Informacije su bile poslane, ali su lokalni i regionalni autoriteti zakazali, kaže klimatolog prof. dr. sc. Branko Grisogono.
Španjolska i dalje broji žrtve nezapamćene prirodne katastrofe koja je najteže pogodila područje Valencije.
Poginulo je preko 200 ljudi, a za gotovo dvije tisuće još se traga.
Stručnjaci za klimatske promjene, meteorolozi, traže pouzdan odgovor zašto dolazi do ekstremnih kiša, koje izazivaju nezapamćene poplave i bujične udare bez prethodne najave.
O uzrocima katastrofe u Španjolskoj govorio je za Vijesti HTV-a klimatolog, prof. dr. sc. Branko Grisogono.
– Sve ključne stvari su poznate. Detalji nisu, jer na tome bi onda trebalo raditi doktorat ili diplomski rad, ali zna se da je postao jedan poremećaj već pri tlu u sjeverozapadnom Alžiru na granici s Marokom. I još važnije je da je postojala visinska ciklona, što popularno kod nas kažemo “hladna kaplja”. I onda u sprezi s nailaskom na toplo Sredozemno more, došlo je do eksplozivne ciklogeneze, jer toplo more je najbolje gorivo za ciklone, pojašnjava.
‘Informacije su bile poslane, ali su lokalni i regionalni autoriteti zakazali’
– Već u četvrtak postojale su neke naznake koje su bile jako razmazane u prostoru i vremenu. Nije se moglo precizno govoriti i tu su oni fulali jedan dan. Ali pazite, četvrtak je pet dana prije udarnog termina. To znam iz pouzdanih izvora od kolege i profesora iz Barcelone. Informacije su bile poslane, ali su onda lokalni i regionalni autoriteti zakazali. Jednostavno, obavještavanje nije bilo na mjestu. Vojska i vatrogasci nisu bili na vrijeme obaviješteni. Znači, cjelokupna struktura i suradnja je pukla, zaključio je Grisogono, piše HRT.