Sjedinjene Američke Države službeno smatraju da Narodna Republika Kina sprovodi do sad neviđeni genocid nad ujgurskim muslimanima u području kineske pokrajine Xinjiang gdje postoje kineski konc-logori za Ujgure, a što je odavno dokumentirano sa snimljenim dokazima i objavljeno. To je jučer potvrdio u svojoj izjavi i američki državni tajnik u odlasku, Michael “Mike” Richard Pompeo i to dan uoči ulaska novoizabranog, 46. po redu američkog predsjednika Josepha Robinettea „Joea” Bidena Jr. u Bijeli kuću.

Utvrđivanje zločina prema Ujgurima od strane kineskih represivnih komunističčkih vlasti zaista je rijetka akcija američkog Department of State i ova najnovija izjava američkog ministarstva vanjskih poslova bi mogla dovesti do toga da Sjedinjene Američke Države uvedu mnogo više sankcija protiv Narodne Republike Kine, dakako, pod novom upravom izabranog predsjednika Josepha Robinettea „Joea” Bidena Jr. , koji je prošle godine javno rekao putem svog glasnogovornika da politika službenog Pekinga predstavlja genocid. Druge države, poglavito Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske te svi NATO Saveznici, ali i države Europske unije te Australija, Japan, Indija, SR Vijetnam, Malezija, Indonezija, Novi Zeland i drugi saveznici i međunarodne institucije mogle bi slijediti američki primjer u kritiziranju NR Kine zbog tretmana spram manjina muslimana i poduzimanju kaznenih mjera, prenosi The New York Times.
Iako je ovo posljednja akcija administracije američkog predsjednika Donalda Johna Trumpa protiv NR Kine, činjenica jest da je ona poduzeta posljednjeg dana Trumpova mandata i vrhunac je dugogodišnje rasprave o tome kako kazniti ono što s razlogom mnogi u svijetu smatraju najgorim kršenjem ljudskih prava u NR Kini i to u posljednjih nekoliko desetljeća, javlja britanska novinska agencija REUTERS. Odnosi između službenog Washingtona i Pekinga osjetno su se pogoršali u protekle četiri godine, a vanjskopolitiki dužnostnici i stručnjaci iz političkog spektra u Sjedinjenim Američkim Državama smatraju i opetovano ponavljaju da će komunistička NR Kina biti najveći izazov za bilo koju američku administraciju u godinama i desetljećima koje dolaze.
Treba naglasiti i to da je novoizabrani američki predsjednik Joseph Robinette „Joe” Biden Jr. spomenuo zločine protiv čovječnosti koje kineske vlasti provode protiv Ujgura i drugih etničkih i vjerskih manjina Xinjianga još u ožujku 2017. godine te da Kinezima ovakav američki predsjednik uopće ne odgovara, prvenstveno zato što je stabilan i to mnogo stabilniji od danas odlazećeg američkog predsjednika Donalda Johna Trumpa te što će predsjednik Joe Biden ponovno ujediniti sve demokratske saveznike (pa čak i nedemorkatske, op.a.), a vodit će i puno pametniju vanjsku politiku naprosto protiv komunističke NR Kine i kao Demokrat će biti puno više jak na ljudskin pravima, a što je službenom Pekingu već sad to veliki problem, dok odlazeći američki predsjednik Donald John Trump u svom 4. – godišnjem mandatu Ujgure gotovo da nije ni spomenuo.
“Današnja utvrđenost genocida signal je priznanja dugoj patnji žrtava i preživjelih internacijskih konc-logora kineske komunističke Vlade, poput mog brata Ekpara, i milijuna Ujgura”, rekao je Rayhan Asat, odvjetnik iz Washingtona čiji se mlađi brat nalazi u jednom od mnogih konc-logora kineske pokrajie Xinjiang. “To je početna točka na putu ka pravdi, slobodi i odgovornosti za ta zlodjela”, naglasio je Rayhan Asat. Ziba Murat, građanka američke Savezne države Virginije čija je majka Gulshan Abbas također zatvorena u kineskom konc-logoru, rekla je: “To nam daje nadu da oni koji su pokušali razvodniti ono što se događa s uništavanjem naših ljudi, više ne mogu skrivati svoje saučesništvo.” Prije najnovije osude službenog Washingtona, najoštrija izjava vladinog tijela koja je izjavila da su kineske akcije u Xinjiangu genocid došla je od kanadskog Parlamentarnog pododbora. Prošlog listopada, pododbor je zaključio da je kineska Komunistička partija kriva za zločine protiv čovječnosti.
