Kao rezultat pandemije koronavirusa procijenjeno je da je globalno tržište putovanja i turizma izgubilo otprilike 62 milijuna radnih mjesta samo u 2020. Sveukupno, azijsko-pacifička regija prijavila je najznačajniji gubitak radnih mjesta u turizmu kao posljedicu COVID-19, izgubivši otprilike 34,1 milijun radnih mjesta. Afrika je druga najteže pogođena regija, s padom zaposlenosti od 7,2 milijuna, dok je u Europi samo u toj prvoj godini pandemije u turizmu izgubljeno 3,6 milijuna radnih mjesta, pokazuju podaci Međnarodnog vijeća za putovanja i turizam (World travel and tourism council).
U vrijeme prije pandemije je, prema podacima WTTC-a, u svijetu u turizmu radilo 10,6 posto svih zaposlenih, odnosno ukupno čak 334 milijuna djelatnika, piše Novi list.
Ipak, predviđanja govore o daljnjem oporavku ove godine, što će sigurno dodatno naglasiti taj gorući problem manjka radne snage u mnogim zemljama. Konkretno, što se tiče najava za ovu godinu, WTTC procjenjuje kako su aktualne rezervacije za putovanja unutar Europe tijekom predstojećeg razdoblja Uskrsa porasle za više od 250 posto, dok su ljetne rezervacije trenutačno 80 posto iznad razine iz 2021. Prema WTTC-ovom partneru, konzultantskoj agenciji ForwardKeys, rezervacije letova unutar Europe za Uskrs i ljeto također bilježe rast u odnosu na lani, dajući toliko željeni poticaj turističkom sektoru diljem kontinenta. Julia Simpson, predsjednica i izvršna direktorica WTTC-a, komentirala je prve podatke o bukingu za predsezonu i glavnu sezonu te kazala kako najnoviji podaci o rezervacijama pokazuju da su Europljani ponovo pozitivni u pogledu putovanja.
– Rezervacije za Uskrs i ljeto izgledaju jako dobro. Omikron je utjecao na početak godine, ali kako pandemijski val dostiže vrhunac, a simptomi ostaju blagi, ljudi se ponovo interesiraju za putovanja. Problemi se javljaju kada vlade reagiraju ograničenjima putovanja. Svjetska zdravstvena organizacija ukazala je već da je zatvaranje granica besmisleno kada omikron već prevladava u društvu. Prema najnovijim znanstvenim dokazima, iako je prenosniji, omikron je manje težak i dovodi do manje hospitalizacija i smrtnih slučajeva. Stoga pozivamo vlade da smanje sva ograničenja putovanja i dopuste potpuno cijepljenim putnicima da se slobodno kreću, poručila je Simpson.
Prema podacima o rezervacijama, očekuje se da će putovanja unutar Europe tijekom Uskrsa i ljeta 2022. biti ispod razine prije pandemije za samo 38 odnosno 45 posto. Međutim, kako zemlje diljem Europe nastavljaju ublažavati ograničenja putovanja, rane naznake pokazuju da oporavak dobiva na zamahu i da bi se ostvareni promet ipak mogao približiti razinama iz 2019., osobito prema ljetu.
Osim toga, tijekom prvog tromjesečja 2022. putovanja unutar Europe zabilježila su porast rezervacija od 275 posto, dok najnoviji podaci o rezervacijama pokazuju da će međunarodni dolasci na europska odredišta zabilježiti porast od preko 280 posto u odnosu na isto razdoblje 2021. Što se tiče zemalja, u WTTC-u kažu kako će najpopularnija destinacija za europske putnike biti Španjolska, a koju, kažu, slijedi Turska, piše Novi list.
VIDEO Beroš oštriji od Slovenaca: Sve mjere u Hrvatskoj ostaju









