Hrvatska danas
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • Tech
  • Život i zabava
  • Kolumne
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • Tech
  • Život i zabava
  • Kolumne
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
Hrvatska danas
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate

Hrvatska danas > Najnovije > Inozemstvo > Najčudniji ruski špijuni ikad: Otkriće čime se bave i da su u braku uništilo partnere s kojima su živjeli

Najčudniji ruski špijuni ikad: Otkriće čime se bave i da su u braku uništilo partnere s kojima su živjeli

4. travnja 2023.
u Inozemstvo
Najčudniji ruski špijuni ikad: Otkriće čime se bave i da su u braku uništilo partnere s kojima su živjeli

Foto: Facebook

Podijelite na FacebookuPodijelite na Whatsappu

Ilegalci obično rade kao bračni parovi. Dosad nije zabilježeno da je špijunski bračni par radio odvojeno

Gerhard Daniel Campos Wittich, Brazilac austrijskog podrijetla koji je u Rio de Janeiru vodio nekoliko tvrtki za izradu raznih drangulija, otputovao je u siječnju ove godine u Maleziju i naoko – nestao. Njegova je djevojka to prijavila te se odmah dala u potragu za svojim partnerom. U potragu su se uključili i Ministarstvo vanjskih poslova Brazila te Facebook zajednice u Maleziji, međutim nitko Campus Wittichu nije uspio ući u trag. A onda – obrat.

Grčki su mediji ustvrdili da Brazilac nije onaj za koga se izdaje. Pozivajući se na izvore u grčkoj obavještajnoj zajednici, izvijestili su da nije dijele Austrijanca i Brazilke te da nije odrastao u Beču sa svojom bakom i djedom. Campos Wittich bio je ruski “ilegalac”, špijun kojeg je Moskva godinama obučavala da glumi stranca. Grčki su mediji napisali i da je u braku s ilegalkom koja se predstavljala kao grčko-meksička fotografkinja Maria Tsalla, koja je u Ateni vodila trgovinu s potrepštinama za štrikanje. Ruske su ih obavještajne službe navodno poslale na zadatak koji je trebao trajati više desetljeća.

Unazad godinu dana, u svijetu je otkriveno šest takvih ilegalaca, što bi moglo značiti da ih je neki doušnik Zapada u Rusiji razotkrio. Moguće je i da ruske obavještajne službe od takvih ilegalaca sada traže više jer se više ne mogu osloniti na špijune u svojim ambasadama.

Grčki je dužnosnik The Guardianu potvrdio napise u grčkim medijim te dodao da je Campos Wittich zapravo ruski ilegalac prezimena Šmirev te da je njegova supruga Maria Tsalla zapravo Irina Šmireva (djevojačko joj je prezime Romanova). Grci tvrde da su se vjenčali u Rusiji prije nego što su krenuli na zadatak. Ona je početkom siječnja napustila Atenu, baš kao i on Brazil. Ni on ni ona se nisu vratili u gradove u kojima su živjeli.

Ilegalci obično rade u paru, najčešće kao bračni parovi. Aranžman poput ovoga u kojem su se našli Campos Wittich i Tsalla, ako je sve navedno istina, dosad nije zabilježen. Grčki je dužnosnik rekao da je slučaj neobičan, ali da Atena ne dvoji oko toga jesu li zaista vjenčani. Dodao je da se par sastajao u Grčkoj, Cipru i Francuskoj. Moguće je da su to bili romantični susreti, a moguće je i da se radilo o poslovnim putevima.

Otkriće da Campos Wittich i Tsalla nisu osobe za koje su tvrdile da jesu uništilo je živote onih s kojima su živjeli. I on i ona imali su romantične partnere koji nisu ni slutili da su zapravo u vezi s ruskim špijunima. Campos Wittich je u Riju sa svojom djevojkom Brazilkom proveo najmanje dvije godine, a ona je organizirala potragu za njim. Brazilka je veterinarka, a radi u Ministarstvu poljoprivrede Brazila. “Ona se ove situacije zaista boji i boli je što je veza naglo stala, pogotovo zato jer je on u njezinim očima bio savršen”, rekao je jedan Brazilkin prijatelj.

