Hrvatska danas
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • Tech
  • Život i zabava
  • Kolumne
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • Tech
  • Život i zabava
  • Kolumne
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
Hrvatska danas
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate

Hrvatska danas > Najnovije > Inozemstvo > Stjeran je u kut, EU ga se odrekla, Banjska mu zvoni u ušima. Sada je povukao jedini mogući potez

Stjeran je u kut, EU ga se odrekla, Banjska mu zvoni u ušima. Sada je povukao jedini mogući potez

19. listopada 2023.
u Inozemstvo
Opasne izjave predsjednika Srbije: “To može dovoditi do odmazdi, osvetničkih poteza. Sve to ide u prilog tome da zemlja ide prema kaosu”

Screenshot: Dnevnik.hr

Podijelite na FacebookuPodijelite na Whatsappu

Srbija srlja u sve veći orbanizam i autokraciju, a Vučić očito namjerava biti najmanje doživotni predsjednik

Stisnut brojnim problemima, pogotovo nakon “rata” kod manastira Banjska na sjeveru Kosova kada je skupina naoružanih Srba pokušala izvesti “balvan-revoluciju”, Aleksandar Vučić odlučio je do kraja ove godine provesti prijevremene izbore kako bi se osigurao za još četiri godine vladavine.

S obzirom na to kako se politička situacija odvija, a Bruxelles i Washington sve više pritišću oko dijaloga s Kosovom i konačnog “pristupanja” europskoj politici prema ruskoj agresiji (čitaj: uvođenje sankcija), Vučić je očito zaključio da mu je bolje na izbore ići usred zime, 17. prosinca, nego čekati varljivo političko proljeće (ni inflaciju nikako da obuzda na mjeru koju stalno obećava, uz sendviče od jeftinog parizera, a tko zna kako će proći sezona grijanja, pogotovo jer je Bugarska podigla cijene tranzita ruskog plina Srbiji za 20 posto, što automatski znači i skuplji plin za kućanstva) koje bi mu moglo poremetiti planove. Dakle, iako su zimski izbori uvijek rizični jer su podložni vremenskim (ne)prilikama koje se mogu odraziti na izlaznost, Vučić ipak računa na veću “discipliniranost” svojih birača, nego na okolnosti, pogotovo građanske oporbe. Vučić je stisnut, još mu Banjska zuji u uhu, a nedavno je na sastanak u Tiranu, gdje je bila bruxelleska krema, o proširenju EU na zemlje Balkana ipak poslao premijerku Anu Brnabić jer je on odletio u Peking na skup “Pojas i put” gdje bi se trebao susresti s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom i ruskom ratnim šefom Vladimirom Putinom. Time je ipak pokazao što je za Srbiju u ovom trenutku strateški važniji prioritet.

Istodobno želi iskoristiti i zamor antirežimskih prosvjeda koji su proljetos zahvatili Srbiju nakon dva grozna masakra. Građanski prosvjedi su se ispuhali i nisu dali željeni efekt, odnosno dojam je da ni na koji način nisu naudili Vučiću ni njegovu imidžu. Propuštena je velika prilika. Podsjetimo da su prosvjedi protiv Slobodana Miloševića trajali godinama, pa nisu dali rezultate, a slično je sada i s Vučićem.

Doduše, neovisna istraživanja pokazuju da Naprednoj stranci rejting pada, ali ne i njemu osobno, pa će vjerojatno on, što mu i odgovara, na svojim “leđima” odraditi još jednu kampanju. Kako je za Radio Slobodna Europa rekao Ognjen Radonjić, profesor beogradskog Filozofskog fakulteta, Vučić stalno ponavlja izbore kako bi dokazao svoju nepobjedivost.

Naime, neki smatraju da će njega prije pobijediti demoralizirani ili dešperatni birač koji neće izaći na izbore, nego oporba, koja je ionako sve rasparenija. Nedavno je dio stranaka potpisao koalicijski predizborni tzv. Dogovor za pobjedu, ali su se već sljedeći dan pojavile prve pukotine, a unatoč tome što su zahtijevali izbore, kada ih je Vučić najavio, tražili su njihovo odgađanje za proljeće. Stoga je direktor Centra za praktičnu politiku iz Beograda, Dragan Popović, za Radio Slobodna Europa rekao kako Vučić gradi poziciju da je nedodirljiv. “On je i iznad svoje stranke, pa naravno i iznad drugih stranaka.” Takvu poziciju je nekada gradio Milošević koji je bio iznad političkog sistema, a Vučić je, prema Popoviću, “to doveo do savršenstva”.

Vučić je za Popovića svojevrsni patrijarh Srbije. “Gradi svoju autoritarnu vlast tako što uništava politički sistem. Uz zakonodavnu i sudsku, on je uništio i izvršnu vlast. Ministri ne donose odluke, Vučić ih donosi. On govori gdje će se graditi cesta, pita se za sve. Ali, ako hoćete uspostaviti autoritarni sistem, kakav gradi Vučić, morate uništiti i politiku. Morate uništiti političke stranke, morate uništiti arenu u kojoj se odvija razmjena mišljenja, javno mnijenje, medije. Morate uništiti svaku mogućnost uspostavljanja pluralnog društva”, kaže Popović. “U svijetu koji je izgradio, njegov poraz znači kraj Srbije. To je za njega apsolutno kraj svijeta”, ističe Popović.

