u udrugama smatra operativno dostatnim za odgovorne poslove, ili su poslovi izmišljeni? 🤔 A sjetimo se i Marine Ivandić, pa Mateja Mišića… sve vrsni kadrovi….imamo bazu.
FUJ na kub!”