U danima prije same odluke o oštroj osudi, dužnosnici američkog Department of State raspravljali su o tome jesu li kineske akcije u Xinjiangu zadovoljile standard za genocid ili su potpali pod zločine protiv čovječnosti, koji imaju niži standard, rekli su američki dužnosnici upoznati s raspravom. Američki državni tajnik Michael “Mike” Richard Pompeo odlučio je koristiti oboje. Jedan američki dužnosnik rekao je da je najbolje obrazloženje za oznaku genocida uporaba prisilnih sterilizacija, kontrole rađanja i razdvajanja obitelji kako bi se uništio ujgurski identitet. Nekoliko dužnosnika američkog Department of State reklo je da je odluka utemeljena u pokušaju postizanja ciljeva politike; rekli su kako se nadaju da će taj potez potaknuti druge nacije da zauzmu čvršću javnu liniju protiv komunističke NR Kine po ovom i drugim pitanjima.
Američki senator Robert Bob Menendez, Demokrat iz New Jerseyja i nadolazeći predsjednik Senatskog odbora za vanjske odnose, rekao je jučer da je NR Kina počinila genocid, ali naglasio je “da je ovo akcija koju je Trumpova administracija trebala poduzeti prije nekoliko godina, a ne sad na kraju”. Senator Robert Bob Menendez je također najavio i daljnju zabranu uvoza mnogih kineskih proizvoda.
Odlučnost State Departmenta nadalje naglašava kako je kineska pokrajina Xinjiang postala središnje pitanje ljudskih prava Sjedinjenih Američkih Država i njihovih saveznika. NR Kina je desetljećima vršila snažnu kontrolu nad etničkim manjinama Xinjianga, koje čine više od polovice stanovništva od 25 milijuna u regiji. Za najveće skupine, njihova islamska religija i turski jezik i kultura izdvajaju ih od kineske hanske većine. Napetosti su se naglo pogoršale od 2009. godine, kada su Ujguri sudjelovali u etničkim neredima u Urumqiju, glavnom gradu regije, nakon ranijih napetosti i nasilja. Kineske snage sigurnosti započele su opsežne akcije. Napadi i nova obračunavanja dogodili su se u ujgurskim gradovima u godinama nakon toga, kao i u nekim gradovima izvan Xinjianga. Od 2017. godine, čelnici Xinjianga koje je pritiskao i na koje je utjecao kineski predsjednik Xi Jinping, započeli su ili pojačali politiku čiji je cilj transformirati Ujgure, Kazahstance i druge etničke manjine u odane, uglavnom sekularne pristaše kineske Komunističke partije.
https://www.youtube.com/watch?v=7bi8V_ByY3o
Američki Department of State također je naglasio kako je kineska vlada počinila velike “zločine protiv čovječnosti” i to od ” ožujka 2017. godine do danas”. Sigurnosne snage komunističke NR Kine poslale su stotine tisuća Ujgura i Kazahstanaca, njih milijun i više, prema nekim procjenama u konc-logore indoktrinacije s namjerom da ulije odanost Komunističkoj partiji i slome privrženost Islamu. Kineski konc-logori definitivno su izazvali su sve veću međunarodnu pozornost i oštru osudu, uključujući i stručnjake za ljudska prava koji savjetuju Ujedinjene narode, kao i Sjedinjene Američke Države i druge države diljem svijeta.
Novinari i znanstvenici počeli su pisati članke o kineskim komunističkim konc-logorima i sofisticiranom visokotehnološkom nadzornom sustavu u Xinjiangu 2017. godine, puno prije nego što su strane Vlade počele otvoreno raspravljati o tom pitanju. Međutim, kineski konc-logori indoktrinacije činili su samo dio šire kampanje kineske Komunističke partije za drastičnu transformaciju Ujgura, Kazahstanaca i drugih etničkih manjina. Ostale mjere uključivale su transfere rada, školstvo i kulturne politike te kontrolu stanovništva. Pod vladavinom kineskog predsjednika Xi Jinpinga, pokrajina Xinjiang je proširila i intenzivirala dugogodišnje nasilničke programe za premještanje Ujgura i Kazahstanaca iz ruralnih područja na radna mjesta u tvornicama, gradovima i u komercijalnoj poljoprivredi.
