Situacija na mostarskom deponiju Uborak dodatno se pogoršala nakon što se požar, koji je tijekom noći stavljen pod nadzor, ponovno aktivirao u srijedu ujutro i počeo prijetiti okolnim naseljima.
Nakon sjednice Kriznog stožera Grada Mostara gradonačelnik Mario Kordić izjavio je da je donesena odluka o evakuaciji stanovništva koje živi u neposrednoj blizini deponija, a građani bi trebali biti smješteni u prihvatni centar Salakovac.
Naredili smo evakuaciju tog dijela stanovništva iz sigurnosnih razloga. Dodatni problem predstavlja činjenica da se ondje nalazi i spremnik za gorivo. Vatrogasci su na terenu i pokušavaju riješiti novonastalu situaciju. Ponovit ću, požar je podmetnut, rekao je Kordić, javlja HMS.
Gradonačelnik Mostara ustvrdio je kako raspoložive informacije policije upućuju na to da je požar namjerno izazvan te da su u istragu uključeni nadležno tužiteljstvo i Ministarstvo unutarnjih poslova.
Prema njegovim riječima, tijekom noći zabilježeno je kretanje više osoba na području deponije, što dodatno potkrepljuje sumnje o podmetanju požara.
Informacije s terena govore da su se pojedine osobe cijelu noć kretale po području deponija, kazao je Kordić.
Govoreći o ukupnom stanju u gradu, mostarski gradonačelnik ocijenio je situaciju iznimno ozbiljnom te upozorio da aktualna kriza prerasta u politički problem.
Građani se koriste u političke svrhe. Nevjerojatno je što se radi, poručio je.
Požar na deponiju Uborak izazvao je dodatne probleme u sustavu gospodarenja otpadom u Mostaru. Kordić je pritom upozorio i na novu blokadu lokacije koju je Krizni stožer ranije odredio kao pretovarno mjesto za transport otpada iz Mostara prema drugim odlagalištima u Bosni i Hercegovini.
Vatrogasne ekipe i dalje su na terenu, a nadležne službe prate razvoj situacije kako bi spriječile daljnje širenje požara i moguće ugrožavanje stanovništva.








