U velikoj antikorupcijskoj akciji Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu zatražio je provođenje hitnih dokaznih radnji na području Zagreba i Varaždina zbog sumnje na kaznena djela koja uključuju zlouporabu europskih sredstava u postupcima nabave medicinske opreme.
Istražne radnje provodi Policijski nacionalni ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PNUSKOK), a pod istragom je nekoliko osoba, uključujući visoke lokalne dužnosnike i ravnatelje bolničkih ustanova.
Fokus na bolnicama i investicijama financiranima iz EU fondova
Prema neslužbenim informacijama, istraga se odnosi na projekte u Općoj bolnici Varaždin i Specijalnoj bolnici Varaždinske Toplice, čija je ukupna vrijednost viša od 67 milijuna eura, od čega je većina sredstava osigurana iz europskih fondova.
Istražitelji su se fokusirali na Centralni operacijski blok OB Varaždin (vrijednost: 45 milijuna eura, od čega je 43 milijuna iz EU sredstava), te rekonstrukciju hotela Minerva u Varaždinskim Toplicama (vrijednost: 22 milijuna eura, od čega 17 milijuna iz EU fondova)
Navodno je pod istragom posao opremanja operacijskog centra, vrijedan 2,9 milijuna eura, za koji se sumnja da je bio dodijeljen pod sumnjivim okolnostima, pri čemu je navodno dogovorena provizija u iznosu od 10%, što bi značilo gotovo 290 tisuća eura mita.
Pod istragom i župan Stričak te ravnatelj Poljak?
Prema pisanju 24sata, EPPO istražuje navodnu umočenost HDZ-ovog varaždinskog župana Anđelka Stričaka, koji je, kako se neslužbeno navodi, putem posrednika utjecao na ravnatelja Opće bolnice Varaždin, Nenada Poljaka, da posao dodijeli tvrtki Dogan Septem u vlasništvu Denisa Kršeka.
Ravnatelj Poljak, također HDZ-ov načelnik Općine Bednja i predavač na Sveučilištu Sjever, poznat je i po ranijoj aferi zbog nezakonitog trošenja javnog novca u predizbornoj kampanji, zbog čega je kažnjen od strane Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.
Pretrage, oduzimanje uređaja, ali (zasad) bez uhićenja
Prema informacijama HRT-a i EPPO-a, istražitelji su pretraživali domove i urede osumnjičenika, a mobilni uređaji su privremeno oduzeti. U ovom trenutku, prema dostupnim podacima, nema uhićenja, a istraga je u fazi prikupljanja dokaza.
EPPO je poručio kako je cilj istrage zaštita financijskih interesa Europske unije, a o daljnjem tijeku postupka javnost će biti pravovremeno obaviještena.








