U Spomen-području Crni potok nedaleko od Našica u subotu je održana komemoracija povodom 81. obljetnice stradanja žrtava poratnih likvidacija iz lipnja 1945. godine. Okupljeni su odali počast žrtvama za koje se navodi da su nakon završetka Drugoga svjetskog rata bez suđenja ubijene na tom području.
Prema podacima organizatora, na lokaciji Crni potok stradalo je više od 1600 hrvatskih vojnika i civila, zbog čega se ovo mjesto smatra jednim od najvećih poslijeratnih stratišta u istočnoj Hrvatskoj.
Komemoraciji su nazočili predstavnici lokalne i regionalne vlasti, među kojima zamjenik gradonačelnika Našica Krešimir Žagar, gradski vijećnik Denis Klapan, potpredsjednik Hrvatskog sabora i predsjednik Povjerenstva za utvrđivanje sudbine žrtava zločina počinjenih neposredno nakon Drugoga svjetskog rata Ivan Penava, izaslanica Ministarstva hrvatskih branitelja Ana Filko te zamjenik osječko-baranjske županice Josip Miletić.
Prisutni su bili i predstavnici braniteljskih i povijesnih udruga, kao i izaslanstvo Počasnog bleiburškog voda koje su predstavljali zamjenik predsjednika Nadzornog odbora Jurica Šimunković i član Davor Šesto. Okupljeni su položili vijence i zapalili svijeće kod spomen-obilježja.
Molitvu za žrtve predvodio je fra Tomislav Faletar, župnik i gvardijan Župe sv. Antuna Padovanskog u Našicama.
Prvi spomen-križ na mjestu stradanja podignut je 18. lipnja 1995. godine, a inicijativu za uređenje lokacije pokrenule su lokalne udruge i ogranci kulturnih institucija. Odlukom Grada Našica i Župe sv. Antuna Padovanskog, komemoracija je 2007. godine službeno uvrštena u lokalni kalendar obilježavanja kao Dan sjećanja na žrtve komunizma.
Danas Spomen-područje Crni potok, uz središnji spomenik, obuhvaća uređenu spomen-grobnicu i kapelicu te predstavlja mjesto okupljanja i odavanja počasti žrtvama poratnih događaja.





