Mehanizam za međunarodne kaznene sudove (MICT), koji je zamijenio nekadašnji Haaški tribunal (ICTY), objavio je danas dokumente koji pokazuju da je nekadašnji general Vojske Republike Srpske Radislav Krstić, koji je prvi osuđen za genocid u Srebrenici, ponovo tražio prijevremeno puštanje na slobodu.
Objavljeno je i njegovo pismo u kojem, uz ostalo, kaže kako za svoja djela i nedjela trebaju odgovarati počinitelji genocida u Srebrenici, i da je, nažalost, i on jedan od njih”.
Pismo osuđenog ratnog zločinca, Radoslava Krstića, povodom Rezolucije o genocidu je najvažnija vest za ovu zemlju, trebalo bi da bude.
Duboko sam potrešena ovim pismom. Radoslav Krstić osuđen je na 35 godina zatvora, za najstrašnije zločine uključujući i genocid u Srebrenici. pic.twitter.com/uAWTBbe6ex
— Sophia💥 (@todorovicsophia) November 13, 2024
Generala Radislava Krstića, bivšeg komandanta Drinskog korpusa VRS, prizivno vijeće Haaškog tribunala je 19. travnja 2004. pravomoćno osudilo na 35 godina zatvora, proglasivši ga krivim za pomaganje i podržavanje genocida u Srebrenici, progon i ubojstva srebreničkih muslimana u srpnju 1995.
Sudac je u presudi u kolovozu 2001. godine izjavio da je Krstić kriv za “ubojstvo tisuća bošnjačkih muslimana između 10. i 19. srpnja 1995. godine, bez obzira da li su smaknuća bila sporadična ili planirana u obliku masovnih ubojstava”. Proglašen je krivim za genocid, istrebljenje, ubojstvo i progon te osuđen na 46 godina zatvora.
Bila je to prva Haaška presuda za genocid za rat u Bosni te dotad najveća zatvorska kazna dodijeljena nekom optuženiku. Krstić je bio prvi Europljanin osuđen za genocid od nekog međunarodnog suda nakon Nürnberškog procesa.
Nakon podignute žalbe 15. kolovoza 2001. godine, kazna mu je smanjena na 35 godina a presuda je preimenovana u “sudjelovanje i pomaganje u genocidu”. Prebačen je u Veliku Britaniju na služenje kazne.
U svibnju 2010. godine, tamo je pretučen u tjelesnom obračunu s drugim zatvorenicima. Prema informacijama, Krstića su napala trojica zatvorenika jer je bio bahat i ‘glumio generala’. Završio je u bolnici, no njegovo stanje nije bilo kritično, stoji na Wikipediji.