Internetom kruži snimka razorne detonacije tvrdi se da su ruske oružane snage pogodile ukrajinski grad Vovčansk u regiji Harkiv koristeći iznimno snažnu bombu, za koju neki tvrde da je strašno termobaričko oružje ODAB-9000.
Udar, snimljen videom, pokazuje nešto što izgleda kao razorna eksplozija u središtu grada, a snimka kruži internetom, potičući nagađanja o korištenju ove rijetko viđene bombe.
Vjeruje se da je ODAB-9000 najmoćnija ruska termobarička bomba, dizajnirana za stvaranje masivnog udarnog vala koji može uzrokovati široka razaranja na velikom području.
Termobarično oružje djeluje tako da raspršuje oblak aerosola goriva, koji se zatim zapali kako bi proizveo eksploziju visoke temperature i produljeni udarni val, što ga čini smrtonosno učinkovitim protiv zgrada i bunkera, piše Kyiv Post.
Russian "Z-bloggers" share this video of a bomb strike on (reportedly) Vovchansk, Kharkiv region.
Some of them say this is an FOAB-9000 (Father Of All Bombs), the most powerful non-nuclear ammunition in the world.
According to other reports, this is a thermobaric FOAB-1500.… pic.twitter.com/3PctLKfWgO
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) October 2, 2024
Unatoč svom postojanju, ODAB-9000 se smatra uglavnom eksperimentalnim, jer je testiran samo jednom 2007. godine i nije potvrđeno da je dio ruskog standardnog arsenala.
Do sada je FAB-3000, još jedna velika bomba, bila najčešće korišteno teško zračno oružje u Rusiji koje je nadograđeno sustavom navođenja, što omogućuje precizne udare na utvrđene ciljeve.
Ukrajinski operater sugerira da obaranje drona u letu ispuštanjem eksplozivnog punjenja na njega odozgo zahtijeva vještinu ili možda “neku vrstu magije”.
Međutim, sama snaga eksplozije u Vovčansku dovela je do raširenih spekulacija da je možda korišteno nešto puno moćnije, poput ODAB-9000.
Ukrajinski vojni medij Defense Express bacio je sumnju na ovu teoriju, s obzirom na to da se ova bomba, u svom izvornom dizajnu, baca izravno iznad cilja, a da su nosači strateški bombarderi poput Tu-160, Tu-95 ili Tu -22M3.
Raspoređivanje takvog oružja u sadašnjim uvjetima je vrlo malo vjerojatno, jer bi gotovo sigurno dovelo do gubitka ruskog bombardera zbog ukrajinske vatre zemlja-zrak projektila (SAM).
Jedini poznati slučaj da je Ruska Federacija koristila Tu-22M3 za bacanje bombi bio je u opsadi Mariupolja, gdje je rizik bio minimalan zbog ograničenih prijetnji protuzračne obrane.
Štoviše, čini se da video napada na Vovčansk prikazuje klizno streljivo, vjerojatno korištenjem UMPC (Universal Modular Planning and Correction Kit) tehnologije. U Rusiji su ti kompleti dizajnirani za zračne bombe u klasama od 1500 kg i 3000 kg, što sugerira da je korišteno oružje vjerojatnije bilo nadograđeni FAB-3000 ili ODAB-1500, a ne ODAB-9000.
I bombe ODAB-1500 i FAB-3000 obično se šalju iz lovaca-bombardera Su-34, a njihova je uporaba sve češća na bojišnici.