Podsjetimo da je i ultrakonzervativni PiS u Poljskoj imao potpuno isti propagandni narativ na nedavnim izborima, ali im to ipak nije pomoglo da ostvare pobjedu. No, Srbija nije Poljska jer tamo ipak, nažalost, nema tako jake oporbe, niti je srbijansko društvo tako podijeljeno i motivirano za rušenje Vučića. Jedan od rijetkih srpskih neovisnih medija, nova.rs, navodi kako režim svojim novim prijedlogom zakona pokušava uništiti i posljednje oaze neovisnog novinarstva. Ako ovo prođe, navodi Nova, “imat ćemo uistinu slamanje kičme i ovom malom broju nezavisnih medija koji su očigledno najveća kost u grlu SNS vlasti”.

“Ono što smo neslužbeno već znali – da Telekom Srbije na različite indirektne načine upravlja i drži vlasništvo nad brojnim TV i online medijima u Srbiji – postat će zakonski moguće. To je u suprotnosti s usvojenom Medijskom strategijom i svim dosad provedenim reformama”, upozoravali su iz Nezavisnog udruženja novinara Srbije nakon što je ministar informiranja najavio završetak javne rasprave o medijskim zakonima, piše Jutarnji.

“U starom zakonu je nedvosmisleno stajalo da država ne može posredno ili neposredno biti izdavač medija i postavljeni su određeni uvjeti koji su bili alternativni. Sada više ti kriteriji nisu postavljeni alternativno, nego kumulativno. Država će sada moći osnovati poduzeće, osnovati d.o.o., koje će poslije osnovati medije i tako će država posredno imati u vlasništvu medije”, rekla je Marija Babić iz Nezavisnog udruženja novinara Srbije. “Javnost neka se spremi za potpuni mrak: ako prođu medijski zakoni, laku noć”, ističe Marija Babić.

U svakom slučaju, Srbija srlja u sve veći orbanizam i autokraciju, a Vučić očito namjerava biti najmanje doživotni predsjednik, što se sve više u tamošnjim prorežimskim medijima predstavlja kao “glas naroda”.

PovezaneObjave

Anušić: Odajemo počast žrtvama Bleiburške tragedije. Ubijani bez suđenja i prava na obranu
Aktualno

Anušić: Odajemo počast žrtvama Bleiburške tragedije. Ubijani bez suđenja i prava na obranu

Iranski parlament izglasao zatvaranje Hormuškog tjesnaca a konačna odluka tek slijedi. Posljedice bi mogle biti katastrofalne
Aktualno

Njemačka proširuje sredstva koja bi mogla pružiti misiji u Hormuzu

VIDEO Malić: Hrvatska treba donijeti rezoluciju o četništvu. Novinar N1 bez novinarskog i moralnog poticaja da odgovori Tadiću
Aktualno

VIDEO Malić: Hrvatska treba donijeti rezoluciju o četništvu. Novinar N1 bez novinarskog i moralnog poticaja da odgovori Tadiću

Stručnjaci: Bombardiranje iranskih nuklearnih lokacija ne bi uzrokovalo katastrofu poput Černobila
Aktualno

Američki ministar: Iran je zastrašujuće blizu razvoja nuklearnog oružja

Hrvatska preuzela posmrtne ostatke 500 žrtava iz Slovenije: Pogubljeni bez suda i presude. Desetljećima prešućivani i izbrisani
Aktualno

Hrvatska preuzela posmrtne ostatke 500 žrtava iz Slovenije: Pogubljeni bez suda i presude. Desetljećima prešućivani i izbrisani

Najnovije

  • Aktualno
  • Gospodarstvo
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Kolumne
  • Sport
  • Tech
  • Život i zabava
Građani Drniša ogorčeni nakon novog ubojstva Aleksića: Sustav je zakazao. Godinama je sijao strah….
Aktualno

Građani Drniša ogorčeni nakon novog ubojstva Aleksića: Sustav je zakazao. Godinama je sijao strah….

Šok Talijana u Beogradu, Srbija bez Olimpijskih igara
Aktualno

Drniš zavijen u crno. Ubijeni dostavljač bio je košarkaš: Nije mogao ubiti nevinijeg mladića. Društvo je ponovo zakazalo….

Potraga za ubojicom sotonistom: Likvidirao dostavljača i pobjegao. Ranije je odležao zbog monstruoznog ubojstva susjede
Aktualno

Potraga za ubojicom sotonistom: Likvidirao dostavljača i pobjegao. Ranije je odležao zbog monstruoznog ubojstva susjede

Hrgović se vraća u ring: Borba već 16. svibnja u Engleskoj
Sport

VIDEO Hrgović je bio uvjerljiv: Allen bez izgovora nakon poraza

U sklopu obilježavanja 72. obljetnice Bleiburške tragedije izaslanstvo kod Maribora položilo vijenac
Aktualno

Malić odgovorio Klauškom: Jedino se komunisti pravdaju kako su ubijali da bi nam svima bilo bolje

USB LIJEPA NAŠA: PER ASPERAM AD ASTRA
Impressum

© 2025 Hrvatska danas

Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Tech-SCI
  • Gospodarstvo
  • Život i zabava
  • Kolumne

© 2025 Hrvatska danas

Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.PrihvaćamPročitaj više