Ona i Campos Wittich pričali su portugalski, a njegov je naglasak bilo teško smjestiti. On je rijetko kada pričao o svojoj prošlosti, a neobičan je naglasak pripisao odrastanju u Beču, piše Jutarnji.

Šmirevina je životna priča također suluda. Navodna je špijunka u Grčku stigla s meksičkom putovnicom u kojoj stoji da se zove Maria Tsalla. Jedan je njezin prijatelj rekao da mu je rekla da je odrasla u Belizeu. Grčko si je državljanstvo priskrbila pomoću lažne domovnice. Rekla je tada da je Grčku napustila kao malo dijete te da se vratila kako bi istražila svoje korijene.

Voljela je fotografiju i vodila blog o putovanjima. Opisala se kao “strastvenu i nemirnu” umjetnicu. Fotografije sebe koje je objavljivala na internetu nikada nisu otkrivale njezino cijelo lice. Uvijek bi ga nečime pokrila. Pohađala je tečaj grčkog i stupila u vezu s voditeljem škole stranih jezika. “Bila je jako dobra osoba. Ljubazna i obazriva. Mnogo je volontirala, brinula o mačkama lutalicama. Teško sam primio vijest da je špijunka”, rekao je njezin prijatelj koji je radio u njezinoj trgovini potrepštinama za štrikanje.

Gospodin i gospođa Šmirev sada su vjerojatno u Rusiji, no još je četvero osumnjičenih ilegalaca u pritvorima. U Brazilu je uhićen jedan Rus koji se izdavao za Brazilca. Njegova je misija trajala 10 godina, a tijekom tog je perioda u Americi stekao magisterij i bio pripravnik u Međunarodnim kaznenom sudu u Hagu. Slovenija je u prosincu 2022. uhitila bračni par koji je glumio Argentince i u Ljubljani vodio online galeriju umjetnina. Izvori su The Guardianu rekli da su Argentici bili časnici Vanjske obavještajne službe Ruske Federacije te da su djelovali diljem Europe.

The Guardian navodi da je moguće da su Witticheve i Tsalline misije tek započele te da su trebale trajati desetljećima. “Nemamo dokaze da je u Grčkoj izvodila bilo kakve špijunske aktivnosti. Jedino ilegalno što je napravila bilo je posjedovanje lažnih isprava”, rekao je grčki dužnosnik. Unatoč njegovim tvrdnjama, Tsalla je putovala po Europi i europski obavještajci trenutno istražuju njezina kretanja.

Campos Wittich bio je u kontaktu s osobama koje bi ruskim obavještajcima mogle biti interesantne. On je u Riju živio najmanje pet godina, a njegova je tvrtka za 3D printane drangulije poslovala s vojskom i državnim agencijama. Prvi bataljun brazilske Vojne policije od njega je naručio figuricu zelene zmije kao puši lulu i puca iz dva revolvera. U trenutku kada je nestao, Campos Wittich se pripremao otplatiti novo sjedište tvrtke u Riju. Ured mu je od američkog konzulata bio udaljen manje od 50 metara.

Naredbu da mora napustiti Brazil navodno je dobio dok je renovirao ured. Ona je stigla nakon uhićenja u Sloveniji. Visoki brazilski dužnosnik rekao je da je Campos Wittich zemlju napustio krajem prosinca prošle godine. Avionom je prvo otišao u Dohu u Kataru, a zatim je od tamo otputovao u Maleziju. Tamo je navodno trebao pohoditi tečaj 3D printanja. U Maleziji je odsjeo u hotelu s četiri zvjezdice te svojoj djevojci rekao da će posjetiti Cameronovo gorje. Umjesto toga, 9. je siječnja taksijem otišao na aerodrom i nestao.

