Bol, deformacije, osjećaj ukočenosti, gubitak funkcije zglobova nerijetko se javljaju kod starijih osoba, ali zahvaćaju i mlađe. Najčešći uzroci su staračko propadanje zglobova i različite upalne i autoimune bolesti, piše HRT.
Jedan od najčešćih uzroka zglobnih problema kod starijih osoba je osteoartritis, degenerativna bolest zglobova koja se javlja uslijed propadanja zglobne hrskavice. Međutim, posljednjih godina uočeno je da osteoartritis sve češće pogađa mlađe osobe, što ukazuje na promjene u etiologiji i rizičnim čimbenicima ove bolesti. Izv. prof. prim. dr. sc. Frane Grubišić, dr. med., specijalist fizijatar-reumatolog, pojašnjava:
– Pristup osteoartritisu se zadnjih 20 godina bitno promijenio jer se nekad mislilo da je to isključivo bolest starije životne dobi, od 60 godina pa na više. Međutim, zadnjih 5 do 10 godina, početak se smanjuje. Mi danas možemo odgovorno tvrditi da po brojnim epidemiološkim pokazateljima ide 45., 50. godina. To je ta donja granica kad se osteoarthritis počinje javljat i kod muškaraca i kod žena. Bitno je naglasiti, osteoarthritis je primarno bolest koja zahvaća zglobnu hrskavicu, ona je prva ta koja je oštećena, ispričao je fizijatar reumatolog izv. prof. prim. dr. sc Frane Grubišić.
S druge strane, reumatoidni artritis je kronična upalna bolest koja može dovesti do ozbiljnih deformacija i invaliditeta ako se ne liječi na vrijeme. Ova bolest pogađa zglobove, ali može zahvatiti i druge dijelove tijela poput pluća, srca i krvnih žila.
Imunološki sustav greškom napada vlastito tkivo, što dovodi do upale koja oštećuje hrskavicu i kost. Izv. prof. prim. dr. sc. Joško Mitrović, dr. med., specijalist internist-reumatolog i klinički imunolog, objašnjava:
– Kod reumatoidnog artritisa, uslijed upalnog procesa, aktivacijom stanica imunološkog sustava, koji zbog jedne greške u imunološkom sustavu na neki način počinju napadati naša vlastita tkiva (zglob ili unutarnji organ). Konkretno u zglobu se događa hipertrofija sinovije. Ona je tanka membrana i postaje velika, hipertrofična i ona erodira hrskavicu, kost. Na početku to stvara jednu oteklinu i bolnost, a kasnije ako se bolest ne liječi velike deformitete i veliku stopu invaliditeta.
Simptomi zglobnih bolesti mogu varirati, ali najčešći su:
• Bol u zahvaćenim zglobovima
• Oticanje i ukočenost
• Smanjena pokretljivost
• Deformacije zglobova
Dijagnoza se temelji na kliničkom pregledu, laboratorijskim testovima te RTG, UZV i magnetska rezonancija.
Liječenje bolesti
Liječenje ovih bolesti uključuje kombinaciju medicinskih, fizioterapijskih i kirurških pristupa. Cilj je smanjiti bol, poboljšati funkciju zglobova i usporiti napredovanje bolesti. Kod osteoartritisa, terapija može uključivati fizikalnu terapiju, lijekove protiv bolova i, u težim slučajevima, kirurške zahvate kao što je zamjena zgloba.
Fizioterapeut Domagoj Rezo u emisiji dr. Beck pokazao je vježbe za održavanje mobilnosti bolešću zahvaćenih zglobova, piše HRT.