Hrvatska danas
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • Tech
  • Život i zabava
  • Kolumne
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • Tech
  • Život i zabava
  • Kolumne
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
Hrvatska danas
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate

Hrvatska danas > Najnovije > Aktualno > U mreži Prvog o COVID potvrdama: U KBC-u Sestre milosrdnice nema prosvjeda

U mreži Prvog o COVID potvrdama: U KBC-u Sestre milosrdnice nema prosvjeda

4. listopada 2021.
u Aktualno
U mreži Prvog o COVID potvrdama: U KBC-u Sestre milosrdnice nema prosvjeda

HRT

Podijelite na FacebookuPodijelite na Whatsappu

Covid potvrde obvezne su od danas u sustavu zdravstvene i socijalne skrbi. Jesu li zaposlenici i pacijenti spremni na nova pravila, ima li otpora, hoće li sindikati tražiti ocjenu ustavnosti takve odluke, ali i što sve moramo znati o novim mjerama u borbi protiv pandemije koronavirusa bilo je riječi emisiji HR-a “U mreži Prvog”. Gosti su bili zamjenica ravnatelja i voditeljica Službe za školsku medicinu HZJZ-a Ivana Pavić Šimetin, predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi, Stjepan Topolnjak i zamjenica predsjednika Hrvatske liječničke komore Vikica Krolo. Emisiju je uredila i vodila Jelena Mikovčić.

Ana Gverić Grginić, klinička mikrobiologinja iz KBC-a Sestre milosrdnice, javila se na početku emisije i kazala da su se odlučili za decentralizaciju testiranja – na svakoj zdravstvenoj jedinici organizirali su punkt gdje se djelatnici testiraju.

– Protiče sve u najboljem redu, nema otpora djelatnika i vjerujem da će ova akcija rezultirati većim cijepljenjem djelatnika. Prije dva tjedna imali smo preko 150 ljudi koji su iskazali interes za cijepljenje, kazala je.

– Kod nas nije jutros bilo prosvjednika, vjerujemo da su prosvjednici koji su jutros bili ispred KBC-a Zagreb manjina i da će oni vremenom “nestati”. Kod nas su liječnici cijepljeni preko 90%, sestre preko 60%, nezdravstveni djelatnici u nešto manjem broju. Broj od 800 necijepljenih naših djelatnika uključuje sve tri naše lokacije, među njima su i djelatnici koji su na bolovanju ili porodiljnom pa vjerujemo da će se vremenom velika većina naših djelatnika cijepiti, rekla je Gverić Grginić.

Ivana Pavić Šimetin kazala je da su liječnici najviše cijepljena populacija, kao i djelatnici domova za starije te znanstvena zajednica.

– Udio cijepljenih se povećava u zadnja tri tjedna – u kolovozu je povećanje bilo 0,5% na tjednoj razini, u prošlom tjednu je povećanje bilo 1,8%, a u tjednu prije toga 1,2%. Najveći porast je u kategorijama koje su najslabije cijepljenje – medicinske sestre, suradnici u zdravstvu i pomoćno osoblje, kazala je.

Stjepan Topolnjak rekao je da je Sindikat najavio preispitivanje ustavnosti uvođenja COVID potvrda.

– Uvijek se sve prelama na medicinskim sestrama u sustavu zdravstva. Smatramo da je trebala prethoditi edukacija. Najveći problem je što će se za mjesec ili dva testiranje naplaćivati, istaknuo je.

– Smatramo da je testiranje nepotreno i da je to rigorozna mjera jer se djelatnici ne bi trebali testirati u svoje slobodno vrijeme. Vjerujem da će se to u toku tjedna posložiti, kazao je.

Pavić Šimetin je naglasila da je uvođenje COVID potvrda prvenstveno radi zaštite i sigurnosti zdravlja pacijenata i korisnika u ustanova za socijalnu skrb. Dugi razlog je zaštita zdravlja djelatnika koji su nužni u pandemiji, osobiti kada je ona u uzlaznom tijelu.

Vikica Krolo, koja se javila iz Splita, kazala je da je Hrvatska liječnička komora stava da je obvezno cijepljenje djelatnika u sustavu zdravstva opravdano i zbog sigurnosti pacijenata i samih pružatelja zdravstvenih usluga.

– Liječnici su svojim primjerom pokazali da vjeruju i u znanost i u cijepljenje. Podržavamo COVID potvrde i mjere Stožera, kazala je Krolo.

Nema još podataka o eventualnim prosvjedima i otporu u Splitu. Razgovarala je s ravnateljem KBC-a dr- Meštrovićem koji je rekao da je sve spremno za testiranja.

– Ovo je samo dodatni alat sigurnosti uz cjepivo koje već imamo, kazala je.

Kako možemo znati tko je pozitivan i ako je cijepljen, ako se ne testira?

