Što je i problem s novogradnjom i iz ministarstva kažu da se u većini destinacija polovica stanova gradi za kratkoročni najam. Ova odluka o suglasnosti tek treba zaživjeti – za sada je na javnom savjetovanju
Prosvjede, ali i ustavnu tužbu, pripremaju iznajmljivači apartmana. Nezadovoljni su zbog novog prijedloga zakona i odluke da će svi morati u idućih pet godina skupiti suglasnost 80 posto suvlasnika u zgradi ako žele nastaviti iznajmljivati.
Ovime im se, kažu, ugrožava egzistencija. Ne samo novi, nego i oni koji već imaju apartmane. U sljedećih pet godina za iznajmljivanje svi će morati dobiti suglasnost 80 posto susjeda u zgradi.
“Neki to nazivaju i zakonom bit će krvi. Zato jer država je teret prebacila na sustanare gdje će doći do sukoba pa čak i diskriminacije. Po našim procjenama takvu suglasnost neće moći skupiti više od 90 posto iznajmljivača”, rekao je Vedran Tomić iz inicijative Spasimo male obiteljske iznajmljivače.
Pa inicijativa Spasimo obiteljske iznajmljivače priprema zahtjev za ocjenu ustavnosti, a spremni su i na prosvjede.
“Protivimo se takvoj mjeri jer smatramo da je ona u suštini protuustavna jer ograničava pravo raspolaganja ljudima svojim vlasništvom”, rekao je Tomić.
Prije prosvjeda i akcije, iz udruge obiteljskih iznajmljivača traže razgovor ili da ih se sasluša kroz javno savjetovanje.
“Zadnjih 10-ak godina nam je trebalo definitivno promjena kod smještaja jer ovo je otišlo stvarno u skroz u krivom smjeru, u destinaciju masovnog turizma što mi to nismo. Međutim retroaktivno nikako, nikako i ljudi će se bunit i neće dopustit da se ide u tom smjeru”, rekla je Barbara Marković iz Hrvatske udruge obiteljskog smještaja.
Iz ministarstva odgovaraju da ovako štite obiteljske iznajmljivače, ali i lokalno stanovništvo. Jer u Hrvatskoj je 125 tisuća apartmana, od čega je dio u zagradama, ali čak i stanari – skeptični.
“Tresla se brda rodio se miš”, rekla je predstavnica stanara u Zagrebu, Vesna Stefanović.
U ovoj zgradi u Zagrebu nekoliko je apartmana i danas, kaže predstavnica, nitko ne bi dobio suglasnost od 80 posto, ali…
“Ovi novi mislim da ne budu skupili, a u pet godina se promijeni toliko struktura stanara, da vi više ne znate. Ako budu svi išli u apartmanizaciju, onda se budu slagali da daju jedni drugima 80 posto”, rekla je Stefanović.
Što je i problem s novogradnjom i iz ministarstva kažu da se u većini destinacija polovica stanova gradi za kratkoročni najam. Ova odluka o suglasnosti tek treba zaživjeti – za sada je na javnom savjetovanju, piše dnevnik.hr.