Predsjednik Islamske Republike Iran, Hassan Rouhani rekao je danas da bi njegova zemlja, budu li iranski interesi zaštićeni, mogla ostati u nuklearnom sporazumu, za koji se iranski ministar vanjskih poslova nada da bi mogao biti izmijenjen bez Washingtona.
Američko povlačenje iz sporazuma u utorak bio je “kršenje morala” rekao je Hassan Rouhani a prenijela je državna televizija.
“Bude li se pet preostalih država pridržavalo sporazuma, Iran će ostati u njemu unatoč volji SAD-a”, rekao je on za vrijeme susreta sa predsjednikom Šri Lanke.

Povlačenje američkog predsjednika Donalda Johna Trumpa uznemirilo je europske saveznice SAD-a, unijelo nesigurnost u pogledu globalne opskrbe naftom i povećalo rizik sukoba na Bližnjem istoku, objavljuje britanska novinska agencija Reuters.
Osim toga, povlačenje Sjedinjenih Američkih Država naglasilo je i podjele među iranskom političkom elitom.
Predsjednik Hassan Rouhani je iznio slične pomirljive komentare u utorak, a u subotu je ministar vanjskih poslova Islamske Republike Iran, Mohammad Javad Zarif Khonsari krenuo na turneju u druge zemlje potpisnice sporazuma u posljednjem naporu da se on spasi, prenose državni mediji.

Stigavši u Peking u nedjelju, Mohammad Javad Zarif Khonsari je rekao: “Nadamo se da ćemo ovim posjetom Kini i drugim zemljama moći izgraditi jasnu budućnost za sveobuhvatni (nuklearni) sporazum”.
Ministar vanjskih poslova Narodne Republike Kine, Wáng Yì rekao je kako vjeruje da će turneja Mohammada Javada Zarifa Khonsarija “utjecati na to da zemlje bolje razumiju iranski položaj” te da će pomoći u tome da Teheran zaštiti svoje “legitimne nacionalne interese”.

Iranski predsjednik Hassan Rouhani je kazao da će Islamska Republika Iran ostati predana nuklearnom sporazumu, koji su potpisale i Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske, Savezna Republika Njemačka, Francuska Republika, Ruska Federacija i NR Kina, pod uvjetom da te zemlje mogu osigurati da je Islamska Republika Iran zaštićena od sankcija protiv ključnih gospodarskih sektora poput nafte, za koje se bivša potpisnica sporazuma koja iz iz sporazuma izašla – SAD zalaže.
Tri najjače europske zemlje, Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske, Savezna Republika Njemačka i Francuska Republika ponovile su da su predane sporazumu, no visoko pozicionirani klerik ajatolah Ahmad Khatami rekao je u petak vjernicima na teheranskom sveučilištu da se Europi ne može vjerovati. (Theo Ljubić, Reuters)