Gotovo svi hrvatski mediji proteklih su dana izvijestili o potresnom slučaju iz Lukavca pokraj Velike Gorice, gdje je na novogodišnje poslijepodne pronađena plastična vrećica sa sedam uginulih štenaca, ostavljenih na otvorenom.
Snimka nadzorne kamere, na kojoj se vidi kako dvije žene izlaze iz taksija i ostavljaju vrećicu na parkiralištu kod vatrogasnog doma, brzo se proširila društvenim mrežama i izazvala snažne reakcije javnosti, uključujući osude, pozive na kažnjavanje i potragu za osobama povezanima s događajem.
No, kako danas javlja portal Juginfo, potraga za počiniteljicama više nije potrebna – dvije mlade žene s otoka Korčule same su se dragovoljno javile policiji, gdje su iznijele svoju verziju događaja i dostavile, kako tvrde, dokaze u prilog svojim navodima.
Njihova verzija događaja
Prema iskazu koji su dale portalu Juginfo, nekoliko bračnih parova s Korčule boravilo je u okolici Zagreba zbog dočeka Nove godine. Dvije žene su 1. siječnja u poslijepodnevnim satima krenule u šetnju, tijekom koje su na obližnjem stablu primijetile čvrsto zavezanu vrećicu obješenu o granu.
Kako navode, iz vrećice se čulo mijaukanje, zbog čega su zaključile da se unutra nalaze mačići.
“Zvučalo je kao bolno mijaukanje. Odmah smo skinule vrećicu i malo je otvorile da uđe zrak. Nisam gledala unutra jer mi je bilo loše, tek smo kasnije iz medija doznale da se radi o štencima”, ispričala je jedna od njih.
Navode da su, svjesne kako životinje ne mogu ostati na otvorenom, odlučile potražiti pomoć, ali da su zbog toga što nisu iz tog kraja i jer ih je čekao povratak na otok, imale ograničeno vrijeme.
Pozivi udrugama i odluka o ostavljanju vrećice
Prema njihovim tvrdnjama, odmah su pretražile internet i kontaktirale više udruga i skloništa za životinje, o čemu, kako navode, imaju zapise telefonskih poziva i poruka.
“Mislile smo da se radi o mačićima. Iz Skloništa za životinje Velika Gorica rekli su nam da se ne brinu za mačke, a drugi se ili nisu javljali ili nisu mogli pomoći”, navodi sudionica događaja.
Taksijem su se uputile prema Lukavcu, gdje su, prema vlastitim riječima, zatražile savjet od prolaznika, koji im je rekao da vrećicu ostave na vidljivom i frekventnom mjestu kako bi je netko brzo pronašao i zbrinuo. Parkiralište ispred DVD-a činilo im se najprikladnijim.
“Razmišljale smo i o kamerama, ali nismo imale lošu namjeru. Vjerovale smo da će ih netko pronaći i pomoći im. Nismo iz Lukavca, nemamo gdje s njima, a kuća nam je gotovo 600 kilometara daleko”, navode.
Javne reakcije i medijski tretman
Nakon što je utvrđeno da su životinje uginule, uslijedio je snažan val osuda na društvenim mrežama, a žene su u komentarima i naslovima dijela medija nazivane monstrumima, ubojicama i bezosjećajnim osobama. Vijest je postala jedna od glavnih tema informativnih emisija.
Sudionice događaja tvrde da su još jučer i danas poslale zahtjeve za ispravak netočnih navoda brojnim medijima, pozivajući se na članke 40., 41. i 42. Zakona o medijima, uz zahtjev za uklanjanje snimki i objavu isprike. Mailove su, navode, potpisale punim imenom i prezimenom te priložile dokaze.
Unatoč tome, u dijelu medija i dalje se navodilo da policija traga za nepoznatim počiniteljicama, iako su se žene, prema potvrdi policije, same javile u Policijsku postaju Korčula, gdje je obavljen razgovor, a slučaj je proslijeđen mjesno nadležnoj policijskoj postaji.
Otočanke ističu kako se u javnosti nedovoljno propituje tko je izvorno ostavio životinje u čvrsto zavezanoj vrećici obješene o stablo, kao i reakcija institucija i udruga koje su, prema njihovim tvrdnjama, kontaktirane, ali nisu mogle ili htjele pomoći.
“Ispada da je poruka društva da smo trebale ostaviti vrećicu na grani i otići. Je li to poruka s kojom ulazimo u novu godinu? Mi smo pokušale pomoći, zvale smo, tražile rješenje i napravile ono za što smo vjerovale da je ispravno”, zaključuje jedna od njih.
Pronađene okrutne žene koje su ostavile štence da se smrznu pokraj Velike Gorice. Dame su s Korčule…







