Zastupnik Islamske Republike Iran ponudio je tri milijuna dolara nagrade onome tko ubije predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, Donalda Johna Trumpa i ocijenio da bi Iran izbjegao prijetnje kad bi posjedovao nuklearno oružje, a raspisanu nagradu američki veleposlnaik Robert A. Wood nazvao je “apsurdnom”.
Napetosti rastu proporcionalno otkako je predsjednik SAD-a, Donald John Trump povukao Washington iz teheranskog nuklearnog sporazuma sa svjetskim silama 2018. godine i ponovno Islamskoj Republici Iran nametnuo sankcije koje poprilino ruše iransko gospodarstvo i ozbiljno utjeu na standard prosječnog Iranca. Prijepor je eskalirao u niz osvetničkih vojnih napada s obje strane, poglavito nakon što su američke zračne snage USAF likvidirale dronom drugog čovjeka u državi, iranskog generala Quassema Soleimanija u bagdadskoj zračnoj luci i time poslali svojevrsnu poruku ajatolahu, sajedu Ali Huseini Hameneiju, u stilu »likvidirali smo drugog čovjeka Irana, a ti si kao prvi, možebitno sljedeći«.
“U ime ljudi iz pokrajine Kerman, platit ćemo nagradu od 3 milijuna američkih dolara u gotovini onome tko ubije Trumpa”, rekao je zastupnik Ahmad Hamzeh pred 290 parlamentaraca, izvijestila je iranska krovna novinska aencija ISNA. No, nije rekao podupiru li nagradu iranski vjerski vođe, poglavito vrhovni iranski vođa, ajatolah sajed Ali Huseini Hamenei .
“Da danas imamo nuklearno oružje, bili bismo zaštićeni od prijetnji… Naš plan trebao bi uključivati proizvodnju dalekometnih raketa koje mogu nositi nekonvencionalne bojeve glave. Ovo je naše prirodno pravo”, rekao je.
Nuklearni sporazum iz 2015. godine (JCPOA), koji je Islamska Republika Iran dogovorila s Ujedinjenim Kraljevstvom Velike Britanije i Sjeverne Irske, Sjedinjenim Američkim Državama, Saveznom Republikom Njemačkom, Francuskom, Ruskom Federacijom i NR Kinom, trebao bi omogućiti razvoj samo civilnog nuklearnog programa, a razvoj vojnog programa onemogućiti.
Pošto su se Sjedinjene Američke Države povukle iz JCPOA-e i obnovile sankcije tada je i Islamska Republika Iran počela smanjivati ispunjenje svojih obveza koje proistječu iz sporazuma.
Službeni Teheran je prošli tjedan objavio kako neće poštovati ograničenja za obogaćivanje uranija predviđena JCPOA-om, ali i napomenuo da će nastaviti surađivati s IAEA-om, koja prati kako ispunjava svoje obveze.
Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije, SR Njemačka i Francuska aktivirale su mehanizam za rješavanje sporova predviđen nuklearnim sporazumom nakon što je službeni Teheran nastavio povećavati proizvodnju obogaćenog uranija protivno sporazumu odgovarajući time na američke sankcije.
Tri europske države poručile su da žele uspješnu provedbu nuklearnog sporazuma i da njihova odluka ne znači da se pridružuju američkoj kampanji “maksimalnog pritiska” na Teheran.
Aktiviranje mehanizma za rješavanje sporova odgovara formalnom optuživanju Islamske Republike Irana da je prekršio odredbe sporazuma i moglo bi voditi ponovnom uvođenju UN-ovih sankcija koje su sporazumom ukinute.
Mehanizam čini Zajednička komisija koju čine Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske, SR Njemačka, Francuska, Europska unija, Ruska Fderacija, NR Kina i Islamska Republika Iran, koja će pokušati riješiti spor.
Vlada Islamske Republike Iran danas je rekla da će se službeni Teheran povući iz sporazuma o neširenju oružja (Non-Proliferation Treaty, NPT) ako se ponovno uvedu međunarodne sankcije.
https://www.youtube.com/watch?v=3LttlRwXkH0
Američki veleposlanik Robert A. Wood oštro je upozorio da iranska prijetnja izlaska iz sporazuma, koji je osnova za kontrolu globalnog nuklearnog naoružanja od hladnog rata, može odjeknuti kao “vrlo, vrlo negativna poruka”, prenosi britanska novinska agencija REUTERS.
(Theo Ljubić, REUTERS, The Guardian, CNN, ISNA)