Kineska vlada je službeno rekla da su ovi transferi rada u potpunosti dobrovoljni i donose prosperitet siromašnim narodima. Ali neki su programi postavili ciljeve za određeni broj ljudi koji su na silu premješteni na posao i kineske komunističke vlasti su im ograničili da biraju ili napuštaju posao, a to su definitivno obilježja prisilnog rada i teška kršenja ljudskih prava. Škole su uglavnom odbacile nastavu na ujgurskom jeziku, prisiljavajući učenike da uče na kineskom. Ujgurski akademici koji su nastojali očuvati i promovirati svoju kulturu uhićeni su i zatvoreni, te se danas za njih uopće ne zna jesu li živi ili su pobijeni, a izdavanje knjiga i publikacija na ujgurskom jeziku je strogo zabranjeno i znatno umanjeno. Kineski komunistiki dužnostnici su prisilno natrpali ujgursku djecu u internate i to odvojene od roditelja. Mnogi vladini programi u Xinjiangu također nastoje zaustaviti rast ujgurskog stanovništva prisiljavanjem žena da se podvrgnu trajnoj sterilizaciji ili da im se ugrade uređaji za kontrolu rađanja, rekao je Adrian Zenz, istraživač iz Sjedinjenih Američkih Država koji se usredotočio na pokrajinu Xinjiang, u svom prošlogodišnjem izvješću. Kineski su istraživači osporili brojke i zaključke u izvještaju gospodina Zenza, a pritom nisu osporavali da vlada želi srušiti rast stanovništva Ujgura. Kinesko veleposlanstvo u Washingtonu ovog je mjeseca na Twitteru reklo da su ujgurske žene “emancipirane” i da “više nisu strojevi za izradu beba”. Twitter je kasnije uklonio komentar i rekao novinaru da je objava kršila pravila protiv “dehumanizacije”.
Aktualno postupanje kineskih komunističkih vlasti protiv Ujgura i Kazahstanaca u pokrajini Xinjiang, ali danas modernim tehnološkim sredstvima definitivno podsijeća na 1950. godinu kad je vojska Narodne Republike Kine nasilno ušla u Lassu, glavni grad Tibeta. Godine 1951. je pod pritiskom Narodne Republike Kine potpisan tibetansko-kineski sporazum koji je predviđao da Tibetom zajednički vladaju vlada Narodne Republike Kine i vlada Tibeta na čelu sa Dalaj Lamom. Ustanak Tibetanaca krvavo je ugušen 1959. godine kad su kineske komunističke vlasti pobile stotine tisuća Tibetanaca, spalili veliki broj budističkih hramova, a Dalaj Lama je bio prisiljen napustiti zemlju i otići u Daramsalu u Indiji. Došlo je do organiziranog kineskog uništavanja kulturnog naslijeđa Tibetanaca, uslijedilo je rušenje budističkih samostana i svetišta, dok je kineska komunistička vojska napravila pokolj i genocid nad budističkim svećenstvom i monasima. Argumentirani izvori spominju da je u tom periodu stradalo više od 1,2 milijuna Tibetanaca. Stoga mnogi autoriteti u svijetu strahuju da kineske komunističke vlasti ne naprave isto Ujgurima i Kazahstancima, a što su već napravili Tibetancima.
Predsjednik Joseph Robinette „Joe” Biden Jr. oštar je kritičar stanja ljudskih prava u Narodnoj Republici Kini te tijekom njegovih desetljeća sudjelovanja u američkoj politici i na vlasti u doba predsjednika Baracka Obame, oštrim je jezikom nebrojeno puta ukazao na kinesku komunističku represivnu politiku protiv vlastitih građana i manjina. Kineske akcije protiv Ujgura je u kolovozu prošle godine nazvao “genocidom” i pritisnuo predsjednika Donalda Johna Trumpa da učini isto. Tada je predsjednik Trump ipak reagirao, te se “također javno morao ispričati zbog nijekanja ovog užasavajućeg postupanja prema Ujgurima od strane kineske komunističke vlasti”, navodi američki The Washington Post.
Novoizabrani američki predsjednik Joseph Robinette „Joe” Biden Jr. je još i prije sveameričkih predsjedničkih izbora u studenom 2020. godine, prema priopćenju koju je njegov tim za kampanju objavio u kolovozu 2020. godine, ocijenio da represija nad Ujgurskom muslimanskom manjinom predstavlja “genocid autoritarne komunističke vlade Kine”. (Theo Ljubić, REUTERS, The Washington Post, Halal Watch World News, Sky News Australia, The Epoch Times Australia, WION)