– Osoba koja je cijepljena teže će se zaraziti ili oboliti od teških oblika bolesti. Zadnja dva mjeseca među osobama srednje životne dobi koje su preminule nemamo osobe koja je cijepljena. U starijim dobnim skupinama, naravno da će neovisno o cijepljenju ipak doći do smrtnog ishoda. Cijepljenje štiti na dvije razine – štiti o samog zaražavanja te od najtežih oblika bolesti, kazala je Pavić Šimetin. Naglasila je da ni testiranje nije potpuno pouzdano te da se može dogoditi da osoba bude lažno negativna. Ne radi se o apsolutnoj sigurnosti. U cijeloj priči govorimo o povećanju sigirnosti, a ne o aposlutnoj sigurnosti, dodala je.

Reakcija medicinskih sestara?

– One kažu da su dodatno opterećene testiranjem i administrativnim poslovima oko toga. Dosta se sestara cijepilo, a neke su i preboljele. Smatramo da nije u redu da se onima koji odbiju testiranje neće platiti dolazak na radno mjesto jer Zakon o radu ne poznaje suspenziju. Do otkaza, prema najavama, neće doći, ali dobivat će manju plaću. Kako će sve završiti, s obzirom na to da nemamo iskustva, sada ne znamo. Pitanje je je li ovo dovoljan razlog za otkaz. To je sad na zakonskoj regulativi. Mi inzistiramo da testiranje ide na teret poslodavca, kazao je Topolnjak.

Krolo je kazala da su mjere o cijepljenje u sustavu zdravstva dovoljno jasne. Kaže da je jedino sporno koliko će se dugo oni koji nemaju COVID potvrde testirati na račun poslodavca.

– U zdravstvu postoji zapovjedna linija i nema baš puno prostora za slobodno razmišljanje i ako je donesena neka odluka, moramo je poštovati. Mislim da se ne bi dugo trebalo testirati na račun poreznih obveznika jer na taj način umanjujemo zdravstveni novac koji uvijek imamo u manjku, kazala je Krolo.

Topolnjak je odgovorio kako smatra da testiranje neće umanjiti zdravstveni novac jer će se sada sigurno puno ljudi cijepiti.

Druge nove epidemiološke mjere

Pavić Šimetin je rekla da broj zaraženih raste, ali usporenim tempom pa je za pretpostaviti da će brzo doći do platoa, a s njime i smanjena broja zaraženih.

– Što se više okupljamo i družimo, moguć je porast zaraženih, zaključila je, piše HRT.

PovezaneObjave

Dalić nakon pobjede nad Slovenijom: U vrhu smo svjetskog nogometa. Ali neke stvari moramo popraviti
Aktualno

Dalić nakon pobjede nad Panamom: Trebala su nam ova tri boda da se podignemo

Stanišić je ozlijedio ligament desnog gležnja. Neće ga biti neko vrijeme….
Aktualno

Stanišić nakon asistencije za pobjedu sve objasnio: Golgeter je tamo gdje treba biti

Modrić nakon velike pobjede nad Češkom: Kad igramo ovako teško nas je zaustaviti
Aktualno

Modrić nakon jubilarnog 200. nastupa: Kao da igramo u nekom grču

VIDEO Veselje je već počelo: Modrić igra 200. utakmicu. U Torontu se očekuje 30 tisuća hrvatskih navijača
Aktualno

Iz minute u minutu Hrvatska – Panama: Budimir donio velika tri boda Vatrenima. Hrvatska je u igri za prolaz

VIDEO Dalić uoči Paname: Nemamo dileme. Moramo biti puno bolji nego protiv Engleske
Aktualno

VIDEO Dalić uoči Paname: Nemamo dileme. Moramo biti puno bolji nego protiv Engleske

Najnovije

  • Aktualno
  • Gospodarstvo
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Kolumne
  • Sport
  • Tech
  • Život i zabava
Dalić nakon pobjede nad Slovenijom: U vrhu smo svjetskog nogometa. Ali neke stvari moramo popraviti
Aktualno

Dalić nakon pobjede nad Panamom: Trebala su nam ova tri boda da se podignemo

Stanišić je ozlijedio ligament desnog gležnja. Neće ga biti neko vrijeme….
Aktualno

Stanišić nakon asistencije za pobjedu sve objasnio: Golgeter je tamo gdje treba biti

Modrić nakon velike pobjede nad Češkom: Kad igramo ovako teško nas je zaustaviti
Aktualno

Modrić nakon jubilarnog 200. nastupa: Kao da igramo u nekom grču

VIDEO Veselje je već počelo: Modrić igra 200. utakmicu. U Torontu se očekuje 30 tisuća hrvatskih navijača
Aktualno

Iz minute u minutu Hrvatska – Panama: Budimir donio velika tri boda Vatrenima. Hrvatska je u igri za prolaz

Englezi se raspisali: Zašto nam je bolje da završimo drugi u skupini na SP26…
Sport

Komplicira se situacija u hrvatskoj grupi: Engleska i Gana odigrale nulu

USB LIJEPA NAŠA: PER ASPERAM AD ASTRA
Impressum

© 2025 Hrvatska danas

Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Tech-SCI
  • Gospodarstvo
  • Život i zabava
  • Kolumne

© 2025 Hrvatska danas

Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.PrihvaćamPročitaj više