Njemačka je sa šest bodova vodeća u skupini i siguran putnik prema osmini finala, dok je Švicarska trenutačno na četiri boda. Škotska ima jedan bod i još se nada prolazu, dok je Mađarska posljednja bez bodova. U posljednjem trećem kolu igrat će Njemačka – Švicarska i Mađarska – Škotska. Obje se utakmice igraju u nedjelju s početkom u 21 sat, piše HRT.
Škotska je povela u 13. minuti pogotkom Scotta McTominaya, dok je na 1-1 izjednačio sjajnim pogotkom Xherdan Shaqiri u 26. minuti.
https://www.youtube.com/watch?v=BCABed7vB20
Utakmicu su škotski nogometaši otvorili iznimno agresivno, očito sa željom da što prije poprave dojam nakon teškog 1-5 poraza na startu prvenstva od Njemačke. Tek je nekoliko uvodnih minuta trebalo Škotima za dva kornera, a već u 13. minuti je Škotska povela.
McGregor je ubacio loptu u šesnaesterac prema McTominayju, a nakon njegovog udarca lopta se odbila od Schaera i odsjela u mreži za veliko škotsko slavlje.
Po primljenom golu osjetila se i veća želja kod Švicaraca koji su vrlo brzo izjednačili, ali uz veliku pomoć suparnika.
Ralston je pogriješio kod dodavanja, a Shaqiri je ne čekajući iz prve opalio s vrha šesnaesterca i sjajno pogodio za 1-1. Vrlo brzo je Švicarska mogla i povesti. U 32. minuti je Vargas uposlio Ndoyea koji se driblingom oslobodio svog čuvara, ali je njegov udarac dobro zaustavio škotski vratar Gunn.
Odmah u idućoj akciji Švicarska je postigla pogodak koji je poništen zbog očitog zaleđa. Na samom kraju prvog poluvremena šansu su propustili Škoti. Adams je zaprijetio, ali švicarski vratar Sommer nije imao problema s tim udarcem u bliži kut.
U uvodnom dijelu drugog poluvremena obje su reprezentacije igrale oprezno i bez previše rizika, makar je Švicarska konstantno djelovala barem za nijansu kvalitetnija i odlučnija.
Nakon neopasnog udarca Vargasa u 56. minuti na pravi način je Švicarska zaprijetila tri minuta kasnije. Ndoye se odlično oslobodio svog čuvara, ali je pravovremeno u njegov udarac ušao vratar Gunn i spriječio siguran pogodak.
Još se bolja prilika dogodila u 67. minuti, ali na drugoj strani te su Škote doslovno centimetri dijelili od vodstva. Nakon ubačaja iz slobodnog udarca Hanley je iz blizine glavom pogodio vratnicu, a u nastavku akcije Škoti se nisu najbolje snašli u stvorenoj gužvi.
Bila je to najava onoga što će se događati u idućim danima, jer je Škotska uspjela napraviti kvalitetan pritisak prema suparničkoj obrani.
Nekoliko opasnih centaršuta obavili su Škoti u tom dijelu dvoboja, ali bez završne opasnosti po Sommera, dok je na drugoj strani u 78. minuti zaprijetio Ndoye, čiji je udarac otišao dosta iznad vratnice. Tri minute kasnije moglo je biti ozbiljnih problema za Švicarce jer je odličan volej potegnuo McTominay, ali je lopta na putu prema mreži blokirana od švicarske obrane.
Do kraja je ostalo 1-1 premda je bilo svega u oba šesnaesterca. Prvo je u 82. minuti Embolo zabio za 2-1 Švicarske, ali je pogodak poništen zbog zaleđa, dok je potom Endouni iz blizine potegnuo glavom i na pladnju imao pobjedu za Švicarce, ali je pucao pored vratnice.
Ni Sommer nije bio miran. U 91. minuti je lopta opasno letjela kraj švicarskih vrata, ali je ipak sve okončano uz 1-1, piše HRT.
ŠKOTSKA – ŠVICARSKA 1-1 (1-1)
Strijelci: 1-0 McTominay (13), 1-1 Shaqiri (26)
Stadion Koeln. Gledatelja: 49.500. Sudac: Ivan Kružilak (Slovačka).
ŠKOTSKA: Gunn – Tierney (od 61. McKenna), Hanley, Hendry – Robertson, McGregor, Gilmour (od 79. McLean), Ralston – McTominay – McGinn (od 90. Christie), Adams (od 90. Shankland). Izbornik: Stephen Clarke.
ŠVICARSKA: Sommer – Rodriguez, Akanji, Schaer – Vargas (od 74. Sierro), Freuler (od 74. Rieder), Xhaka, Widmer (od 86. Stergiou) – Aebischer, Shaqiri (od 60. Embolo) – Ndoye (od 86. Amdouni). Izbornik: Murat Yakin.
Žuti kartoni: McTominay, McGinn, McKenna (Škotska), Rodriguez, Sierro (Švicarska)
Crveni kartoni: –
Cvitanović: Da su ovo bili Francuzi i Nijemci rekli bi “kakva utakmica!”
Stručni komentatori HRT-a pohvalili su obje ekipe, ali i HTV-ovog komentatora utakmice.
– Jedna punokrvna nogometna utakmica. Moramo čestitati i komentatoru Željku Veli, odradio ju je kao da je brat WIlliama Wallacea, koliko je unio emocija. Dugo nisam gledao izjednačeniju utakmicu. Škoti su pokazali srce, iako nemaju neki talent nisu se predavali i zasluženo su uzeli bod, prokomentirao je dvoboj Joško Jeličić.
– Prštalo je u drugom dijelu na sve strane, bilo je poništenih golova, stativa, ali i nekih promašaja koji se ne bi smjeli desiti. Najviše mi se svidjelo da nijedna ekipa nije kalkulirala, išli su maksimalno od početka do kraja. Željku Veli također čestitam na odličnom komentatorskom poslu, dodao je Mario Cvitanović.
– Da su ovako odigrale Francuska i Njemačka, rekli bi “kakva odlična utakmica”, i to zato jer su velika imena. Kad vidite da ovakve ekipe mogu tako odigrati, vidiš koliko je Euro jači od Svjetskog prvenstva, dodao je Cvitanović.
– Dosad smo gledali dobar nogomet, pogotovo kad uzmemo u obzir da se s 24 reprezentacije ta koncepcija malo razvodnila. Zašto ne dozvoliti malim državama priliku da osjete veliku pozornicu, smatra Jeličić, piše HRT.










