Prvi put s nekom vrstom ovisnosti mladi se u Hrvatskoj susreću već sa 16 godina. Dvadeset posto ovisnika čine žene, a čak 80 posto muškarci. Iako broj ovisnika o heroinu pada, ovisnost o kokainu i speedu raste.
Ivan je bio ovisan o kokainu i alkoholu od 17. godine.
– Prvo sam se upleo iz znatiželje, izlasci, bilo mi je zanimljivo i prerastalo je sve više u ovisnost. Obitelj sam skoro razorio. Kada sam vidio da si sam ne mogu pomoć i kad sam vidio da sam dotakao dno, odlučio sam se za terapijsku zajednicu, rekao je.
U terapijskoj zajednici je 17 korisnika. Njima se, osim razgovorima sa stručnjacima, pomaže i putem radne terapije.
– Teško im je pojmiti što to znači imati obavezu odlaska na posao ili održavanja kućanstva ili brige o financijama pa im pomažemo da pronađu posao makar u lokalnoj zajednici, objasnila je Tihana Vukasović, socijalna radnica.
Samo 25 posto ovisnika se, otkrivaju statistike, potpuno izliječi.
– Oko 300 tisuća ovisnika o alkoholu i oko 50 tisuća ovisnika o kockanju. Broj ovisnika o heroinu pada u RH, ali kada govorimo o ovisnostima o kanabinoidima, o kokainu i speedu, tu je progresivni porast, rekao je Ivan Ćelić, psihijatar za ovisnosti o sintetičkim drogama u Klinici za psihijatriju Vrapče.
Najviše je ovisnika na obali – od Istre do Dubrovačko-neretvanske županije, piše vijesti.hrt.hr.
– Kada gledamo zašto netko počne eksperimentirati sa psihoaktivnim tvarima, onda kažemo da postoji netko tko ima određene psihičke poteškoće koje pokušava na taj način riješiti ili onaj drugi hedonistički mentalitet, dobro mi je i da bude bolje, dodao je doktor Ćelić.
Nažalost, broj ovisnika u Hrvatskoj, smatraju stručnjaci, još je veći s obzirom na to da samo 10 do 15 posto ovisnika zatraži pomoć.