Na internom sastanku redakcije izbile su napetosti unutar CNN-a
Koliko god zvuči čudno, Donald Trump uspio je posvađati vodstvo CNN-a, televizijske postaje koja ga nipošto ne podržava. Ali, treba li novinarski pratiti neistomišljenike, oko toga se na CNN-u ne mogu složiti.
Kako je doznao The New York Times, na internom sastanku redakcije u četvrtak izbile su napetosti unutar CNN-a oko izvještavanja o bivšem predsjedniku Donaldu J. Trumpu. Naime, CNN je u ponedjeljak emitirao otprilike deset minuta Trumpova govora nakon što je pobijedio na predstranačkim izborima u Iowi, prije nego što je prekinut prijenos. Odluka da ga se prekine izazvala je dvostruke reakcije: Trump i njegovi saveznici su ismijali takvu uredničku odluku, ali kritičari s ljevice su postavili pitanje zašto je CNN uopće emitirao Trumpa uživo, s obzirom na njegovu sklonost širenju laži i zavjera. Na primjer, poznata TV stanica MSNBC odlučila je ne prenositi direktno niti jednu njegovu izjavu.
Donald Trump suggested that CNN and NBC should have "their licenses taken away" for not airing his victory speech after Iowa Caucuses. pic.twitter.com/uBPP06QfRx
— Newsweek (@Newsweek) January 17, 2024
Mark Thompson, novi izvršni direktor CNN-a, otvorio je redakcijski sastanak riječima kako vjeruje da njihova TV mreža ima novinarsku obvezu emitirati izjave vodećeg republikanskog kandidata za predsjednika, iako je to Donald Trump. Nakon kratkotrajne tišine Thompsonu se otvoreno suprotstavio viši potpredsjednik programa Jim Murphy i odgovorio da je CNN Trumpu ionako dao previše prostora kada je prošli tjedan emitirana njegova konferencija za novinare, nakon što je bio na suđenju zbog prijevare. Murphy je dodao da bi CNN trebao pokrivati Trumpove komentare u vijestima, a ne kada ponavlja političke teme. Raspravu kojoj su preko konferencijskog poziva prisustvovale tisuće novinara CNN-a Timesu su opisale tri osobe koje su slušale poziv ili su bile upoznate s njegovim sadržajem. Zatražile su anonimnost kako bi izbjegle kaznu zbog dijeljenja pojedinosti internog redakcijskog razgovora.
Prema njihovim riječima, diskusija između Thompsona i Murphyja trajala je petnaestak minuta i bila je energična, ali korektna. Mark Thompson rekao je kako vjeruje da je CNN postigao pravu ravnotežu između dopuštanja javnosti da čuje republikanskog favorita, ali nije dopustio Trumpovu beskrajnu tiradu te vjeruje da je CNN u nekim slučajevima tijekom izbora 2016. Trumpu dodijelio previše vremena. To je, uostalom, još prije priznao tadašnji predsjednik te TV mreže Jeff Zucker, prenosi Jutarnji.
Drugdje je Trumpu zabranjen ulaz. Na MSNBC-ju, mreži popularnoj među lijevo orijentiranim gledateljima, voditeljica Rachel Maddow izjavila je u noći predstranačkih izbora u Iowi da jednostavno neće uživo prenositi Trumpov nastup. “Nije iz inata. To nije odluka u kojoj uživamo”, objasnila je Rachel Maddow pa dodala: “To je odluka koju redovito preispitujemo. I iskreno, ozbiljno. Nije to laka odluka. Ali, svjesno emitiranje neistinitih stvari ima cijenu za nas kao novinarsku organizaciju”. Takav stav izazvao je ruganje Trumpova saveznika, radikalno desnog voditelja Fox Newsa Seana Hannityja. “Što? Slušatelji će se istopiti ako čuju Trumpov glas”, provocirao je Hannity u svojoj emisiji na Fox Newsu.
Nova drama na Crnom moru: Ruska mina pogodila teretni brod, dvije su osobe ozlijeđene!