Predsjednik Ruske Federacije, Vladimir Vladimirovič Putin rekao je danas da će njegova zemlja proizvoditi projektile koji su bili zabranjeni povijesnim hladnoratovskim nuklearnim sporazumom koji je raskinut prošli mjesec, ali i da ih neće rasporediti na terenu ako Sjedinjene Američke Države to prvi ne učine.
Govoreći na gospodarskom forumu u Vladivostoku, Putin je rekao kako je službena Moskva pozvala SAD da deeskalira utrku u naoružanju između dvoje hladnoratovskih neprijatelja koja se sve više ubrzava, ali da Washington nije odgovorio.

Vldimir Vladimirovič Putin izrazio je veliku zabrinutost zbog američkih najava da će rasporediti projektile u Japanu i Republici Koreji, čime će pokriti dijelove teritorija Ruske Federacije.
Sjedinjene Američke Države su se prošlog mjeseca povukle iz Sporazuma o eliminaciji nuklearnih projektila kratkog i srednjeg dometa (INF) iz 1987. godine, optužujući Moskvu da ga ve duže vrijeme uzastopno krši.
https://www.youtube.com/watch?v=mECmL-QNhVE
Američko povlačenje iz INF sporazuma o zabrani nuklearnog oružja malog i srednjeg dometa kopnenog baziranja u Europi, kao i ranije američko raskidanje sporazuma o ograničavanju razvoja protubalističkih sustava ili tzv. proturaketne obrane i realna mogućnost da se sporazum o ograničavanju strateškog nuklearnog naoružanja START 2010 ne produži nakon isteka djelovanja u veljači 2021. godine potrebno je promatrati u kontekstu ubrzanog tehnološkog razvoja oružja koja čine bespredmetnim odredbe davno sklopljenih ugovora. No, usporedno, aktualno zaoštravanje treba također promatrati i u kontekstu dramatičnih promjena političkih odnosa Zapada i Ruske Federacije te njihovog zaoštravanja gotovo na razinu novog hladnoga rata i povratka na scenu zloglasne strategije ograničenog nuklearnog rata na europskim prostorima. I američka i ruska strana ne skrivaju da u svojim strateškim planovima imaju i varijantu ograničenog nuklearnog rata, a sve su očitije i operativne pripreme snaga na terenu.
SAD je prošli mjesec testirao konvencionalni krstareći projektil koji je pogodio cilj udaljen više od 500 kilometara, što bi bilo zabranjeno po odredbama INF-a, koji se odnosio na projektile dometa od 500 do 5500 kilometara.
“Naravno da ćemo proizvoditi takve projektile”, rekao je Vladimir Vladimirovič Putin. Ponovio je, međutim, obećanje da neće raspoređivati na terenu nikakve nove projektile ako SAD to ne učine prve.
“Nismo sretni zbog činjenice što je čelnik Pentagona rekao da ih SAD namjerava rasporediti u Japanu i u Republici Koreji, to nas žalosti i razlog je za određenu zabrinutost”, rekao je ruski predsjednik.
https://www.youtube.com/watch?v=7i1zYAa8L1Q
Vladimir Vladimirovič Putin je također rekao da je američkom predsjedniku Donaldu Johnu Trumpu u nedavnom telefonskom razgovoru ponudio da kupi hipersonični nuklearni projektil koji Moskva razvija. Rekao je da je američki predsjednik Donald John Trump ponudu odbio i odgovorio da Sjedinjene Američke Države uspješno razvijaju vlastiti projektil takve vrste.
„BOŽJI ŠTAP”
Sve se više pozornosti posvećuje taktičkom nuklearnom oružju, a visoki vojni dužnosnici s obje strane Atlantika sve češće tvrde kako se ono u određenim situacijama može primjeniti na europskom tlu i da njegova uporaba ne mora dovesti do globalnog nuklearnog rata i uništenja cijele planete.
Tolika razina sučeljavanja oko nuklearnog oružja malog i srednjeg dometa kopnenog baziranja i njihov ubrzani razvoj, unaprijed sračunat na zaobilaženje odredbi INF sporazuma, nedvojbeno ukazuje na ponovno oživljavanje opasne doktrine ograničenog nuklearnog rata koji bi se vodio na prostorima Europe, po crtama neposrednog kontakta američkih snaga i NATO Saveza s ruskom vojnom silom. Ta oružja su, zapravo, temeljna borbena sredstava za vođenje upravo takvog rata.
Ideja da se ograničenim, nestrateškim nuklearnim udarima po protivničkim snagama mogu ostvariti strateški dobici ne temelji se na egzaktno utvrđenim podacima, nego na klimavoj pretpostavci da neprijatelj nije toliko lud odgovoriti totalnim nuklearnim ratom koji bi uništio obje strane kao reakciju na taktički nuklearni udar. Riječ je o opasnoj doktrinarnoj strateškoj konstrukciji, koja je u svojoj biti čista deluzija, vodi snižavanju nuklearnoga praga i otvara mogućnost tzv. malog nuklearnog rata na europskim prostorima, koji bi, dakako, poštedio glavne ratne aktere – prvenstveno Sjedinjene Američke Države, a moguće, makar nije isključeno i suprotno – Rusku Federaciju. Očito službenom Washingtonu i Moskvi više nije dostatno voditi posredničke konvencionalne ratove diljem svijeta, već je u međusobnom sučeljavanju potrebno ubaciti i veći ulog – možebitno nuklearno razaranje Europe.
Ruski predsjednik Vladimir Vladimirovič Putin je također kazao kako se boji da bi se utrka u naoružanju mogla proširiti na svemir i da bi Amerikanci vrlo brzo mogli razviti novo svemirsko oružje.
Zapovjedništvo američkih zračnih snaga i američko svemirsko zapovjedništvo (sada spojeni u američku stratešku komandu) više puta su naglašavali odlučnost svog širenja utjecaja, kako na Zemlji, tako i u Svemiru, te je nastavljen razvoj svemirskog oružja. Ruska Federacija i NR Kina će, kako se čini, imati samo jednu mogućnost – morat će odgovoriti na namjere Amerikanaca dok SAD već sad pokušavaju i već dobrim dijelom kontroliraju i dominiraju svemirskim prostorom, a kako se to traži u planskom dokumentu američke Svemirske komande.
https://www.youtube.com/watch?v=VaovUdX3pEU
Što se tiče svemirskog oružja za koje bi Trumpova administracija mogla biti zainteresirana, portal Blasting News je nedavno u jednoj svojoj objavi – pod naslovom „Administracija Donalda Trumpa odlučno želi razviti svemirsko oružje“ – ukazao na ono što se u militarističkim krugovima današnjice zove „Božji štap“, a gdje se navodi kako je „jedna od značajnih promjena koje aktualna Trumpova administracija razmatra u odbrani SAD-a je „naoružanje stacionirano u Svemiru koje bi moglo precizno razoriti birane neprijateljske mete na Zemlji”. (Theo Ljubić, Blasting News, CBSN, RT)