U zasebnom su radu istraživači to pokazali s ribom zebricom koju su na dulje vrijeme izložili kemikaliji koja je prisutna u većini najnezdravije pržene hrane.
Svi znamo da nam masna i prerađena hrana ne čini dobro, a nedavno je istraživački tim iz Hangzhoua u Kini otkrio i da njena česta konzumacija; posebice konzumacija prženih krumpirića; rizik za obolijevanje od anksioznosti povećava za 12, a od depresije za sedam posto.
“Veza između depresije i anksioznosti i pržene hrane najizraženija je među mladima, a posebno mladim muškarcima”, objasnili su istraživači u časopisu PNAS, a kažu i kako ovi rezultati otvaraju i put prema mogućnosti smanjenja konzumacije pržene hrane u korist mentalnog zdravlja.
Studija je tijekom 11,3 godina proučavala 140.728 ljudi, a nakon isključivanja sudionika kojima je depresija dijagnosticirana unutar prve dvije godine, kod onih koji su često konzumirali prženu hranu zabilježeno je 8.294 slučajeva anksioznosti i 12.735 slučajeva depresije. Najgorima su se tako pokazali prženi krumpirići, za koje je utvrđeno da na psihu utječu više nego npr. bijelo pohano meso, prenosi Vecernji.
– Studija je također otkrila da su sudionici koji redovito u danu konzumiraju više od jedne porcije pržene hrane najčešće mlađi muškarci – rekao je osnivač True Health Initiative.dr. David Katz koji u njoj nije sudjelovao. “Možemo pretpostaviti da ta hrana povećava šansu za oboljenje od depresije, no možemo krenuti i u suprotnom smjeru; pa reći da se depresivni ljudi s anksioznošću češće okreću masnoj i prženoj ‘hrani za utjehu’.
“Oni s prikrivenim simptomima tjeskobe i depresije mogli bi se isto tako okrenuti utješnoj hrani kao načinu samoliječenja”, dodao je, no za sada je, kaže, sigurno da loša i nezdrava hrana mogu pogoršati raspoloženje i stanje mentalnog zdravlja općenito. Razlog je, tvrdi, akrilamid, kemikalija koja nastaje tijekom procesa prženja, a koja je, čini se, kriva za veći porast tjeskobe i depresije.
U zasebnom su radu istraživači to pokazali s ribom zebricom koju su na dulje vrijeme izložili spomenutoj kemikaliji, a otkrili su da je ta izloženost uzrokovala da više boravi u tamnim zonama unutar akvarija, što je kod riba uobičajeni znak veće anksioznosti. Izložene su zebrice pokazale i smanjenu sposobnost istraživanja svojih akvarija i druženja jer nisu plivale blizu drugih zebrica, iako je poznato da svoja jata formiraju samo s pripadnicima iste vrste. “Zebrice su odabrane jer se već znalo da su osjetljive na toksičnost akrilamida i jer su njihovi bihevioralni odgovori na anksioznost uspostavljeni i dosljedni”, rekao je Katz.
Prejeli ste se tijekom Uskrsa? Šest savjeta koji će ublažiti posljedice