VIDEO Iz minute u minutu, EP rukomet 2020: Kauboji u potpunoj drami nakon četiri produžetka u finalu, pala je Norveška

Hrvatska rukometna reprezentacija je nakon rijetko viđene drame u 60 minuta, i čak dvadeset minuta produžetaka, pobijedila Norvešku 29:28 i izborila svoje treće finale Europskih prvenstava.

HRVATSKA: M. Šego 11/32, M. Ašanin 2/4, M. Marić 6/8, D. Duvnjak 8/14, M. Hrstić -, L. Stepančić 3/8, Z. Horvat 4/6, J. Šarac -, I. Karačić 2/10, Ž. Musa 1/1, M. Mamić -, L. Cindrić 1/2, I. Brozović -, V. Matanović 2/2, D. Mandić 2/2, M. Šipić -, izbornik: Lino Červar

NORVEŠKA: E. Christensen -, T. Bergerud 14/42, T. K. Nikolaisen -, S. Sagosen 10/16, A. Overjordet -, P. Overby -, M. Joendal 2/4, W. Aar -, K. Bjornsen 2/5, M. Gullerud 4/6, G. Johannessen 4/6, Ch. O Sullivan 1/2, E. Tangen 4/8, H. Reinkind 1/2, K. M. Gilliksen -, A. Blonz -, izbornik: Christian Berge

Suci : O. Raluy LOPEZ i Angel Sabroso RAMIREZ (ŠPA)

Rezultat: 1:0, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4, 4:4, 5:4, 5:5, 6:5, 7:5, 7:6, 8:6, 9:6, 9:7, 9:8, 10:8, 10:9, 11:9, 11:10, 12:10; 13:10, 13:11, 13:12, 14:12, 15:12, 15:13, 15:14, 15:15, 16:15, 16:16, 16:17, 17:17, 18:17, 19:17, 19:18, 19:19, 20:19, 20:20, 21:20,21:21, 21:22, 22:22, 23:22, 23:23, 24:23, 24:24, 25:24, 25:25, 25:26, 26:26; 26:27, 27:27, 28:27, 28:28, 29:28

Svoje 19. polufinale velikih natjecanja Hrvatska je počela u sastavu: Marin Šego na vratima, David Mandić i Zlatko Horvat na krilima, Marino Marić na crti, Domagoj Duvnjak, Luka Cindrić i Luka Stepančić na vanjskim pozicijama.

Krenuli smo s obranom 5-1. I već u drugoj minuti ostali s igračem manje, jer je kapetan Domagoj Duvnjak dobio dvije minute kazne. Osim naše početne prednosti, Norveška je stalno vodila s jedan razlike. Onda smo zabili dva za redom i u desetoj minuti vratili prednost na svoju stranu 5:4. Prvi put jedna ekipa otišla je dva razlike u 13-oj minuti. Bila je to Hrvatska koja je povela 7:5. Uspjeli su naši rukometaši uvesti Norvešku u svoj ritam utakmice. Dugački strpljivi napadi, praktički bez pogrešnih dodavanja, odlična realizacija i brzo vraćanje u obranu sa sjajnim Marinom Šegom, smirili su suparničku agresivnost na obje strane terena. Tako smo u 20-oj minuti prvi put pobjegli na plus tri (9:6). Norveška uzvraća s dva pogotka za redom i opet je tu na minimalnom zaostatku. Malo je ponestalo svježine i ideja u završnici prvoga dijela, premda je izbornik Lino Červar puno rotirao i čuvao snagu svojih igrača. Nakon što nismo iskoristili tri napada da opet odemo na plus tri, Norvežani su kratko stigli na minimalni zaostatak 11:10. Ali fantastični Marino Marić vraća našu prednost na plus dva u posljednjoj sekundi prvoga dijela, pa se na predah ide s 12:10. Realno je trebalo biti barem četiri pogotka razlike. Naša je reprezentacija uspjela svesti Norvešku realizaciju na samo 50 posto u prvih 30 minuta. Pri tome nisu uspjeli napraviti ni jednu kontru.