Prije nego što je nestala, Tsalla je prilično zbunila jednu svoju zaposlenicu. Nazvala ju je krajem siječnja s kirgistanskog telefonskog broja i rekla joj da se “dogodilo nešto važno”. “Rekla mi je da mogu preuzeti tvrtku. Dodala je da će je zatvoriti ako nisam zainteresirana”, rekla je Tsallina zaposlenica. Prijatelji romantičnih partnera Camposa Witticha i Tsalle rekli su ih duboko potresli njihovi nestanci. “Ona u ništa nije sumnjala”, rekao je prijatelj Brazilke koja je bila u vezi s Camposom Wittichem. “Ona je divna žena koja se htjela vjenčati za muškarca svojih snova i s njime zasnovati obitelj”, dodao je Brazilkin prijatelj, prenosi Jutarnji.

PovezaneObjave

Počasni bleiburški vod obilježava 81. godišnjicu Bleiburške tragedije
Aktualno

Počasni bleiburški vod obilježava 81. godišnjicu Bleiburške tragedije

VIDEO Doktorirao na Udbi: Kad bi se provela lustracija u Hrvatskoj i BiH pola tih država bi se zamračilo…
Aktualno

VIDEO Doktorirao na Udbi: Kad bi se provela lustracija u Hrvatskoj i BiH pola tih država bi se zamračilo…

Potres u Slavoniji i Baranji može biti itekako razoran: Stradalo hrvatsko selo u Vojvodini. Oštećena i katolička crkva
Aktualno

Potres u Slavoniji i Baranji može biti itekako razoran: Stradalo hrvatsko selo u Vojvodini. Oštećena i katolička crkva

Pijana majka legla na svoju bebu i ugušila je, starija kći je pokušala spasiti
Aktualno

Užas u centru Leipziga: Automobilom usmrtio dvije osobe… dvadesetak ozlijeđenih

Drama u Washingtonu: Tajna služba pucala u naoružanog napadača blizu Bijele kuće
Aktualno

Drama u Washingtonu: Tajna služba pucala u naoružanog napadača blizu Bijele kuće

Najnovije

  • Aktualno
  • Gospodarstvo
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Kolumne
  • Sport
  • Tech
  • Život i zabava
Heroj Tomašević se nije dao evakuirati iz Poglavarstva: Ni 30 naprava ga nije zastrašilo
Aktualno

Penava pisao Tomaševiću: Prestanite negirati najveći zločin u Europi nakon kraja Drugog svjetskog rata!

VIDEO Dalija Orešković govorom o ustašizaciji izazvala kaos. Jandroković: To ne bi ni pas s maslom pojeo
Aktualno

Dalija Orešković se obrušila na Thompsona i Ninčevića: Sljedbenicima ustaške i fašističke NDH je loša bila ta 1945. Rasula ih preko svijeta

Suđenje za ratni zločin: Tjerao nas je da jedemo ljudski mozak
Aktualno

Osuđen monstruozni zločinac Željko Travica: Tjerao je branitelje da jedu mozak suborca…

VIDEO Pogledajte film o likvidaciji 66 hercegovačkih franjevaca. Dobitnik je nagrade na filmskom festivalu u Houstonu
Aktualno

VIDEO Pogledajte film o likvidaciji 66 hercegovačkih franjevaca. Dobitnik je nagrade na filmskom festivalu u Houstonu

VIDEO Dabri su svirala dva policajca kad je za Pupovca zapjevao grobnicu od zlata u Madridu
Aktualno

Dabro kažnjen zbog pjevanja grobnice od zlata: Sad će antife slaviti jer misle da su poveli jedan nula. I to iz penala….

USB LIJEPA NAŠA: PER ASPERAM AD ASTRA
Impressum

© 2025 Hrvatska danas

Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Tech-SCI
  • Gospodarstvo
  • Život i zabava
  • Kolumne

© 2025 Hrvatska danas

Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.PrihvaćamPročitaj više