Finski predsjednik pozvao je na smirivanje europskih čelnika zbog američke najave da će mirovni pregovori između Washingtona i Moskve započeti “odmah”.
SAD je zatražio od europskih saveznika da ispune upitnik s pojedinostima o tome koliko vojnika i sposobnosti mogu rasporediti u Ukrajini kao sigurnosna jamstva za okončanje rata u Ukrajini, rekao je u subotu finski predsjednik.
“Amerikanci su Europljanima dali upitnik o tome što bi bilo moguće”, rekao je Alexander Stubb na tiskovnoj konferenciji na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji, potvrđujući izvješće Financial Timesa.
“Ovo će natjerati Europljane da kažu da je na Europljanima da odluče hoće li doista odgovoriti na upitnik ili će na njega odgovoriti zajedno”, dodao je.
Upitan o razgovorima za koje je Donald Trump ranije ovog tjedna rekao da će “odmah” započeti između SAD-a i Rusije kako bi se uspostavio mir u Ukrajini, Stubb je rekao da “ništa nije počelo” i pozvao na smirivanje Europe.
Izjava američkog predsjednika izazvala je široku osudu u Europi zbog straha da će Ukrajina i europske zemlje biti isključene iz mirovnih pregovora. Dodatni komentari američkog državnog tajnika Petea Hegsetha da su ciljevi Ukrajine da postane članica NATO-a i da se vrati na svoje granice prije 2014. godine “nerealni” također su uznemirili jer sugeriraju da je Rusija već osigurala dva velika ustupka, a da nije ponudila ništa zauzvrat.
“Europa se mora sabrati. Europa mora manje pričati, a više činiti. Ono što me brine je da vidimo diplomaciju, koja je posvuda. Vidim puno ljudi ovdje koji su uznemireni i koji nisu zadovoljni situacijom. Ali moje pitanje je, u redu, što ćete učiniti u vezi s tim?” Stubb je rekao novinarima.
Finski političar, koji je bio predsjedavajući Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) kada se posredovalo u sklapanju mirovnog sporazuma u Gruziji 2008., rekao je da mirovni pregovori imaju najmanje tri faze, a da je Trump inicirao prvu u “predpregovorima”.
Tijekom ove faze, rekao je, cilj bi bio izvršiti maksimalan pritisak na Rusiju i nastaviti osiguravati da Ukrajina bude u poziciji snage.
Druga faza bio bi prekid vatre s demarkacijom granice i nadgledanjem s obje strane tijekom kojeg bi obje strane morale primijeniti “mjere za izgradnju povjerenja” dok razgovaraju o modalitetima i agendi ili stvarnim pregovorima, što bi bila treća faza.
“Ali to se ne može dogoditi ako ne postoje jasni sigurnosni aranžmani za Ukrajinu, gdje Ukrajina preuzima vodstvo, gdje EU podržava i kada su ujedinjeni gdje Sjedinjene Države pružaju podršku, jer jedina stvar koju Rusija i Putin razumiju je moć”, rekao je Stubb.
“Sada znamo da Ukrajinu moramo pomaknuti na poziciju snage u pregovorima. Ali za to nam je potreban plan. A meni se čini da nitko zapravo nema strategiju za plan”, dodao je.
Američki upitnik, nastavio je, stoga treba promatrati kao “dobru vijest” jer sugerira da saveznici imaju vremena za pripremu.
Rekao je da Europa “ne bi trebala trčati pred rudo” brinući se oko toga tko će biti za pregovaračkim stolom i da bi se trebala usredotočiti na to da osigura Ukrajini “održive sigurnosne aranžmane”.
“Mislim da je krajnja crta vrlo jasna za pregovaračkim stolom, ako stol bude sastavljen od Ukrajine, Rusije, Sjedinjenih Država i Europe u ovom ili onom obliku”, rekao je.
Međutim, general Keith Kellogg, Trumpov posebni izaslanik za Ukrajinu i Rusiju, ranije tijekom dana rekao je da sudjelovanje Europe u mirovnim pregovorima nije zajamčeno.
“Možete imati Ukrajince, Ruse i jasno Amerikance za stolom da razgovaraju”, rekao je na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji.
Upitan o angažmanu Europe, rekao je: “Ja sam iz škole realizma. Mislim da se to neće dogoditi.”, piše Euronews.