Nisam žetončić, ja sam Bitcoin. Novi šef Darko Vuletić okrenuo je HSS prema HDZ-u i podebljao većinu u Saboru.
Hrvatska politička scena dobila je novi zaokret nakon što je predsjednik HSS-a Darko Vuletić potvrdio ulazak svoje stranke u saborsku većinu predvođenu HDZ-om, čime postaje ključna, 79. ruka vladajućih.
Vuletić, koji u Hrvatski sabor ulazi umjesto Kreše Beljaka, otvoreno priznaje politički zaokret i pritom koristi dojmljivu retoriku: “Nisam žetončić, ja sam Bitcoin.”
Odluka je donesena na sjednici predsjedništva Hrvatske seljačke stranke, a Vuletić tvrdi kako nije riječ o povratku HDZ-u, već o odgovoru na trenutne političke okolnosti.
“Radi se o stabilnosti države. Hrvatski sabor treba stabilnost i zato smo odlučili prikloniti se većini”, poručio je RTL-u u kameru.
Zaokret nakon Beljaka
Ova odluka označava jasan odmak od politike koju je godinama vodio bivši predsjednik stranke Krešo Beljak, koji je HSS pozicionirao bliže lijevom političkom spektru i ušao u Sabor kroz koaliciju Rijeke pravde.
Vuletić taj smjer naziva pogrešnim.
“Tri izborna ciklusa, moram biti grub, lajali smo na mjesec. Sada vraćamo stranku njezinim korijenima, obitelj, vjera, tradicija i domovina,” objasnio je novi šef HSS-a.
Beljak je u međuvremenu napustio aktivnu politiku i vratio mandat stranci, što je rijedak potez na domaćoj političkoj sceni.
Bitcoin koji doprinosi
Na pitanje hoće li ga javnost doživljavati kao žetončića vladajuće većine, Vuletić odgovara u svom stilu:
“Vrlo vjerojatno hoće, ali ja nisam žetončić. Ja sam Bitcoin koji doprinosi. Pokazat ću kako se brane interesi Republike Hrvatske.”
Preslagivanje u Saboru
Vuletić je potvrdio i izlazak iz dosadašnjeg saborskog kluba u kojem je bio njegov prethodnik, te najavio razgovore s više zastupnika oko formiranja novog kluba.
Među imenima koja se spominju su Boška Ban i Dario Zurovec, no konkretni dogovori tek slijede.
Ulaskom Bitcoina u vladajuću većinu dodatno se učvršćuje politička pozicija premijera Andreja Plenkovića.