Prvi napad u nastavku bio je naš. Precizan je bio Igor Karačić. Tako smo došli do naše druge prednost od tri pogotka (13:10). Norvežane je u tim trenucima držao iznad vode Eivind Tangen. Uz nekoliko ishitrenih udaraca, dvije obrane norveškog vratara, u 40-oj imamo novo izjednačenje 15:15. Trebalo je zaustaviti norvešku seriju, jer su zabili tri za redom pa je hrvatski izbornik pozvao minutu predaha. Postali smo nervozni. Norvežani su ponovno poveli u 43-oj (16:17). Nismo mogli ništa zabiti izvana, crta je bila dobro čuvana. Zlatko Horvat je zaigrao na desnom vanjskom. Domagoj Duvnjak odlučio je preuzeti odgovornost i sam završavati napade. Nakon dva neuspjela pokušaja Norvežana u 45-oj opet vraćamo prednost na svoju stranu. Zabili smo tri za redom i imali 19:17. Utakmica se definitivno lomila. Bilo je samo pitanje vremena tko će sačuvati duže mirnu glavu. Na ulasku u posljednjih deset minuta rezultat je poravnat 20:20. Na vrata Hrvatske ulazi Matej Ašanin. Na žalost Igor Karačić ne koristi čistu kontru i Norveška ide u prednost 21:22, šest minuta prije kraja. Nadu nam vraća Matej Ašašnin obranom sedmerca Sanderu Sagosenu. Započinjemo igru sedam na šest. I uspijevamo, ne samo izjednačiti nego i povesti 23:22. Kada je Matej Ašanin obranio i drugi sedmerac Norvežanima, stigli smo na prag raja, dvije i pol minute do kraja. Nismo uspjeli realizirati napad za plus dva. Norvežani zabijaju za 23:23, ali Hrvatska ima 21 sekundu za svoj napad i pobjedu za finale. Na žalost pokušaj Domagoja Duvnjaka blokira norveška obrana i ide se u produžetke.

Drama dostiže vrhunac. Dva puta po pet minuta produžetaka. Kome je ostalo više snage, tko ima jače adute na klupi. Po jedan pogodak postigla je svaka ekipa u prvom produžetku. Heroji su bili čini se umorni na obje strane. Norvežani su nekako mirniji. I zabijaju za 25:26. Mi kao da nemamo rješenja osim da potegne Domagoj Duvnjak. Punu minutu posljednjeg produžetka imaju Norvežani napad. Ali ga ne koriste. I Hrvatska opet ima 25 sekundi do kraja ali sada za izjednačenje. I uspijevamo nekako gurnuti loptu na crtu. Španjolski suci kažu da je to sedam metara na Marinu Mariću. Domagoj Duvnjak kapetanski preuzima odgovornost zabija za 26:26 te produžava dramu.

Idemo u nove produžetke. Marin Šego zaustavlja prvi norveški napad. Ali ni mi ne koristimo svoj. Onda svako zabija po jedan pogodak i opet smo tu na početku. Norvežani nakon toga rade prekršaj u napadu, mi otvaramo kontru za Zlatka Hrvata koju on koristi. Marin Šego nam nudi novu priliku za dva razlike nakon sjajne obrane udarca s crte. Ali opet smo neoprezni, suci vide prekršaj Luke Stepančića u napadu i Norveška zabija za 28:28. U posljednjih pet minuta griješilo se na obje strane. Bila su to zapravo dva grogirana boksača, koji su jedva stajali na nogama, i svako je tražio svoj „lucky punch“. Četrdeset skundi do kraja gubimo loptu. Norveška ima napad za finale. Marin Šego brani taj pokušaj i mi u kontri u dva dodavanja guramo u priliku života Željka Musu. Njemu ruka ne drhti i Hrvatska je u finalu. Svom trećem u povijesti Europskih prvenstva. Sport ponekad piše nevjerojatne priče. Ova iz Stockholma 2020. godine sigurno će se prepričavati generacijama i generacijama.

Domagoj Duvnak je s osam pogodaka bio naš najbolji igrač. Šest je pogodaka dao Marino Marić. Sander Sagosen bio je najefikasniji na drugoj strani s deset pogodaka, piše HRS.

