Nakon što je u petak navečer pedesetak pripadnika navijačke skupine Bad Blue Boys prosvjedovalo ispred Srpskog kulturnog centra u Preradovićevoj ulici, gdje je otvorena izložba Efemeris – legat Dejana Medakovića, velikosrskog ideologa, kojom započinju Dani srpske kulture, oglasio se i nekadašnji vođa BBB-a Thomas Bauer.
Podsjetimo, prosvjed su prekinule jake policijske snage nakon što su se u blizini kulturnog centra pojavili maskirani muškarci s kapuljačama, a prema neslužbenim informacijama, među navijačima je ranije tijekom dana kružio poziv na okupljanje.
Bauer je na svom Facebook profilu komentirao događaj i otvorenje izložbe, ocijenivši da je izbor Dejana Medakovića kao kulturne figure u ovom trenutku neprimjeren i provokativan.
“Zamislimo da njemački kulturni centar u Tel Avivu organizira izložbu nekog od ideologa nacizma. Možda Streichera? Pa ispred bi se skupilo pola milijuna ljudi, a ne 50, i zgradu bi poharali zubima”, napisao je Bauer.
Dodao je kako je Medaković, iako ugledan intelektualac, bio povezan s Memorandumom Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) iz 1986. godine, dokumentom koji je, prema Baueru, poslužio kao ideološka osnova za velikosrpsku politiku 1990-ih.
“Neosporno je da je stao ispred Memoranduma SANU, tada je bio glavni tajnik akademije i šef komisije. Taj dokument bio je intelektualno i ideološko polazište za sve velikosrpske agresije 90-ih”, naveo je Bauer.
U objavi se osvrnuo i na, kako kaže, dvostruke kriterije u hrvatskom društvu:
“Ultraljevica traži politiku nulte tolerancije za fašizam i ustaštvo, ukida ulice ljudima koji su s tim bili povezani krajnje rubno i brani koncert Thompsona zbog pjesme iz 1991., a ne 1941. Pa kaj se onda čudite da desnica ima politiku nulte tolerancije za velikosrpstvo”, napisao je.
Bauer smatra da je izložbu posvećenu Medakoviću neprimjereno organizirati upravo u studenome, u vrijeme kada se Hrvatska prisjeća žrtava Vukovara i Škabrnje.
“Za mene to može organizirati samo netko tko ima pola mozga ili tko namjerno provocira”, zaključio je Bauer.
Izložba Efemeris – legat Dejana Medakovića otvorena je u organizaciji Srpskog kulturnog društva “Prosvjeta” i Srpskog narodnog vijeća, a posvećena je životu i djelu Dejana Medakovića. Manifestacija se održava od 7. do 21. studenoga u sklopu Dana srpske kulture 2025.
Kako smo izvijestili, još sinoć reagirali su neki i objašnjavali o čemu je zapravo riječ.
“A u srpskom kulturnom centru u Zagrebu, ispred kojeg prosveduju neki nabrijani klinci, Milorad Pupovac otvara izložbu “Legat”, Dejana Medakovića koautora i potpisnika Memoranduma SANU.
Memorandum Srpske Akademije Nauka i Umetnosti kapitalni je dokument srbijanske nacionalističke elite kojim je 1986. g. otvoreno tzv. srpsko pitanje u SFRJ., i počelo otvoreno posezanje za teritorijem Hrvatske i BiH. Medaković, srpski povjesničar i pisac inače rođen u Zagrebu, bio je član radne grupe za izradu Memornduma, a kasnije je dogurao i do funkcije predsjednika SANU. Valjda će na izložbi netko nešto reći i o tome…, napisao je novinar Gordan Malić na fb-u.
Danas se oglasio i Bauer čiju objavu prenosimo u cijelosti:
Zamislimo da Njemački kulturni centar u Tel Avivu organizira izložbu nekog od ideologa nacizma. Možda Streichera? Pa ispred bi se skupilo pol milje, a ne 50 ljudi, a zgradu bi pohasali zubima.
Da, treba bit intelektualno pošten pa reć da u svojim javnim nastupima Dejan Medaković nije bil Streicher ili Šešelj. Bil je pravi intelektualac, a ne primitivni bukač. No neosporno je da je stal ispred Memoranduma SANU, u to vreme bil je glavni tajnik akademije i šef komisije. Taj dokument bio je intelektualno i ideološko polazište za sve velikosrpske agresije 90-ih. I nije ga solo napisal Dobrica Ćosić.
Youtube je pun Dejana Medakovića i njegovih izjava, kao i izjava drugih u kojima ga hvale i uzdižu. Primjerice Sanda Rašković, kći notornog psihijatra, vođe velikosrpske pobune u Hrvatskoj i Medakovićeva kućna frendica. Sve je ovo vrlo lako provjerit.
Glavni problem je da ultraljevica traži politiku nulte tolerancije za fašizam i ustaštvo pa primjerice ukida ulice ljudima koji su s njim bili povezani krajnje rubno. I brani koncert Thompsonu radi pjesme iz 1991., a ne 1941. Jebiga miceki, da nije bilo Dejana Medakovića i Memoranduma SANU, Thompson bi danas možda konobaril u Splitu ili radil na bengi u Drnišu, a pjesma Bojna Čavoglave ne bi postojala. Pa i vama bi on trebal bit negativac.
Ni kad je u pitanju komunizam i njegovi zločini, uz sve deklaracije Vijeća Europe i Europskog parlamenta, ne postoje nikakve ograde, a kamoli zabrane i ukidanja. Kao da je Hrvatska u nekom limbu. Mogel bi normalno napravit proslavu ročkasa Pola Pota nasred Jelačić placa. Održavaju se škole jugokomunizma, doslovce veliča Sjeverna Koreja i tak dalje.
Pa kaj se onda čudite da desnica ima politiku nulte tolerancije za velikosrpstvo i boli ih kuki kaj je obitelj Medaković stara zagrebačka srpska obitelj i kaj su izgradili neke od najljepših zgrada i kaj je Medaković bil ozbiljni kunsthistoričar. Razlika je jedino kaj ljevica na ulici nemre skupit više od 7 ljudi pa maršira kroz medije i institucije.
Jebiga ljudi, imamo izložbu u čast Dejana Medakovića i to baš od 7. do 21. studenog, u doba kada se u Hrvatskoj oplakuju grozni zločini u Vukovaru i Škabrnji. Za mene to može organizirat samo netko tko ima pola mozga ili namjerno provocira. Sami prosudite kaj od toga je istina.
Prosvjed ispred izložbe koautora velikosrpskog Memoranduma SANU-a







