Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald John Trump jučer je rekao kako njegova zemlja nije upletena u neuspjelo lansiranje satelita od strane armije Islamske Republike Iran.
U tweetu popraćenom fotografijom satelita, Donald John Trump je napisao da se ta “katastrofalna nesreća dogodila tijekom posljednjih priprema” za lansiranje rakete Safir iz Semnana, na sjeveru Islamske Republike Iran.
https://www.youtube.com/watch?v=nup0rSmyYHk
Raketa koja je trebala ponijeti satelit u orbitu je eksplodirala na lansirnoj rampi u četvrtak u svemirskom centru u sjevernom Iranu, rekao je iranski dužnosnik. Jedan američki dužnosnik je isto tako rekao kako je Ilamska Republika Iran pretrpila neuspjelo lansiranje satelita.
“Iranu izražavam sućut i želim im da pronađu što se dogodilo”, napisao je.
Dužnostnici Islamske Republike Iran tvrde da je njihov raketni program namijenjen civilnoj uporabi u svemiru. Ali za rakete se koristi tehnologija slična onoj balističkih projektila dugog dometa, pa je lužbeni Washington sumnjičav.
Između Sjedinjenih Američkih Država i Islamske Republike Iran traju jake napetosti nakon američkog jednostranog povlačenja u svibnju 2018. godine iz međunarodnog sporazuma o iranskom nuklearnom programu potpisanom tri godine ranije.
Nakon katastrofe s lansiranjem ruske krstareće hipersonične nuklearne rakete prije nekoliko tjedana, znakovito je da se i Irancima slično događa, dakle, i njihove i ruske rakete padaju. Podsjetimo, nuklearni incident – jer ako još sumnjate, upravo to prije nekoliko tjedana dogodilo na sjeveru Ruske Federacije – zbio se na moru nedaleko poligona za testiranje projektila Nenoksa, pedesetak kilometara od Arhangelska, grada od 350 tisuća stanovnika. Službeni Kremlj je ostao vjeran komunističkoj sovjetskoj tradiciji laganja o nuklearnim incidentima. Najprije su rekli da je došlo do nesreće pri testiranju “projektila s pogonom na tekuće gorivo”, no, problem s tom laži je što tekuće gorivo ne oslobađa radijaciju, a radioaktivni oblak je dotad stigao u Kraljevinu Norvešku.
U drugom priopćenju, a nakon pritiska zapadnih medija i svjetske javnosti, Rusi su morali priznati su da je došlo do “eksplozije izotopnog izvora energije za raketu s pogonom na tekuće gorivo”, no, i to se pokazala laž, obzirom da izotopni izvor sugerira nuklearnu fiziju, a tekuće gorivo konvencionalu raketu. Pod pritiskom javnosti – koja pamti Černobil iz doba danas propalog SSSR-a, službena Moskva je priznala da je u eksperimentu u Bijelom moru eksplodirao mali nuklearni reaktor.
Vijest o incidentu na sjeveru Ruske Federacije, motivirala je američkog predsjednika Donalda Johna Trumpa da preko Twittera pošalje upozoravajući, ali odmjereni signal Moskvi iz “Situation Room” u podrumu Bijele kuće te vjerojatno bivšem osrednjem KGB-ovcu, a sadašnjem predsjedniku Ruske Federacije, Vladimiru Vladimiroviču Putinu poručio da SAD “imaju sličnu, ali još bolju tehnologiju”.
The United States is learning much from the failed missile explosion in Russia. We have similar, though more advanced, technology. The Russian “Skyfall” explosion has people worried about the air around the facility, and far beyond. Not good!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 12, 2019
Vlada Ruske Federacije do dana današnjega nije objasnila što se zaista dogodilo u Bijelom moru. Incident na Bijelom moru najgora je nuklearna nesreća u tom dijelu svijeta još od Černobila – iako očito manji u razmjeru i s puno manje žrtava. Ali metodaruskog skrivanja i laganja je ista, jer se glede toga Moskva nije promijenila još od vremena propalog komunističkog Sovjetskog Saveza. Bio je ovo treći incident s oružanim snagama u zadnjih mjesec i pol dana: u srpnju je na dnu mora u arktičkog krugu poginulo četrnaest članova posade ruske špijunske nuklearne podmornice koja je mutila s globalnim kablovima za internetsku komunikaciju. Potom, u skladištu municije u Ačinsku došlo je do niza eksplozija koje su ispunile programe svjetskih televizija. Ozlijeđeno je 40 ljudi , a ruske vlasti su to, u sovjetskoj maniri, priznale tek tjedan dana kasnije.
https://www.youtube.com/watch?v=OyjWF1W2mcU
Realno pojašnjenje incidenta u Bijelom moru leži u sve oskudnijem vojnom proračunu Ruske Feeracije čije gospodarstvo samo izvozi naftu i plin, pa je jako Moskva izuzetno ovisna o njihovoj cijeni na globalnom tržištu koja je već dugo ispod razine potreba ambicioznog proračuna Vladimira Vladiiroviča Putina.
Incident u Bijelom moru bio je totalna katastrofa za Rusku Federaciju te je pitanje hoće li od te rakete ikad više išta biti, dok se slično događa i s raketama koje testira Islamska Republika Iran. Jako znakovito. (Theo Ljubić, @realDonaldTrump. TRT World)