————————————————————————————————————————————————

Hrvatska-Norveška 29:28

4. produžetak

80′ Oduzeta lopta Hrvatskoj, Duvnjak se spetljao u napadu. Musaaaaaaaa 29:28

79′ Sagosen gađa gredu

78′ Suđeno probijanje Stepančiću

77′ Kauboji igraju 7 na 6, zeppelin nije realiziran, prekršaj Norvežana u napadu

76′ Hrvatska ima prvi napad, Stepančić puca pokraj gola, Norvežani griješe u kontri

————————————————————————————————————————————————-

3. produžetak

75′ Nije suđen prekršaj na Duvnjaku, kontra Norvežana 28:28

74′ Kontra Horvata 28:27, Šego skida zicer Norvežanima

73′ 26:27 Magnus Jøndal , 27:27 Marić

72′ Stepančiću suđen prekršaj u napadu

71′ Norveška ima prvi napad, Šego zaustavlja

2. produžetak

70′ Norvežani više od minutu u neaktivnom napadu, Kauboji za napad imaju 20 sekundi. 2 sekunde prije kraja sedmerac za Hrvatsku, faul na Mariću Duuuvnjak 26:26

69′ Kauboji igraju 7 na 6, Horvat s krila pod prekršajem promašuje, prekršaja nema

68′ Kontra Norveške 25:26

67′ Sagosen 25:25, 10. gol od 14 udaraca

66′ Norveški napad, neiskorišten, dobra obrana. Stepančić 25:24

————————————————————————————————————————————————–
1 Produžetak

64′ Norveški napad, , oduzeta lopta, Kaubojima oduzimaju Norvežani. Prvi produžetak 24:24

63′ Kauboji su uzeli loptu, Duvnjak u gredu Mandić hvata, novi napad, Duvnjak nije realizirao

62′ Sagosen 24:24, Horvat prijestup

61′ Kauboji imaju napad, Duvnjak 24:23

60′ 23:23, Magnus Jøndal s krila, time-out Hrvatska, 20 sekundi prije kraja. 7 na 6 Kauboji u napadu. Vrijeme je isteklo. Produžetak

59′ Kauboji napadaju bez golmana, 6 na 6, Ašanin se vraća, Duvnjak je probao niskim šutom..

58′ Sedmerac za Norvešku, Stepančiću 2 minute. Ašanin skida

57′ Probijanje Tangena, Kauboji imaju priliku za vodstvo, 7 na 6, Duvnjak ponovo s 9 metara 23:22

56′ Hrvatska igra 7 na 6, Duvnjak, bomba s 9 metara 22:22

55′ Time out Norveška, sedmerac za Norvešku. Sagosen, Ašanin skida

54′ 21:22 Magnus Gullerud

52′ Hrstiću 2 minute kazne, Sagosen 21:21

51′ Horvat, 21:20

50′ 20:20 Gøran Johannessen

49′ Overby 2 minute van, Matanović 20:19

48′ 19:19 Sagosen

46′ Gøran Johannessen 19:18, prekršaj na Horvatu Gøran Johannessen 2 minute van

45′ Sedmerac za Hrvatsku, Duvnjak 19:17

44′ Duvnjak 17:17, 18:17 Matanović u kontri

43′ Sedmerac za Norvešku, Mamiću 2 minute kazne iako kontakta s norveškim krilom uopće nije bilo, Sagosen 16:17

42′ Sagosen 16:16

41′ Kauboji igraju sa sedam igrača, Duvnjak 16:15

40′ 15:15 Gøran Johannessen, 3:0 serija Norveške

39′ 15:14 Magnus Gullerud

37′ 15:13 Gøran Johannessen

35′ 14:12 Karačić, oteta lopta, kontra Mandić 15:12

34′ 13:12 Tangen

31′ Karačić 13:10, Eivind Tangen 13:11

30′ Maaaarić 12:10, peti gol pivota Hrvatske

29′ Time-out Norveška, Cullerud smanjuje na gol razlike, 11:10 za Kauboje

25′ Domagoj Duvnjak 11:9

24′ 10:8, Cindrić, 10:9 Gøran Johannessen, Isključenje Norvežana

22′ Eivind Tangen 9:8

20′ 9:7 Magnus Gullerud

19′ Mandiću isključenje, spriječio kontru Norvežana nakon Stepančićeve izgubljene lopte. Šego zaustavlja zicer s krila, Horvat kontra 9:6

18′ Šego skida zicer Sagosenu

17′ Šego brani zicer s igračem manje Hrvatske, Marić s crte 8:6, Šego brani iz kontre ništa

15′ Mamić 2 minute van

13′ Stepančić 7:5, Sagosen 7:6

12′ 6:5 Marino Marić

11′ Mandić 5:4, 5:5 Reinkind

9′ Sagosen 3:4, Horvat 4:4

7′ Sagosen iz sedmerca, 2:3, Marić s crte 3:3

5′ Stepančić 2:2, isključenje Norvežana

4′ Sagosen 1:2

2′ Marić 1:0, 1:1 Petter Øverby, Isključenje Duvnjaka