U pozadini rastućih sigurnosnih prijetnji i hibridnih napada diljem Europe, latvijska obrambena obavještajna i sigurnosna služba (MIDD) objavila je niz preporuka građanima s ciljem prepoznavanja mogućih ruskih agenata koji djeluju na teritoriju baltičkih zemalja, ali i šire.
U svom godišnjem izvješću MIDD upozorava da Rusija, koristeći iskustva s bojišta u Ukrajini, sve češće angažira izviđačko-diverzantske skupine koje se uspješno kamufliraju i prilagođavaju civilnom okruženju. Kako bi na vrijeme prepoznali moguće prijetnje, građani Latvije, ali i drugih europskih zemalja, pozvani su na dodatnu budnost i suradnju sa sigurnosnim službama.
Kako izgleda saboter u civilu?
Prema uputama MIDD-a, ruski operativci često ne odgovaraju više klasičnom profilu špijuna iz prošlosti. Umjesto toga, riječ je o osobama koje se vješto uklapaju u svakodnevno okruženje – no ipak postoje određeni znakovi na koje građani trebaju obratiti pažnju.
Upozoravajući znakovi uključuju neuredan i otrcan izgled, slabu higijenu, kao i kratke vojne frizure koje odudaraju od lokalnog stila. Osobe koje se predstavljaju kao turisti, ali ne poznaju teren i istovremeno posjeduju specijaliziranu opremu – poput radio-stanica, topografskih karata ili medicinskih kompleta – također mogu biti razlog za sumnju.
Nadalje, MIDD ističe ponašanja poput pretjerane znatiželje prema lokalnom stanovništvu, zadržavanja u blizini vojne infrastrukture te boravka u udaljenim prirodnim područjima bez ikakvog stvarnog interesa za okoliš.
Saboteri kao humanitarci i “planinari”
Operativci se, navodi agencija, često maskiraju kao humanitarni radnici, izviđači ili rekreativci. Njihov cilj može uključivati izviđanje vojnih objekata, sabotaže, prikupljanje osjetljivih informacija ili poticanje unutarnjih nemira. MIDD također upozorava da se špijuni sve češće ponašaju kao “obični ljudi”, čime otežavaju njihovo razotkrivanje.
“Ukrajinsko iskustvo pokazuje da se ruske specijalne službe mogu vrlo uspješno prilagoditi okruženju. Njihovi agenti sve češće ne pokazuju vanjske znakove koji bi ih razotkrili”, navodi se u izvješću.
Građani ne smiju djelovati sami
MIDD poziva građane da, u slučaju bilo kakve sumnje, ne poduzimaju samoinicijativne mjere, već da odmah kontaktiraju policiju ili odgovarajuće službe. “Ne pozivamo na paranoju, već na oprez i odgovornost. Profesionalne službe su te koje procjenjuju i djeluju”, poručuju iz agencije.
Ovo nije prvi put da Latvija javno poziva građane na budnost – slične, ali manje detaljne preporuke objavljene su i 2022., nakon početka sveobuhvatne ruske invazije na Ukrajinu. No, kako tenzije između Zapada i Moskve rastu, ovakva upozorenja postaju sve konkretnija.
Širi europski kontekst
U istom tjednu kada je MIDD objavio izvješće, njemačke vlasti uhitile su tri ukrajinska državljanina zbog sumnje da su planirali napade bombama u paketima – navodno u ime ruske države. Podsjetimo, prošlog ljeta nekoliko eksplozija u paketima poslanim iz Litve uznemirilo je sigurnosne službe diljem Europe.
Njemački dužnosnici ističu da se kontinent više ne nalazi u klasičnom stanju mira. “Nismo u ratu, ali nismo ni u miru”, upozorio je Thomas Strobl, ministar unutarnjih poslova njemačke pokrajine Baden-Württemberg.