Riječani u dvoboju za drugo mjesto lako svladali anemične Splićane

U pretposljednjoj utakmici 36. kola Prve HNL, koja je odlučivala o drugom mjestu, Rijeka je pobijedila Hajduk sa 3-1 (2-0).

Kao što su svi u taboru s Rujevice priželjkivali, ali i najavljivali – Rijeka je na kraju prvenstva zadržala drugo mjesto na tablici. Tek sada mnogi žale za onim olako prosutim bodovima ove sezone, jer vrlo je malo nedostajalo da Riječani, pored ne baš uvjerljivog prvaka Dinama i obrane naslov.

U 149. Jadranskom derbiju Hajduk je danas pao puno lakše nego je bilo tko očekivao. Treba, doduše, spomenuti da su Splićani bili oslabljeni za igranje nekoliko standardnih prvotimaca. Prije svega za vratara Karla Leticu, umjesto kojeg je branio poslovično nesigurni Dante Stipica, ali i kapetana Zorana Nižića te Andrea Fomitschowa, dok je trener Kopić na klupi ostavio Josipa Radoševića i Marka Futacsa, očito ih čuvajući za finale Kupa protiv Dinama u utorak.

Susret je prelomljen već nakon nepunih 90 sekundi. Pavičić je izveo korner, Acosty prebacio Stipicu na gol crti, a Čolak lako prikucao loptu u mrežu. Rani pogodak je potpuno presjekao goste koji se skoro pola sata nisu uspjeli sastati s loptom i osloboditi visokog pritiska Rijeke. Već u 36. minuti Rijeka je došla i do drugog pogotka – Acosty je tukao, odbijena lopta se vratila do Pavičića koji lako vara Stipicu.

O dominaciji Rijeke u tom dijelu susreta dovoljno govori podatak da je Hajduk prvi opasan udarac – i to preko Gyurcsa – uputio prema vratima Sluge tek u 37. minuti.

Nešto bolje Splićani su uspjeli ući u drugo poluvrijeme. Prvo je Gyurcso odlično tukao iz slobodnog udarca, a Sluga još bolje obranio, da bi u 50. minuti Said sjajnom solo akcijom smanjio vodstvo i dao nadu Hajduku. No ona je potpuno potonula samo desetak minuta kasnije kad je Borja Lopez dobio svoj drugi žuti karton i ostavio svoju momčad s desetoricom na terenu. Do kraja susreta ostali su i sa samo devet igrača budući se ozlijedio Josip Juranović, a Kopić prethodno obavio sve izmjene. Rijeka, pak, nije u drugom dijelu briljirala unatoč brojčanoj nadmoći – dojam je da se momčad Matjaža Keka svjesno povukla i prepustila gostima inicijativu. No to joj se isplatilo u petoj minuti nadoknade kada Puljić postavlja konačni rezultat.

Hajduk i Rijeka ove su se sezone sastali četiri puta. Dvaput je pobijedila Rijeka (3:1, 0:2), jednom Hajduk (1:2), dok je jedan susret završen remijem.

Pred igračima Rijeke je nakon današnjeg Jadranskog derbija zasluženi odmor, a pred odgovornima u klubu prijelazni rok. Najavljeni su brojni odlasci – od Hebera, Gorgona i Bradarića, do Sluge i Pavičića – pa je na sportskom direktoru Juričiću i Ivanu Manceu veliki zadatak – uspješno nadomjestiti one koji odlaze, piše Novi list.

Dosad im je to išlo od ruke.

RIJEKA: Sluga, Žuta, Punčec, Župarić, Leovac, Bradarić, Grahovac, Pavičić, Acosty, Gorgon, Čolak.

HAJDUK: Stipica, Juranović, Ismajli, Lopez, Filip, Caktaš, Hamza, Savvas, Tudor, Gyurcso, Said.