Hrvatska danas
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • Tech
  • Život i zabava
  • Kolumne
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • Tech
  • Život i zabava
  • Kolumne
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
Hrvatska danas
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate

Hrvatska danas > Najnovije > Tech > Štagljar: Hrvatska ulazi u fazu koju bih nazvao najvećim open air eksperimentom

Štagljar: Hrvatska ulazi u fazu koju bih nazvao najvećim open air eksperimentom

22. svibnja 2020.
u Tech
Štagljar: Znanstvenike se tjera iz Hrvatske
Podijelite na FacebookuPodijelite na Whatsappu

Molekularni biolog Igor Štagljar javio se u Dnevnik N1 iz Toronta gdje je prokomentirao situaciju u Hrvatskoj s koronavirusom te između ostalog naglasio da život krenuti dalje, no s oprezom jer oko nove bolesti je još uvijek puno nepoznanica.

“Mislim da je Hrvatska zasad napravila odličan posao, jedna je od najsupješnijih država u borbi protiv Covida. Ali Hrvatska ulazi u novu i neistraženu fazu koju bih se usudio nazvati najvećim open air eksperimentom nakon španjolske gripe. Za nas znanstvenike virus je još veliki misterij, znanstvenici nemaju odgovore još na brojna pitanja – hoće li biti drugog vala, jesu li ljudi koji su preboljeli imuni, zašto neki imaju teške, neki lake simptome, zašto gotovo 50% svih zaraženih nema gotovo nikakve simptome? Moramo biti oprezni”, istaknuo je Igor Štagljar.

Rekao je da smo bili skoro dva mjeseca u teškoj izolaciji te da moramo krenuti dalje.

“Postavlja se ono pitanje – što je važnije, biti gladan ili zaraziti se virusom. Moramo naći suživot s virusom, moramo biti oprezni, nositi rukavice i maske. U Kanadi je to strogo regulirano, u dućan ne možemo bez maske. Htio bih vidjeti tako nešto i u Hrvatskoj. Jedino će nas znanost izvući iz ove krize i apelirao bih na ljude da slušaju znanstvenike”, rekao je Štagljar dodajući o imunološkim putovnicama:

“Putovnice se zasnivaju na pretpostavci da su osobe razvile antitijela koja se mogu direktno detektirati putem seroloških testova i takve bi putovnice ludima dopuštale veliku mobilnost. Nekoliko je država izjavilo da razmatraju uvođenje takvih putovnica. No, Kanada je još skeptična oko toga jer testovi na tržištu nisu dovoljno precizni i specifični.”

arlamentarne izbore u virjeme koronavirusa u Hrvatskoj, ponovio je da treba pronaći način kako živjeti s virusom. Rekao je da ne sumnja da će naša epidemiološka služba reagirati u slučaju da se nešto promijeni.

“Pozdravljam odluku da se izbori održe, život mora ići dalje”, rekao je. Na koncu se osvrnuo na istraživanje koje provodi s kolegama s kojima je razvio novu metodu dijagnostike koja se koristi za razvoj novog serološkog testa. Nada se da će se metoda za četiri do šest mjeseci usavršiti i da će doći na tržište u Kanadi.

PovezaneObjave

Automobil kao pećnica: Evo kako ga rashladiti tijekom toplinskog vala i zaštititi sebe i vozilo
Tech

Automobil kao pećnica: Evo kako ga rashladiti tijekom toplinskog vala i zaštititi sebe i vozilo

VIDEO Ugledni psihijatar oštro napao bračni par Kekin: Eksperimenti nad djecom i nejednakost pred zakonom
Aktualno

Ugledni psihijatar dr. Vukušić pozvao DORH: Istražite ilegalnu nabavu hormona za transrodne osobe dok ne bude kasno

Banda maloljetnika sije strah u Dubravi: Roditelji očajni. Institucije nemoćne
Aktualno

AZOP hitno pokrenuo nadzor zbog curenja podataka učenika i nastavnika: Upozoravaju na phishing napade

VIDEO Što to Možemo! ispod površine gura u zagrebačke škole: Pilot-projekt izazvao političke podjele
Aktualno

Strašan sigurnosni propust: CARNET se oglasio nakon objave tisuća podataka učenika. Upozoravaju na phishing napade

Dogodilo se na današnji dan! Prvi je put skeniran bar kod: Jedan paketić žvakaćih guma promijenio je svijet trgovine
Tech

Dogodilo se na današnji dan! Prvi je put skeniran bar kod: Jedan paketić žvakaćih guma promijenio je svijet trgovine

Najnovije

  • Aktualno
  • Gospodarstvo
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Kolumne
  • Sport
  • Tech
  • Život i zabava
Englezi se raspisali: Zašto nam je bolje da završimo drugi u skupini na SP26…
Sport

VIDEO SP26: DR Kongu je nedostajalo 15 minuta do izbacivanja Engleske. Onda je dvaput zabio Kane…

VIDEO Vušković otkrio kako će proslaviti svoj prvi pogodak za Vatrene….
Sport

Brighton dovodi Luku Vuškovića: Dogovorili veliki transfer s Tottenhamom

Šibenik slavio u napetoj borbi za povratak u HNL! Sudac pokazao tri crvena, ružne scene na kraju utakmice
Sport

VIDEO Meksiko srušio Ekvador i prekinuo prokletstvo dugo 40 godina: Izborio osminu finala SP-a

Veliki broj nesreća s mopedima i motociklima u Zagorju: Popije se, pada, ne drži razmak…
Hrvatska

Teška prometna nesreća kod Zaprešića: U sudaru automobila i motocikla poginula jedna osoba

Slavonija: Petorica mladih ozlijeđeni u slijetanju autom s ceste
Hrvatska

Žena se utopila u jezeru kod Rugvice: Policija pozvala građane na oprez tijekom kupanja

USB LIJEPA NAŠA: PER ASPERAM AD ASTRA
Impressum

© 2025 Hrvatska danas

Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Najnovije
  • Aktualno
  • Hrvatska
  • Inozemstvo
  • Sport
  • Tech-SCI
  • Gospodarstvo
  • Život i zabava
  • Kolumne

© 2025 Hrvatska danas

Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.PrihvaćamPročitaj više