Posljedica sukoba na Bliskom istoku je i velik rast cijena nafte. Taj bi rast uskoro mogli osjetiti i hrvatski građani, jer se od utorka na benzinskim postajama očekuje znatno poskupljenje goriva.
Vlada će u ponedjeljak održati sjednicu, a kako neslužbeno doznaje Dnevnik Nove TV, očekuje se odluka o regulaciji cijena kako bi se spriječio snažan cjenovni udar na građane.
“Tijekom vikenda Ministarstvo gospodarstva prati situaciju i izrađuje analize. Čekali smo zatvaranje burzi. Vlada će u svakom slučaju reagirati, što ne bi bio prvi put. Pratit ćemo stanje i reagirati po potrebi“, poručio je Zvonimir Savić, posebni savjetnik predsjednika Vlade za ekonomiju.
Ako se pita Hrvatsku poljoprivrednu komoru, reakcija države je nužna. Poskupljenje od 24 centa po litri za njih je prevelik udar.
Prema trenutačnim procjenama, litra dizela bi u utorak, ako ne bude promjena, mogla poskupjeti na 1,72 eura. U tu cijenu uključena je bazna cijena po kojoj distributeri nabavljaju dizel, zatim marža koja pripada prodavaču te davanja koja odlaze u državni proračun, bionaknada, trošarina i PDV.
Mali distributeri smatraju da je vrijeme da država reagira.
“Država mora učiniti svoj dio, primjerice smanjiti trošarine, PDV ili bionamete. Tek tada se može očekivati da i mali distributeri nešto poduzmu. U ovakvim okolnostima svi moramo snositi posljedice“, poručio je Boris Podobnik iz Udruge malih distributera goriva.







